» O gotowaniu » O gotowaniu » Food plating, czyli jak serwować dania?

Food plating, czyli jak serwować dania?

Grzegorz Ostrowski   2023-04-26         0  

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, jak podać poszczególne potrawy, gdy za chwilę przy Twoim stole zasiądą zaproszeni goście. Sztuka serwowania dań wcale nie musi być skomplikowana, a odpowiednio ułożone przystawki, dania główne, czy dodatki będą jedynie jeszcze bardziej zachęcać do jedzenia. Zapoznaj się z moimi propozycjami i zaskocz wszystkich w trakcie przyjęcia.

Spis treści:

  1. Food plating – co to jest i jak go stosować?
  2. Food plating – więcej niż ozdoba z marchewki
  3. Czego używać do dekoracji?


Food plating – co to jest i jak go stosować?

Food plating, czyli inaczej sztuka serwowania dań to pojęcie, które coraz częściej króluje nie tylko w eleganckich restauracjach, ale również w domowym otoczeniu. Jego założeniem jest wykonanie odpowiedniej dekoracji, która będzie zachęcać do zjedzenia potrawy już od pierwszego spojrzenia. Jak to jednak zrobić, by nadać swoim daniom niepowtarzalny charakter? Okazuje się, że kluczowym elementem będzie tu dobór talerza. To właśnie naczynie w pierwszej kolejności poprowadzi Cię do wykonania właściwej dekoracji. Decydując się na wykonanie zdobienia postaw na harmonię oraz zgrabne łączenie kolorów. Tutaj raczej liczy się bardziej spójność pod względem barw niż mocne kontrasty. W końcu podstawą food platingu jest elegancja.

Food plating – więcej niż ozdoba z marchewki

Z pewnością szukając inspiracji odnośnie dekoracji dań, przed oczami staje Ci zgrabnie powycinana marchewka i ułożony liść sałaty. Muszę Cię rozczarować. Takie dekoracje to zdecydowanie przeżytek, który można spotkać w niskobudżetowych barach. Kuchnia polska charakteryzuje się różnorodnością smaków, tekstur i rodzajów dań. Wykorzystaj to, by z gotowych produktów ułożyć niebanalną kompozycję. Nie kombinuj i postaw na minimalizm. Kawałek mięsa ukrój po skosie, tworząc ciekawy kształt serwowanej pieczeni. Ułóż ją na przygotowanym puree i udekoruj maksymalnie dwoma dodatkami. Z pewnością będzie to oryginalna wersja tradycyjnego dania.

Czego używać do dekoracji?

Istotnym założeniem współczesnego dekorowania talerzy i serwowania dań jest zasada – na talerzu wszystko powinno być jadalne. To właśnie dlatego pamiętaj, aby podając potrawę wykorzystywać składniki, które się ze sobą komponują. Co więcej, w przypadku orzechów, owoców, czy warzyw zawsze stawiaj na obrane wersje, które będzie można zjeść bez wcześniejszego obierania. Sprawdź przygotowane przeze mnie pomysły na obiad i następnym razem wyczaruj coś fantastycznego, oczywiście na idealnie przygotowanym talerzu.

zdjęcie: pixabay

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.