Jagodzianki II

  
1 5 5 4
2011-06-23
ok. 1,5 godziny
bardzo łatwe
Porcje: ponad 20 bułeczek
Kuchnia europejska
Jagodzianki II

Takie troszkę inne ciasto drożdżowe, bo nie jest luźne a raczej tępe ale świetnie się formuje i nie ma potrzeby podsypywać mąką. Po upieczeniu puszyste


Składniki na jagodzianki ii

2 szklanki mąki krupczatki (z tego ½ szklanki do zaczynu)
2 szklanki mąki (typ 550 użyłam)
250 ml (1 szklanka ciepłego mleka – do zaczynu) lub ciut więcej
150 ml oleju (z pestek winogron użyłam)
3 żółtka z dużych jaj (4 - z mniejszych)
Kilka łyżek cukru
Szczypta soli
30 g drożdży

Jagody
Cukier
Bułka tarta 2-3 łyżki

Przygotowanie dania jagodzianki ii

Z drożdży, mleka, 1 łyżeczki cukru i połowy szklanki mąki krupczatki zrobić zaczyn i zostawić do wyrastania. Do miski przesiać mąkę z solą. Żółtka ubić z pozostałym cukrem a następnie dolewać stopniowo do nich olej i wciąż mieszać, aż powstanie jednorodna i dosyć gęsta emulsja, którą dodajemy razem z zaczynem do mąki. Teraz wyrabiamy ciasto. Gdyby ciasto okazało się zbyt zbite, dolać ciut mleka lub śmietanki. Generalnie, ciasto nie jest luźne a raczej właśnie dość tępe. Wyrobione ciasto odstawić do wyrastania aby podwoiło swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto wyjąć na blat i podzielić na równej wielkości kawałki (mnie wyszło ponad 20 bułeczek). Każdy kawałek ciasta uformować w okrągły placuszek, który nadziewamy jagodami wymieszanymi z cukrem i bułką tartą a następnie formujemy bułeczki.
Uformowane bułeczki odstawimy na blaszce, do wyrastania (ok. pół godziny). Przed wstawieniem do piekarnika smarujemy mlekiem skondensowanym i posypujemy kruszonką.
Pieczemy przez ok. pół godziny w 180 stopniach


Szklanka do odmierzania składników ma 250 ml pojemności

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.