» O gotowaniu » Jajka - gotowanie

Jajka - gotowanie

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-10-11         8   like 26

Przede wszystkim pamiętam o tym, żeby przed gotowaniem wyjąć jajka z lodówki i poczekać, aby osiągnęły temperaturę otoczenia, inaczej różnica temperatur sprawi, że w czasie gotowania popękają. Zawsze gotuję jajka w niedużym naczyniu, aby nie miały zbyt dużo miejsca, gdyż obijając się o siebie mogą potłuc sobie skorupki. Z tego samego powodu nie gotuję jajek na bardzo dużym ogniu. Pamiętam też o kieszonce powietrznej, w której może pod wpływem gotowania wytworzyć się wysokie ciśnienie. Dlatego przed gotowaniem przekłuwam delikatnie szpilką skorupkę jajka w jego szerszej części.

Jeśli mam ochotę na jajka na miękko, takie ze ściętym białkiem, ale kremowym żółtkiem, to ostrożnie wkładam je pojedynczo, przy pomocy łyżki do zagotowanej, leciutko bulgoczącej wody. Woda powinna całkowicie zakrywać jajka. Gotuję je bez przykrycia tylko minutę, potem zdejmuję z ognia, przykrywam i trzymam w wodzie dokładnie 7 minut.

Mam też inny sposób. Najpierw wkładam jajka do garnka, zalewam je zimną wodą i zagotowuję. Gdy tylko woda zaczyna wrzeć zmniejszam ogień na zupełnie mały. Gotuję 3 minuty, jeśli jajka mają być na miękko; 4 minuty, jeśli białko ma być ścięte, a żółtko płynne; 5 minut, jeśli mam ochotę na żółtko lekko ścięte.
Tak samo zaczynam gotować jajka, gdy mają być na twardo. Daję im od momentu zagotowania 7 minut, po czym gwałtownie przerywam gotowanie wlewając do garnka szklankę zimnej wody. https://kasynopl.com/kasyna-online-niski-depozyt-5-20-zl/ Dzięki temu jajka się nie przegotują i nie zrobi się nieapetyczna ciemna obwódka wokół żółtka.

Ugotowane jajka obieram pod małym strumieniem bieżącej zimnej wody i wkładam je jeszcze do zimnej wody aż zupełnie ostygną.

Jajka - gotowanie - komentarze

Michał
Michał
29.11.2012 17:33
Witam, ja mam swoje autorskie rozwiązanie, aby jajko było na miękko, gotuje jajko przez 15 minut w temperaturze 70 stopni, idealnie kremowe, i nie tracą się składniki odżywcze:)
Zdzisław
Zdzisław
20.10.2012 11:07
Dobry sposób na ugotowanie jajek na twardo i zaoszczędzenie gazu, prądu. Jajka wkładamy do zimnej wody. Gdy się zagotują zdejmujemy z ognia, przykrywamy pokrywką lub talerzykiem i odstawiamy na 10 minut. Jajka są ugotowane na twardo i nie tworzy się wokół zółtka ciemna obwódka. Polecam, sprawdzony sposób.
amciu
amciu
5.12.2009 23:27
No i proszę! Pierwszą opinię zamieściłam i to; że się nie zgadzam ... (o gotowaniu jajek na miękko)... A przecież, panie Grzegorzu, pańska książka "Sekrety kuchni znakomitej" cz.I (jeżeli są następne, chciałabym bardzo je mieć!) jest moją ukochaną! Z parędziesięciu różnych pozycji kulinarnych, jakie posiadam, ta jest dla mnie najlepsza! Wszystkie przepisy z niej z powodzeniem wypróbowałam i właśnie dlatego odszukałam Waszą stronę i zdecydowałam się o uzyskanie pełnego do niej dostępu... Dziękuję, panie Grzegorzu!
amciu
amciu
5.12.2009 22:40
Te 7 minut w wodzie... mam poważne wątpliwości, podany czas gotowania też mi nie pasuje; jajka na miękko, to po włożeniu do gotującej sie wody średnio 3,5 minuty i należy brać pod uwagę wielkość jajek; mniejsze - gotować 3 minuty, duże - do 4 minut.
Jarocz
Jarocz
4.01.2007 22:26
Od zawsze był znany sposób gotowania jajek w wodzie, a jedynie doświadczenie w tej czynności pozwalało na osiągnięcie zamierzonego celu-choć nie za każdym razem efekt był ten sam. 10 lat temu będąc w Szwecji dokonałem zakupu urządzenia pozwalającego gotować jajka na ! parze.Pamięta jeszcze ktoś urządzenie w sklepie do sprawdzania świeżości jaj? Tu jest zamiast podświetlacza naczynie z grzałką elektryczną, na to nakłada się tackę z otworami na jajka(do 7 szt)-wlewamy cechowanym dozownikiem tyle wody w jakiej postaci chcemy mieć jajka, nakrywamy pokrywką, wtyczka do gniazdka i czekamy na sygnał dźwiękowy. Gotowe! Pomijam kwestię temperatury jajek-uwagi powyżej są tu aktualne.Przyznam, że nie wiem czy takie urządzenia są dostępne w naszych AGD. Jeśli je spotkacie kupcie-jajka są smaczniejsze!
krzydzie
krzydzie
30.12.2006 22:06
Z tym trzymaniem pod przykryciem 7 min, to coś za bardzo mi nie wyszło. Żółtko prawie ścięte, kremowe to ono na pewno nie było. Chyba pewniejszy ten podział 3,4,5 min.
JWK10
JWK10
8.11.2005 08:15
Z tymi minutami to nigdy nie pamiętam jak to jest, a że nie lubię jajka pólpłynnego to mam sprawę częściowo załatwioną. Do gotowania dobrze jest dodać trochę soli (1/2 na 2 jajka). Zapobiega to pękaniu skorupek
krzydzie
krzydzie
29.10.2005 19:27
Uwaga, by po wyjęciu z lodówki poczekać, aż jajka osiągną temperaturę pokojową, jest na wagę złota. Nigdy nie brałem tego pod uwagę i od razu ładowałem do garka. Poza fajnie, że są te czasy podane, nigdy nie pamiętam, ile czasu mam trzymać te jajka w wodzie. Dodałem sobie do ulubionych, by mieć zawsze pod ręką te czasy.
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.