» Przepisy » Kuchnie narodowe » Francuska » Galette z jabłkami

Galette z jabłkami


1 5 5
2015-08-16
1,5 godziny
trudne
Porcje: ok. 10
Kuchnia francuska
Galette z jabłkami

Galette to rodzaj płaskiej, cienkiej i niezwykle kruchej tarty, przygotowywanej bezpośrednio na blasze, bez użycia charakterystycznej formy. Słowo „galette” wywodzi się z języka francuskiego i oznacza płaskie, chrupiące ciasto. Klasyczne galette powstaje przez wyłożenie dowolnych owoców na rozwałkowany niedbale, lecz bardzo cieniutko placek i zawinięcie brzegów tak, aby na nadzienie zachodziły. Im bardziej takie zakładki nieregularne, tym lepiej, gdyż cały urok galette w jego nieregularnych kształtach. Im mniej perfekcyjnie, tym tarta bardziej rustykalna!


Składniki na galette z jabłkami

kruche ciasto:
1 i ¼ szklanki mąki pszennej
2 łyżki cukru
szczypta soli
100g zimnego masła
3 łyżki lodowatej wody

jabłkowe nadzienie:
4 duże jabłka, najlepiej twarde i kwaskowate
6 łyżek cukru
1/3 łyżeczki mielonego cynamonu
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżki masła

dodatkowo:
1 jajko
1 łyżeczka cukru
2 łyżki dżemu morelowego

Przygotowanie dania galette z jabłkami

...

ZAGNIEĆ KRUCHE CIASTO

Na stolnicy lub w dużej misce połącz mąkę, cukier i sól. Dodaj zimne masło, posiekane w kostkę. Rozetrzyj to paluchami lub posiekaj nożem, aż powstanie taka swego rodzaju kruszonka. Na koniec dodaj zimną wodę. Teraz należy szybko zagnieść, nie musi być idealnie! Ciasto kruche nie przepada za pieszczotami – chodzi o to, żeby je szybko połączyć w jedną, zwartą całość, nie napowietrzać i nie ocieplać, bo wtedy nie będzie dostatecznie kruche. Z ciasta zrób kulę, rozpłaszcz ją odrobinę, zawiń w folię spożywczą i do lodówy na całą godzinę.
W międzyczasie możesz wysmarować klasyczną blachę piekarnikową masłem i posypać delikatnie mąką.

ZRÓB JABŁKOWE NADZIENIE

Jabłka obierz, pozbaw gniazd nasiennych i pokrój na ćwiartki. Każdą z ćwiartek skrój na plasterki tak, aby powstały półksiężyce. Tak przygotowane jabłka wrzuć do miski i posyp mieszanką czterech łyżek cukru z cynamonem. Wymieszaj delikatnie, aby cukier cynamonowy pokrył wszystkie cząstki owoców, lecz uważaj by nie rozpaćkać jabłek.
Pozostałe 2 łyżki cukru wymieszaj w małej miseczce z łyżką mąki.
Masło rozpuść w rondelku i odstaw do ostudzenia.
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni.

ZŁÓŻ TARTĘ W JEDNĄ PYSZNĄ CAŁOŚĆ

Po godzinie wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj na cieniutki placek o średnicy około 30-32cm. W razie potrzeby podsypuj blat oraz wierzch ciasta mąką. Należy zrobić to w miarę szybko, aby masło w cieście nie ogrzało się za bardzo, gdyż wtedy zacznie się okrutnie lepić. Rozwałkowany placek przenieś na przygotowaną uprzednio blachę.
Ciasto posyp mieszanką mąki i cukru, zostawiając 5-centymetrowy margines przy brzegach.
Teraz czas na nadzienie. Jabłka rozłóż ciasno na cieście plasterek przy plasterku, pamiętając, aby w dalszym ciągu zostawić czysty margines. Jabłka klasycznie układa się w okręgi – coraz mniejsze w miarę zbliżania się do środka placka. Na koniec polej je roztopionym masłem.
Teraz zawiń czyste brzegi ciasta na gotowe nadzienie, robiąc zakładki. Im ciasto mniej równe, tym lepiej! Cały urok rustykalnej tarty leży właśnie w tym, że nie jest perfekcyjnie dopicowana.
Jajko roztrzep widelcem i posmaruj nim wywinięte brzegi ciasta, a następnie posyp cukrem. Podczas pieczenia cukier pięknie się skarmelizuje, dając tarcie złocisty kolor.

UPIECZ, WYKOŃCZ I PAŁASZUJ

Tak przygotowane galette wsuń do nagrzanego piekarnika na 40 minut, aż jabłka zmiękną, ciasto będzie zarumienione, a zapach otuli kuchnię i uruchomi ślinianki. Po wyjęciu z piekarnika, natychmiast zabierz się za przygotowywanie dżemu. Przełóż go do rondelka i podgrzej na małym ogniu, a następnie rozsmaruj na jeszcze gorących jabłkach.
Galette gotowe. Pozwól mu całkowicie wystygnąć na blasze, a następnie przenieś delikatnie na talerz lub paterę.


Galette jest niezwykle kruche i chrupiące, a do jego przygotowania możemy użyć również śliwek, brzoskwiń, jeżyn, czy truskawek. Podawać możemy z lodami, bitą śmietaną lub posypać cukrem pudrem. Ja jednak zdecydowanie preferuję wersję klasyczną, czyli bez żadnych dodatków. Smaku tego ciasta nie warto niczym zakłócać.


Zapraszam! https://walkiemipapilotka.wordpress.com/

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.