» Przepisy » Najlepsze przepisy na domowe wędliny » Kiełbasy » Druga kiełbasa mocno czosnkowa

Druga kiełbasa mocno czosnkowa


  
1 5 5 2
2008-10-31
2 godziny + kilka dni oczekiwania
łatwe
Porcje: około 2,5 kg kiełbasy
Kuchnia europejska
Druga kiełbasa mocno czosnkowa

Druga kiełbasa mocno czosnkowa to pozycja dla wszystkich fanów czosnku. Przed przygotowaniem warto krótko obgotować czosnek, by kiełbasa nie pachniała nim intensywnie. Warto sprawdzić!


Składniki na druga kiełbasa mocno czosnkowa

2 kg chudej wieprzowiny (łopatki lub karkówki)
1/2 kg wołowiny bez kości
1/2 kg słoniny
1/3 dag saletry
3 dag soli (lub 4-5, jeśli lubisz wędliny bardziej słone)
20 ząbków czosnku
czubata łyżka majeranku
czubata łyżka grubo mielonego czarnego pieprzu
cienkie jelita lub osłonki

Przygotowanie dania druga kiełbasa mocno czosnkowa

...

 1. Oba rodzaje mięsa umyj, osusz, dokładnie oczyść z błon i ścięgien. Pokrój ostrym nożem na kostkę o boku około 1/2 - 1 cm. Dodatkowo wołowinę posiekaj na drobną kostkę.
 2. Słoninę pokrój na trochę większą kostkę niż mięso.
 3. Obrane ząbki czosnku włóż do wrzącej wody i gotuj 3 minuty. Wyjmij, ostudź, drobno posiekaj, następnie zmiażdż z solą.
 4. Wszystkie składniki przełóż do dużej miski i wyrabiaj rękoma jak ciasto przez kilkanaście minut. Wstaw pod przykryciem do lodówki na kilkanaście godzin.
 5. Do masy dodaj szklankę zimnej wody i ponownie wyrabiaj kilkanaście minut (im dłużej będziesz wyrabiać, tym kiełbasa będzie bardziej zwarta).
 6. Jelita namocz w wodzie przez kilka godzin - wodę zmieniaj kilka razy. Masą mięsną napełniaj jelita za pomocą maszynki do mięsa ze specjalną nakładką. Formuj kiełbasy o długości około 25-35 cm, końce związując sznurkiem. Staraj się jelita napełniać dokładnie, by nie zostawały w nich żadne puste przestrzenie.
 7. Gotowe kiełbasy powieś w przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin by obeschły.
 8. Wędź w gorącym dymie przez 3-4 godziny lub w zimnym przez 7 dni.
 9. Kiełbasy wędzone na gorąco, od razu po uwędzeniu włóż do gorącej wody (ale nie wrzącej) na 10 minut. Trzymaj na małym ogniu, uważając, by woda się nie zagotowała. Wyjmij, przetrzyj ręcznikiem papierowym i powieś na godzinę, by całkowicie obeschły.
 10. Kiełbasy wędzone na zimno nie wymagają parzenia, ale moim zdaniem krótkie parzenie poprawi ich smak i usunie nadmiar substancji znajdujących się w dymie.
 11. Tak przygotowana kiełbasa może być przechowywana w lodówce przez co najmniej kilkanaście dni, a w zamrażalniku kilka miesięcy. Można ją również przechowywać w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu przez kilka tygodni.

Dodatkowe informacje
Mięso na kiełbasę możesz także zmielić za pomocą maszynki do mięsa o dużych oczkach. Moim zdaniem jednak kiełbasa przygotowana z siekanego mięsa jest dużo smaczniejsza. Siekanie 3 kg mięsa ostrym nożem nie zabierze Ci więcej niż 40 minut.

