» O gotowaniu » O gotowaniu » Jak gotować warzywa, aby zachować ich witaminy i smak?

Jak gotować warzywa, aby zachować ich witaminy i smak?

  2023-02-21         0  

Warzywa to z pewnością jedne z ciekawszych składników wykorzystywanych w kuchni. Ich różnorodność pozwala dobierać te, które spokojnie możesz spożywać na surowo, poddawać obróbce termicznej lub dopasowywać sposób przygotowania do swoich upodobań. Jeżeli nie masz pomysłu na wykorzystanie warzyw, sprawdź, jakie mam dla ciebie propozycje.

Spis treści:

  1. Czy wiesz, jak gotować warzywa?
  2. Jak długo gotować warzywa by zachowały swoje wartości?
  3. Różne metody gotowania warzyw


Czy wiesz, jak gotować warzywa?

Kuchnia polska to absolutne bogactwo warzyw. Ze względu na ich różnorodność oraz liczne wartości odżywcze, poszczególne warianty mogą stanowić dodatki do dań lub samodzielne potrawy. Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od twoich preferencji i oczywiście kubków smakowych twoich najbliższych, których karmisz każdego dnia. Zanim jednak przejdziesz do przygotowywania poszczególnych propozycji, warto, abyś wiedziała jak gotować warzywa, by nie straciły nie tylko walorów smakowych, ale również najcenniejszych witamin.

Jak długo gotować warzywa by zachowały swoje wartości?

Nie wiesz, jak długo gotować warzywa? Można powiedzieć – to zależy. Przede wszystkim od rodzaju i wielkości poszczególnych produktów. Istotne jest jednak, aby większość warzyw zielonych przygotowana była w sposób al dente, czyli z zachowaniem lekkiej twardości i chrupkości. To pozwoli na zatrzymanie całego aromatu i najważniejszych wartości odżywczych. Możesz śmiało przyjąć, że najczęściej 10 minut gotowania we wrzątku będzie czasem absolutnie wystarczającym. By mieć pewność najlepiej sprawdzić gotowość produktu, nakłuwając go lekko widelcem lub nożem.

Zasada wspomnianych 10 minut doskonale sprawdzi się w przypadku groszku, kukurydzy, szparagów czy brokułów. Podane wartości jednak nie będą miały swojego zastosowania, gdy w grę będzie wchodzić przygotowanie ziemniaków lub rzepy. Te będą wymagać od ciebie nieco więcej cierpliwości. Pamiętaj, by nie doprowadzić do rozgotowania. Zbyt miękkie warzywa nie tylko tracą swoje właściwości, ale są zwyczajnie niesmaczne.

Różne metody gotowania warzyw

W swojej kuchni możesz wykorzystać różne metody gotowania warzyw. Chociaż najpopularniejszą jest gotowanie we wrzącej wodzie, warto pokusić się również o przygotowywanie poszczególnych warzyw na parze. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również pieczenie. W tym przypadku uprzednio posyp produkty ulubionymi ziołami, aby podkręcić ich smak. Łącz ze sobą różne warianty i zapewnij na talerzu prawdziwe bogactwo smaków.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.