» Przepisy » Kuchnie narodowe » Arabska » Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :)

Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :)


  
1 5 5 3
2013-10-21
15 minut
bardzo łatwe
Porcje: 25 dag mieszanki
Kuchnia arabska
Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :)

Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba, pochodzi z Egiptu. Jest ona bardzo aromatyczna i na Bliskim Wschodzie używa się jej do pieczywa - najpierw moczy się je w oliwie, a potem w przyprawie. Sprawdziłem ją także na pieczonych i grillowanych warzywach oraz w połączeniu z twarożkiem. Orzechy, sezam, kolendra i kmin rzymski, czarny pieprz i sól. Do tego mięta, czasem i ciecierzyca. Nawet migdały się tu sprawdzą. Gotową mieszankę można przechowywać w hermetycznie zamkniętym słoiku w lodówce przez kilkanaście dobrych dni.


Składniki na dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :)

15 dag nasion sezamu
5 dag orzechów laskowych
5 dag migdałów
5 dag całych nasion kolendry
1 łyżeczka całych nasion kminu
2 łyżeczki soli gruboziarnistej
1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
1 płaska łyżeczka suszonej mięty

Przygotowanie dania dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba

... :)

  1. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni.
  2. Orzechy, migdały, sezam i kolendrę wysyp na blachę wyłożoną papierem do pieczenia - staraj się ich nie pomieszać. (dzięki temu nie trzeba będzie jej potem myć).
  3. Wstaw do gorącego piekarnika na 3-5 minut - zaglądaj często, by sezam się nie przypalił - po 3 minutach w piekarniku wszystko zaczyna się bowiem dziać bardzo szybko.
  4. Wyjmij blachę z piekarnika, orzechy przełóż na ściereczkę, zawiń ją i "pomiętol", tak by przypalona skórka się oddzieliła od orzechów.
  5. Orzechy i migdały (nieobrane) posiekaj - ale niezbyt drobno.
  6. Do moździerza wsyp pieprz i sól oraz nasiona kminu. Utrzyj do uzyskania niezbyt drobnych kawałków. Do mieszanki dodaj kolendrę, sezam, mięte, ucieraj przez chwilę, aż składniki się wymieszają (możesz też od razu dodać wszystkie składniki, ale wtedy musisz liczyć się z tym, że ucieranie będzie trwać nieco dłużej i będzie wymagać większej siły).
  7. Wszystko przesyp do słoika, dodaj orzechy i migdały. Wymieszaj.
  8. I ciesz się niezwykłym smakiem i bogatą fakturą - to przecież dukkah na bogato :)


Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - sposób przygotowania - etap 1

Piekarnik rozgrzej do 180 stopni.
Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - sposób przygotowania - etap 2

Orzechy, migdały, sezam i kolendrę wysyp na blachę wyłożoną papierem do pieczenia - staraj się ich nie pomieszać. (dzięki temu nie trzeba będzie jej potem myć).
Wstaw do gorącego piekarnika na 3-5 minut - zaglądaj często, by sezam się nie przypalił - po 3 minutach w piekarniku wszystko zaczyna się bowiem dziać bardzo szybko.Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - sposób przygotowania - etap 3

Wyjmij blachę z piekarnika, orzechy przełóż na ściereczkę, zawiń ją i "pomiętol", tak by przypalona skórka się oddzieliła od orzechów.Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - sposób przygotowania - etap 4

Orzechy i migdały (nieobrane) posiekaj - ale niezbyt drobno.
Do moździerza wsyp pieprz i sól oraz nasiona kminu. Utrzyj do uzyskania niezbyt drobnych kawałków. Do mieszanki dodaj kolendrę, sezam, mięte, ucieraj przez chwilę, aż składniki się wymieszają (możesz też od razu dodać wszystkie składniki, ale wtedy musisz liczyć się z tym, że ucieranie będzie trwać nieco dłużej i będzie wymagać większej siły).Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - sposób przygotowania - etap 5

Wszystko przesyp do słoika, dodaj orzechy i migdały. Wymieszaj.
I ciesz się niezwykłym smakiem i bogatą fakturą - to przecież dukkah na bogato :)Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Dukkah - mieszanka przypraw nie tylko do chleba :) - komentarze

~Marta
~Marta
23.08.2016 17:45
Dziękuję za przepis. Wyszło przepyszne. Pozdrawiam
aygo
aygo
1.12.2013 13:56
Oj, ale to pyszne! Przepyszne! Dodaję dużo migdałów, bo je bardzo lubimy. Na stałe zagościła w mojej kuchni. Dukkah brzmi bardzo pysznie :)
~zosia21
~zosia21
19.11.2013 15:22
z chęcią bym wyprobowała takiej mieszanki