» Przepisy » Warzywa » Warzywa gotowane i duszone » Jak gotować szparagi?

Jak gotować szparagi?


  
1 5 5 1
2020-04-22
15 minut
bardzo łatwe
Porcje: 500 g szparagów
Kuchnia europejska
Jak gotować szparagi?

Szparagi to pyszne i zdrowe warzywa. Ze szparagów można wyczarować przepyszne i aromatyczne dania, które podbiją niejeden kubek smakowy. Aby szparagi miały super smak, warto wiedzieć, jak je dobrze przygotować i ugotować. Poznaj sprawdzony sposób, jak ugotować szparagi, a Twoje dania z tymi warzywami będą pyszne, aromatyczne i efektowne :)

Szparagi są w Polsce popularne dopiero od niedawna, ale ich walory smakowe znane były już w starożytnej Europie. Swoją nazwę szparagi zawdzięczają Grekom, ponieważ to z ich języka pochodzi słowo asparagus, czyli młody pęd. Z Grecji szparagi trafiły na stoły włoskie, a potem do innych kuchni w całej Europie. Do naszego kraju dotarły w XVIII wieku, ale nie od razu podbiły nasze kubki smakowe. Prawdziwa kulinarna kariera szparagów trwa od kilku lat i co roku powstają nowe przepyszne przepisy na szparagi :)

Uprawia się trzy rodzaje szparagów - zielone, białe i fioletowe. Szparagi zielone są aromatyczne i wyraziste w smaku. Zawierają najwięcej dobroczynnych składników i nie trzeba ich obierać. Szparagi białe uprawia się pod ziemią. Nie dociera do nich słońce, więc nie wytwarzają barwnika. Białe szparagi mają łagodny smak, są twarde, dlatego trzeba je obierać przed gotowaniem. Szparagi fioletowe to odmiana, która ma grubą łodygę. Rosną kilka centymetrów nad ziemią. Zawierają więcej cukrów i mniej błonnika niż szparagi białe i zielone.

Szparagi to warzywa bogate w witaminy i składniki odżywcze. W szparagach znajdziemy wapń, fosfor, potas, witaminy C i E oraz kwas foliowy i beta-karoten, który ma pozytywny wpływ na wzrok. Zawierają kwas foliowy, wspomagającą pracę nerek asparaginę, wzmacniający układ odpornościowy i korzystnie wpływający na pracę wątroby glutation. Szparagi są bogate w inulinę i błonnik, które dobrze wpływają na pracę układu pokarmowego. Mają działanie antynowotworowe. Szparagów powinny unikać osoby chorujące na dnę moczanową, ponieważ zwiększają poziom kwasu moczowego. To niskokaloryczne warzywa. 100 g to zaledwie 18 kalorii.

Jak obierać szparagi?

Zielonych szparagów nie trzeba obierać. Ich skórka jest cienka i właśnie w niej kryje się mnóstwo dobrych składników odżywczych. Z zielonych szparagów należy usunąć zdrewniałe końce. Delikatnie wygnij łodygę w około 1/3 długości, a sama złamie się w miejscu, w którym zaczyna się łykowata część. Obrać należy białe szparagi. Najlepszym narzędziem do tego będzie tradycyjna obieraczka do warzyw. Obieranie rozpocznij od główki i kieruj się w stronę końcówki. Usuń zdrewniałe części.

Dobrze ugotowane szparagi mają wyrazisty, piękny kolor i są chrupiące. Poznaj sprawdzony przepis jak gotować szparagi :)


Składniki na jak gotować szparagi?

1 pęczek szparagów (około 500 g)
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka masła lub oliwy z oliwek
Co ja robię, kiedy NIE chce mi się gotować?
A same fajne rzeczy :)
👍 kliknij tutaj i zobacz, co można zrobić w 30 minut❗️

Przygotowanie dania jak gotować szparagi?

...

  • Szparagi umyj i osusz. Odłam zdrewniałe końcówki. Zegnij szparaga w około 1/3 długości od grubszego końca. Sam złamie się w odpowiednim miejscu. Białe szparagi obierz.
  • Szparagi wstaw pionowo do wysokiego garnka. Możesz związać je sznureczkiem lub gumką.
  • Wlej tyle wody, aby główki szparagów wystawały ponad jej powierzchnię.
  • Wsyp 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę soli. Dodaj masło lub oliwę z oliwek.
  • Zielone szparagi gotuj około 5 minut, a białe około 8 minut.
  • Odcedź i odstaw.
  • Ugotowane szparagi dodawaj do różnych dań i podawaj jako dodatek do potraw mięsnych.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.