»
Przepisy »
Kuchnie narodowe »
Japońska »
Dorayaki
30 minut
łatwe
Porcje: 8 placków
Jeżeli lubisz kuchnię azjatycką, sprawdź przepis na dorayaki. Te pyszne małe placuszki zawrócą w kubkach smakowych każdego, kto ich spróbuje. Dorayaki są niezwykle puszyste. Dzięki temu łatwemu przepisowi przygotujesz obłędne japońskie dorayaki, które będą smakować tak samo jak te z Japonii :)
Dorayaki - co to?
Dorayaki to okrągłe puszyste słodkie placuszki, które podaje się na gorąco. W Japonii dorayaki serwowane są w postaci przekąsek, czyli dwóch placuszków przełożonych słodką pastą z fasoli anko. Dorayaki można przekładać także innymi pysznościami jak krem czekoladowy czy waniliowy lub budyń.
Dorayaki robi się z ciasta kasutera. Jest to ciasto przypominające biszkopt, a przepis na nie został przywieziony do Japonii przez portugalskich kupców w XVI wieku. Nazwa ciasta do dorayaki pochodzi od nazwy pão de Castella, co w wolnym tłumaczeniu oznacza chleb z Kastylii.
Pierwsze dorayaki jadało się w postaci jednego placuszka. Sposób na dorayaki, który znany jest dziś, powstał w 1914 roku. Podwójne dorayaki przełożone słodkim nadzieniem wymyślił Usagiya z Tokio.
W języku japońskim dorayaki można zapisać w ten sposób: どら焼き, どらやき, 銅鑼焼き, ドラ焼き. Dora w tym języku oznacza gong, więc dorayaki nazwę zyskały ze względu na swój kształt. Dorayaki znane są w całej Japonii, ale w niektórych regionach inaczej się je nazywa. W Kansai, Osace czy mieście Nara na dorayaki mówi się mikasa (w języku japońskim 三笠).
Pyszne i puszyste dorayaki są elementem japońskiej kultury. Dorayaki często pojawiają się w japońskich filmach typu manga i anime. Bohaterowie zajadają się słodkimi dorayaki, które są ich ulubionym jedzeniem.
Dorayaki - składniki
Do przygotowania ciasta na dorayaki będziesz potrzebować kilku łatwo dostępnych składników. Ciasto na dorayaki robi się z mąki pszennej, cukru, wody, miodu, oleju, jajek i sody. Przygotowując ciasto, pamiętaj o kolejności dodawania składników i postępuj tak jak w przepisie.
Dorayaki - przepis
Jak zrobić dorayaki? Właśnie tu znajdziesz sprawdzony przepis na dorayaki. Przepis na dorayaki nie jest trudny i nie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności kulinarnych. Dorayaki usmażysz w miarę szybko i bez żadnych problemów.
- Przepis na dorayaki nie jest skomplikowany. Jeżeli będziesz postępować według niego krok po kroku, Twoje słodkie japońskie dorayaki będą doskonałe już za pierwszym razem.
- Dorayaki robi się szybko. Przygotowanie ciasta na dorayaki zajmie Ci mniej niż kwadrans. Tyle samo czasu zajmie smażenie dorayaki.
- Lista składników potrzebnych do usmażenia domowych dorayaki nie jest długa. Chociaż dorayaki pochodzą z Japonii, do ich przygotowania nie są potrzebne wyszukane produkty. Składniki kupisz w każdym sklepie spożywczym czy na bazarze. Są dostępne przez cały rok.
- Jeżeli chcesz zaserwować dorayaki tak samo jak robią to Japończycy, podaj je z pastą anko. Możesz zrobić ją sama lub kupić gotową. Pasta anko jest dostępna w internetowych sklepach z żywnością azjatycką i na portalach aukcyjnych.
- Aby Twoje dorayaki udały się już za pierwszym razem, ciasto przygotuj zgodnie z przepisem. W przepisie na dorayaki bardzo ważna jest kolejność dodawania poszczególnych składników.
- Smak ciasta możesz wzbogacić, dodając 1 łyżkę słodkiego sake.
- Dorayaki powinny być w miarę równe, aby po złożeniu ładnie wyglądały. Do odmierzenia porcji ciasta użyj miarki o pojemności 1/4 szklanki lub łyżki.
Dorayaki - kiedy podawać?
Domowe dorayaki sprawdzą się bez względu na okazję, porę roku czy dnia. Będą świetnie smakować na przykład na śniadanie, drugie śniadanie lub kolację. Słodkie dorayaki możesz zapakować do pojemnika i zabrać ze sobą do pracy lub szkoły. Będą super smakować na lunch na wynos. Dorayaki możesz też podać na deser. Na pewno znajdą się amatorzy tych przepysznych japońskich placków. Szczególnie zachwyceni będą najmłodsi.
Japońskie dorayaki są chrupiące i po prostu przepyszne. Będą smakować każdemu o każdej porze dnia. Wybierz ten łatwy, szybki i sprawdzony przepis na dorayaki i poznaj sekrety kuchni japońskiej :)
Składniki na dorayaki
1 i 1/3 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki cukru trzcinowego
50 ml wody
2 jajka
2 łyżki miodu
1 łyżka oleju roślinnego
1/3 łyżeczki sody
do podania:
pasta anko
krem czekoladowy
cukier puder
1/3 szklanki cukru trzcinowego
50 ml wody
2 jajka
2 łyżki miodu
1 łyżka oleju roślinnego
1/3 łyżeczki sody
do podania:
pasta anko
krem czekoladowy
cukier puder
Przygotowanie dania dorayaki
...
- Jajka wbij do miski i ubij ręcznie za pomocą trzepaczki.
- Wsyp cukier i ubijaj, aż masa będzie jasna i puszysta.
- Dodaj miód i delikatnie wymieszaj.
- Wlej olej i wymieszaj.
- Wsyp sodę i wymieszaj.
- Wsyp połowę mąki i delikatnie wymieszaj.
- Wsyp pozostałą mąkę i wymieszaj.
- Wlej wodę i wymieszaj.
- Patelnię z nieprzywieralną powłoką rozgrzej na średnim ogniu. Zmniejsz ogień do małego i za pomocą łyżki lub miarki 1/4 szklanki nakładaj na środek patelni porcje ciasta. Patelnię od razu przykryj pokrywką. Kiedy po około 2 minutach na powierzchni placka pojawią się bąbelki, przełóż go na drugą stronę i smaż bez przykrycia. Usmażone placki przekładaj na deskę lub talerz.
- Podawaj na ciepło lub zimno z pastą anko, posypane cukrem pudrem lub przełożone słodkim kremem.
Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl