Jagodzianki

1 5 5 11
2003-04-28
90 minut
średniołatwe
Porcje: 8 sztuk
Kuchnia europejska
Jagodzianki

Żaden sezon jagodowy nie może obejść się bez drożdżowych jagodzianek!


Składniki na jagodzianki

25 g drożdży
ok. 1/3 szkl. ciepłej wody
250 g mąki
1 jajo
25 g roztopionego masła
szczypta soli
1 łyżeczka cukru

8 łyżek jagód
cukier puder
olej i masło do smażenia

Przygotowanie dania jagodzianki

Przygotować rozczyn: drożdże wymieszać z połową ciepłej wody oraz cukrem. Dodać 2 łyżki mąki i dokładnie wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut, aż rozczyn podwoi swoją objętość.
Mąkę przesiać, dodać do niego rozczyn, jajo, resztę wody oraz szczyptę soli. Wyrobić ciasto, a kiedy zacznie odchodzić od rąk, dodać chłodny tłuszcz. Ponownie dokładnie zagnieść, a następnie przykryć miskę czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Po około 20-30 minutach ciasto powinno podwoić swoją objętość. Jeśli tak się stało, należy je wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i podzielić na 8 równych części. Każdą taką porcję ciasta ugnieść, rozwałkować wałkiem na niezbyt cienki placek. Na środku ułożyć po 1 łyżce jagód, zaginając i zlepiając dokładnie brzegi ciasta, uformować zgrabne placuszki, a potem lekko je spłaszczyć. Ponownie odstawić je do wyrośnięcia, tym razem na 10 minut.
Na patelni rozgrzać masło z olejem w proporcji 1:1, smażyć jagodzianki z obu stron na niezbyt dużym ogniu, kilkakrotnie przewracając aby ciasto równomiernie wyrosło. Smażenie powinno trwać około 10 minut.
Gotowe, rumiane jagodzianki należy ułożyć na ręczniku papierowym aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, a na koniec posypać cukrem pudrem.


Ilość wody może ulec zmianie ponieważ każdy rodzaj mąki ma inną zdolność jej wchłaniania. Jeżeli chcemy użyć owoców z kompotu, to należy je bardzo starannie osączyć na sicie. Zamiast jagód można też użyć konfitur z innych owoców, jednak wtedy ciastka te staną się bardzo słodkie!

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.