» Przepisy » Przetwory » Przetwory z owoców » Galaretka porzeczkowa

Galaretka porzeczkowa


  
1 5 5 1
1970-01-01
120 minut
średniołatwe
Porcje: około 5 słoików 0,25 litra
Kuchnia europejska

Galaretka porzeczkowa


Składniki na galaretka porzeczkowa

1 kg porzeczek białych lub czerwonych
0,5 kg cukru (2,5 szklanki)

Przygotowanie dania galaretka porzeczkowa

...

Porzeczki płuczę pod bieżącą wodą, odrywam od łodyżek.
Robię z nich sok za pomocą sokownika, lub w następujący sposób: wsypuję je do garnka, rozgniatam łyżką na miazgę, zalewam szklanką wody i gotuję 15 minut od momentu zawrzenia na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając.

Po lekkim przestudzeniu całość przelewam przez drobne sito wyłożone gazą, a z pozostałości bardzo dokładnie wyciskam cały płyn, skręcają gazę z owocami.

Sok przelewam do rondla, dodaję cukier i gotuję na małym ogniu, często mieszając drewnianą łyżką przez 30-50 minut do zgęstnienia. Galaretka jest gotowa, kiedy jej kropla wylana na zimny talerzyk ścina się i nie rozpływa.

Gorącą galaretkę przelewam do wyprażonych słoiczków, mocno zakręcam i odstawiam do góry nogami do wystygnięcia.

Przechowuję w suchym, chłodnym miejscu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Galaretka porzeczkowa - komentarze

monique_kw
monique_kw
24.06.2011 21:59
Fajny przepis! A ja pamiętam z dzieciństwa galaretkę porzeczkową robioną przez rodziców, którzy starali się, aby jak najwięcej witaminek zostało w przetworach ;D. Dlatego też pracochłonnie przerabiali tony porzeczek na maszynce do mięsa, przecierali przez sito, mieszali w proporcji 1:1 z cukrem, po całkowitym rozpuszczeniu się cukru należało przecier zagotować i gotować do uzyskania takiej konsystencji, aby po wystygnięciu galaretka się ścięła- próbę "ścinania się" można wykonać kapiąc galaretkę na talerzyk. Gotową wrzącą galaretkę należało nalewać do wygotowanych lub wyprażonych słoików, natychmiast zakręcić i odwrócić do góry dnem. Tylko nie pamiętam czy należy zbierać szumy w trakcie gotowania i czy w ogóle takowe się robią - muszę się poradzić mamy to dopiszę co i jak ;D