» Przepisy » Kuchnie narodowe » Kresowa » Grzyby po żmudzku

Grzyby po żmudzku


1 5 5 2
2004-05-08
40 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia kresowa

Grzyby po żmudzku

Grzyby po żmudzku to doskonały jesienny przepis na leśne grzyby z wieloma warzywami, aromatyczną pietruszką i koperkiem oraz czosnkiem.
Świetna alternatywa dla tradycyjnej zupy i klasycznych grzybowych dań. Najlepiej smakują podawane z kiszonym ogórkiem i sporą pajdą świeżego chleba!


Składniki na grzyby po żmudzku

10 dag słoniny


grzyby leśne - 40 dag

2 ziemniaki pokrojone w kostkę

2 marchewki

cebula

ząbek czosnku

pietruszka

koperek

szklanka śmietany

pieprz

listek laurowy

sól

Przygotowanie dania grzyby po żmudzku

...

Grzyby, cebulę, pietruszkę, marchew, kroimy w mniej więcej jednakowej wielkości kawałki. Słoninę podsmażamy w rondlu i dodajemy wszystkie składniki. Dusimy do chwili aż ziemniaki będą miękkie. Następnie wlewamy śmietanę, chwilę gotujemy i posypujemy koperkiem.

Na ziemi żmudzkiej zawsze duszone grzyby podaje się z chlebem i kiszonym ogórkiem.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Grzyby po żmudzku - komentarze

Liszkiewicz
Liszkiewicz
27.08.2003 10:15
Absolutnie zgadzam się z Kasią. To świętokradztwo "zabijać" smak grzybów przyprawami, ziołami lub śmietaną. W jednym ze swych niepublikowanych opracowań stwierdziłem, że gotowanie jest sztuką przez duże "S" (z uzasadnieniem) i dlatego umiejętność przyrządzania dania grzybowego to przede wszystkim wyczucie: ile czego (ile soli, ile pieprzu, ile śmietany, ile koperku). Ważne aby na końcu dominującym zapachem i smakiem był ten jeden - GRZYBOWY. Wojnę natomiast wypowiadam tym, którzy tak na wszelki wypadek wygotowują grzyby odlewając wywar z obawy przed ewentualnymi truciznami (!?)
KasiaU
KasiaU
20.04.2003 18:36
Nawet w Polsce, a sądzę, że i na Żmudzi, odróżniano rozmaite rodzaje grzybów. Tak ogólnie biorąc, pod kątem kulinarnym daje się odróżnić trzy ich rodzaje: - grzyby typu kurki, gąski, opieńki i inne blaszkowate, o konsystencji nie ulegającej zmianom w czasie gotowania - grzyby maślaki - rozgotowujące się do konsystencji galaretowatej. Tutaj można dodać także borowiki i podgrzybki oraz koźlarze brązowe (starsze) -grzyby borowiki, kożlaki i podgrzybki młodziutkie oraz koźlaki czerwone młode i stare Czas gotowania poszczególnych rodzajów grzybów bardzo się różni. Różni się także stosowanie przypraw. Mdłe maślaki należy przyprawiać ostrzej, kurki (inaczej pieprzniki jadalne) nie wymagają tylu przypraw, bowiem stłumiłyby one ich naturalny smak, szlachetne borowiki należy traktować jedynie dodatkiem cebuli, wszystko inne po prostu psuje smakowe kompozycje (precz z marchewką i pietruszką oraz koperkiem!) Ogólny sens mojej opinii jest taki, że miłośnicy grzybów zasługują na coś więcej niż na trywialne przepisy typu grzyby duszone w cebuli włoszczyźnie i śmietanie! Może odezwie sie jakiś autentyczny Żmudzin? Ale ogólnie pochwalam całość przedsięwzięcia!