Flaki na sposób tradycyjny

Flaki na sposób tradycyjny są szalenie aromatyczne i sycące. Danie to nieodłącznie związane jest z naszą kuchnią, a więc warto pielęgnować tradycje i pokazywać ten smak kolejnym pokoleniom. Uwaga: podawać na gorąco! Nawet bardzo gorąco!
Składniki na flaki na sposób tradycyjny
4 marchewki średniej wielkości
2 pietruszki średniej wielkości
2 cebule
seler średniej wielkości
4 łyżki oliwy
6 szklanek bulionu (może być z kostki)
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
10 ziaren pieprzu
dwie łyżki suszonego majeranku
łyżka słodkiej papryki w proszku
łyżeczka ostrej papryki w proszku
łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie dania flaki na sposób tradycyjny
...
Jeśli flaki są świeże:Flaki czyszczę bardzo dokładnie - najpierw nożem.
Następnie zaś płuczę jest bardzo dokładnie kilka razy w ciepłej wodzie. Odsączone posypuję grubą warstwą soli i najlepiej twardą szczotką szoruję, aż będą całkiem czyste. A potem znowu płuczę intensywnie pod bieżącą wodą. Tak wyczyszczone zalewam zimną wodą i odstawiam na co najmniej godzinę.
Po tym czasie flaki przekładam do garnka, zalewam zimna wodą i zagotowuję. Wyjmuję je z garnka, przelewam zimną wodą (wodę, w której się gotowały wylewam), zalewam bulionem, dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarnach i i gotuję do miękkości na wolnym ogniu. Gotowanie flaków trwa około 3 godzin.
Ugotowane, miękkie flaki wyjmuję z wywaru (wywar zachowuję), studzę, następnie kroję na cienkie paski i przekładam do wywaru.
Jeśli flaki mrożone (już pokrojone):
Zamrożone flaki wrzucam do wrzącego bulionu, gotuję przez 10 minut, aż staną się miękkie.
Marchewkę, cebulę, pietruszkę i selera obieram, myję i kroję "na zapałkę".
Oliwę rozgrzewam na patelni, kiedy gorąca, wrzucam warzywa i smażę, często mieszając przez 3 minuty, patelnię zdejmuję z ognia, dodaję oba rodzaje papryki w proszku i mieszam dokładnie. Patelnię stawiam jeszcze na pół minuty na ogniu, tak by z papryki wydobył się cały aromat.
Podsmażone warzywa przekładam do miękkich flaków i doprowadzam do wrzenia. Doprawiam solą, pieprzem, majerankiem. Gotuję do miękkości warzyw.
Podaję silnie gorące z chlebem.
Pyyycha!
Pieczony karp na piwno-cebulowym sosie z piernikową nutką
Pieczony karp na piwno-cebulowym sosie z piernikową nutką to moja wersja tradycyjnego karpia w szarym sosie. Dobrego, świeżego karpia nie trzeba ani spryskiwać sokiem z cytryny, ani obkładać cebulą i przyprawami, by pozbyć się zapachu mułu, bowiem dobra i świeża ryba ma karpia nie trzeba ani spryskiwać sokiem z cytryny, ani obkładać cebulą i przyprawami, by pozbyć się zapachu mułu. Dobra i...
Przepis zawiera lokowanie produktu
Udka kurczaka w 40 ząbkach czosnku wg Nigelli Lawson
Udka kurczaka w 40 ząbkach czosnku wg Nigelli Lawson to danie pochodzące z książki "Kuchnia. Przepisy z serca domu" i nie, nie ma tu błędu. 40 ząbków czosnku. Przygotowuje się to danie szybko i bez problemu - dosłownie w kwadrans. Zmieniłem niewiele elementów: użyłem suszonego tymianku, bo świeży się skończył, a ponieważ nie miałem wystarczająco dużej brytfanki z pokrywą to przykryłem ją folią...
Przepis zawiera lokowanie produktu
Kotleciki ziemniaczane z suszonymi grzybami i sosem z suszonych grzybów :)
Kotleciki ziemniaczane z suszonymi grzybami i sosem z suszonych grzybów, to wyjątkowe danie. Uwielbiane przez wszystkich! Są domowe, tradycyjne, ciut pracochłonne, ale warto poświęcić im odrobinę czasu. Wersja podwójnie grzybowa. Bardzo smaczna. Do popicia kotlecików razowy kwas chlebowy, który jest zdrowy, pyszny i nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.
Flaki na sposób tradycyjny - komentarze





