Wędzenie na gorąco składa się z kilku faz:
 • w dymie o temperaturze około 40-50 stopni przez godzinę, dym powinien być rzadki,
 • w dymie o temperaturze około 30-40 stopni przez dwie godziny, dym powinien być gęsty, ze świeżego drewna lub drewna wcześniej namoczonego w wodzie,
 • w dymie o temperaturze 70-80 stopni, czyli "podpiekanie" przez 20-30 minut.

Jeśli lubisz "dziki" smak, możesz przez ostatnie 10 minut wędzenia do paleniska wkładać gałązki jałowca. Jeśli robisz to jednak pierwszy raz, wędź mięso w dymie jałowcowym bardzo krótko, bowiem jałowiec nadaje wyrobom bardzo intensywnego aromatu. Po pierwszym wędzeniu będziesz wiedzieć, czy lubisz bardziej, czy mniej "dzikie" wędliny.

Możesz także zmodyfikować powyższy sposób wędzenie gorącego, przedłużając drugi etap dwukrotnie i nie zwiększając wtedy temperatury dymu. W trzeciej zaś fazie zwiększ temperaturę do 90-100 stopni. Tak uwędzone kiełbasy będą trwalsze, bardziej suche i esencjonalne. Stracą wtedy około 20% swojej pierwotnej wagi.

Wędzenie na zimno
Trwa znacznie dłużej niż wędzenie na gorąco, ale powoduje, że kiełbasa jest dużo bardziej trwała. Temperatura dymu powinna wynosi od 20 do 25 stopni. Dym musi być "mokry" - taki efekt uzyskasz używając mokrego drewna lub zwilżonych wodą trocin. Ognisko powinno się tylko lekko tlić. W takim dymie wędź kiełbasę przez 2 godziny dziennie przez kilka, kilkanaście dni (ja zwykle kiełbasy tym sposobem wędzę przez 10 dni). Każdego dnia rozpalaj ogień, a potem go wygaszaj. Kiełbasy zostawiaj w wędzarce. Kiełbasy w trakcie takiego wędzenie powinny stracić około 30% swojej pierwotnej wagi.

Do wędzenia stosuj wyłącznie drewno drzew liściastych: olchę, buk, dąb oraz drewno drzew owocowym. Moim zdaniem szczególnego aromatu wędzonkom nadaje drewno jabłoni i wiśni.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Druga kiełbasa mocno czosnkowa - komentarze

~dymitr
~dymitr
23.08.2021 09:56
Przepraszam, ale drewno do wędzenia bezwzględnie musi być suche. Wędzenie mokrym lub namoczonym drewnem nie daje się nawet skomentować by nie obrazić ciężko komentowanego. Woda jest nośnikiem najgorszego pskudztwa w tym drobin ciężkich krezoli, które osiadają na wędziwie i czynią je bardzo niezdrowym a czasem też gorzkim i nie smacznym. Na mokrym dymie kolor wędzonki bardziej przypomina nadpaloną oponę a nie swojski smakołyk. Rzecz jest dowiedziona wręcz naukowo i opisana w fachowych opracowaniach wędzarniczych, więc jakakolwiek dyskusja w tym temacie jest bezprzedmiotowa. Wędzenie to proces konserwacji żywności z zachowaniem możliwie najmniejszej ilości pary wodnej.
~Picek
~Picek
9.05.2013 17:00
Witam Mam pytanie czy słoninę dodać od razu czy raczej na końcu mieszania , czyli przed nabijaniem do jelit ?
Grześ Mniamowy
Grześ Mniamowy
10.05.2013 20:41
Należy dodać ją od razu - dokładnie tak, jak jest w przepisie :)
czetust
czetust
19.02.2011 13:09
Rzeczywiście, pokrojone mięso sprawia, że smak kiełbasy inaczej odbierany jest przez język- jest lepszy- ale ja zwykle (aby się za dużo nie nakroić) połowę całego wsadu kroję, a połowę mielę na dużych oczkach i oto tym sposobem świnka nie jest za bardzo pocięta, a ja nie jestem zmęczony.