Domowe mleko z orzechów laskowych
Wiadomo już, że nie tylko mlekiem krowim żyje człowiek ;) Ale co oprócz niego? Kozie - nie każdy lubi, owcze - zapomnij, bo trudno dostępne. To co w takim razie?
Mleko roślinne :) Tak naprawdę nie jest to "mleko" sensu stricte, ale napój uzyskany z danej rośliny. Najbardziej znane "mleko" roślinne to sojowe. Ale za soją ciągnie się zła sława. Dostępne są również napoje ryżowe, migdałowe...
A przecież przygotowanie takiego napoju w domu jest niezwykle proste! To nic więcej niż orzechy i woda. Po co więc wydawać pieniądze na kartonikowe produkty, skoro tak łatwo można zrobić je we własnej kuchni.
Nie będę kryć jednego - przydaje się dobry blender. Czym ma większą moc tym łatwiej mleko przyrządzić. Ale nie zrażajcie się, nawet słabszy da sobie radę, tylko może zająć to trochę więcej czasu ;)
Zatem zadecydowane - robisz domowe mleko z orzechów laskowych. To świetny wybór! Mleko jest lekko słodkie z wyraźnie wyczuwalnym orzechowym smakiem. Idealnie pasuje do kawy, płatków, owsianki. Można nim zastępować zwykłe mleko w wielu daniach.
Mleko laskowe to bogactwo witaminy E, czyli młodości. Wskazane jest dla osób z anemią oraz dla dzieci. Łagodzi napięcia nerwowe i wspomaga pracę mózgu. Mogą je pić również osoby z cukrzycą. Warto, więc pokusić się o jego zrobienie w domu :)
Składniki na domowe mleko z orzechów laskowych
3-4 szklanki wody
do przygotowania:
gaza
Przygotowanie dania domowe mleko z orzechów laskowych
...
- Orzechy zalej wieczorem zimną wodą, tak żeby woda wystawała na 2 cm ponad ich powierzchnię. Zostaw na noc.
- Rano odlej wodę i przepłucz orzechy, wrzuć do blendera. Dodaj szklankę wody.
- Zmiksuj dokładnie - to zależy od mocy Twojego blendera i może potrwać chwilę lub kilka minut - całość ma mieć konsystencję gęstej śmietanki.
- Dolej 2,5-3 szklanki wody (ja najpierw dodaję 2 szklanki, a potem sukcesywnie dolewam patrząc na konsystencję). Zmiksuj wszystko raz jeszcze.
- Ułóż na misce sitko i włóż je gazą złożoną na pół. Na gazę wylej masę orzechową. Zawiń gazę w węzełek i mocno wyciśnij cały płyn. Możesz też zostawić do odcieknięcia, ale zajmie to trochę czasu.
- Płyn zlej do butelki, zamknij i przechowuj w lodówce do 3 dni.
- Pulpę orzechową zostaw, możesz poporcjować i zamrozić - idealne do wegańskich "serników", a także jako dodatek do ciast, mas, owsianki.
Miskę wyłóż gęstą gazą. Jeśli nie masz czasu wyciśnij mleko albo pozwól mu przesączać się kilka godzin :) To będzie świetny orzechowy dodatek do kawy, owsianki albo do popijania pysznych ciasteczek ;) |
Zdjęcia do przepisu wykonała Patrycja Poterała - fotograf, wizażystka, charakteryzatorka i wielbicielka kuchni wegetariańskiej.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl