Czekoladowa Pavlova z wiśniami

Bardzo karnawałowa. Z wierzchu krucha, w środku słodka i ciągnąca. Bardzo przyjemną jest myśl, że my, Słowianie mamy z tym deserem bogów coś wspólnego!
Przez wiele lat beza kojarzyła mi się zupełnie inaczej, ale w tym wydaniu przełamała uprzedzenia i weszła na stałe do mojego repertuaru. Obawiam się, że w najbliższym czasie będę karmić swoje otoczenie wszelkimi możliwymi wariantami torciku bezowego.
Składniki na czekoladowa pavlova z wiśniami
szczypta soli
250 g cukru pudru (przesianego, bez grudek)
2 czubate łyżki kakao (przesianego, bez grudek)
400 ml śmietanki do ubijania 30%
dwie garście wiśni bez pestek, z zalewy, dokładnie osączonych
garść wiórków z gorzkiej czekolady
Przygotowanie dania czekoladowa pavlova z wiśniami
...
Na standardowej płaskiej blasze umieścić prostokąt z papieru do pieczenia. Odrysować na nim koło o średnicy 22 cm (najlepiej od okrągłej formy do ciast).Białka umieścić w czystej i suchej misce (nie powinno być śladu tłuszczu); można ją także przed rozpoczęciem pracy przetrzeć połówką cytryny. Do białek dodać szczyptę soli i ubić je na półsztywno, na coraz większych obrotach. Dalej ubijając dodawać cukier puder: stopniowo, po łyżce. Ubijać, aż piana będzie lśniąca i sztywna (czyli wytrzyma próbę odwrócenia górą do dołu; ja wolę jednak nabrać nieco piany na trzepak i jego odwrócić; jeżeli kosmyk zachowuje kształt w różnych pozycjach, piana ubita jest na sztywno). Miksując dalej sprawdzać strukturę piany, rozcierając jej odrobinę pomiędzy opuszkami palców: nie powinny być wyczuwalne grudki ani „piasek”; powinna być jak najgładsza. Nie należy jednak ubijać białek zbyt długo, bo „podejdą wodą”. Ja po ubiciu pracuję mikserem już nie dłużej niż minuta – dwie. Cała ta praca jest prostsza i przyjemniejsza niż mogłaby się wydawać.
Do piany z białek dosypać kakao i wymieszać delikatnie, ale stanowczo, kilkoma zdecydowanymi ruchami, większą łyżką.
Masę bezową wyłożyć na papier do pieczenia i starannie rozprowadzić tak, aby uformować „placek” o średnicy 22 centymetrów (wypełniając obrys) i wysokości kilku centymetrów.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i natychmiast obniżyć temperaturę do 150. Piec bezę ok. 1 – 1,5 godziny – czas pieczenia może być inny w różnych piekarnikach. Ważne, aby beza była sztywna, twarda i krucha na zewnątrz, natomiast po naciśnięciu na jej środek powinno wyczuwać się nie pulchność i miękkość, ale zdecydowaną sprężystość.
Wyłączyć piekarnik, delikatnie uchylić drzwiczki i pozwolić bezie zupełnie wystygnąć.
Przełożyć ją na większy talerz, wyłożyć na nią ubitą śmietanę, wiśnie i posypać całość wiórkami czekolady.
http://smakiem.blogspot.com/2011/01/czekoladowa-pavlova-z- wisniami.html
Ciastko czekoladowe z kubka z mikrofali
Po prostu znalazłam ten przepis w internecie, jak " buszowałam " po blogach kuchennych . Jest on m.in. w blogu " Lubię gotować " czy " Cukiernicze wariacje Charlotte " i w wielu, wielu innych . Ja swój przepis przeliczyłam - dość dowolnie :-) -na 3 osoby i wyszło :-)
Przepis bardzo awaryjny , np. w przypadku niespodziewanych gości lub po prostu chętki na coś słodkiego i...
Panforte
Przepis na Panforte Panforte!- brzmi intrygująco. A to jest pyszne czekoladowe ciasto, z dużą ilością bakalii. Zrobienie ciasta czekoladowego to nie jest prosta sprawa. Nie tym razem. Z tym przepisem na Panforte zrobisz to szybko i bez wysiłku. A ciasto jakie otrzymasz, esencjonalne, pachnące i mocno czekoladowe, oczaruje Twoje podniebienie. Przepis na Panforte to przepis na ciasto...
Pavlova (wersja biała)
To moja wersja Pavlowej. Miał wymyślić ją w 1935 roku szef kuchni Hotelu Esplanade w Perth, Herbert Sachse. To ciasto-nieciasto postało na cześć wielkiej rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, która była wtedy na tournee po australii. Dla mnie jest kwintesencją kobiecości i elegancji. To nie kusząca swymi urokami Barbie, która po krótkiej zabawie kończy w śmietniku, to Królewna Fiona, której...