Ciepane

Ciasto pyszne,błyskawiczne, wada- powinno postać a to się rzadko udaje.
Składniki na ciepane
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
20 dag margaryny
półtorej szklanki mąki
6 łyżek miodu
półtorej łyżeczki sody
ok. 150-200 g kwaśnej gęstej śmietany (12 % lub 18%)
ew. lukier lub polewa do dekoracji
DOKŁADNIE TAK!
Przygotowanie dania ciepane
Ciasto nazywa się „ciepane ” ponieważ polega głównie na wrzucaniu – czyli ciepaniu – i miksowaniu.Zaczynamy od przygotowania 3 papierów w kształcie foremki (wygnieść je w foremce i wyjąć) i włączeniu piekarnika (chyba ze ktos ma taką instalację która nie dopuszcza jednoczesnego włączenia miksera i piekarnika.)
Teraz należy się zająć roztarciem margaryny. Następnie z jajek, cukru i cukru pudru robimy mikserem kogel mogel. Kiedy czujemy ze ten cukier się troche rozpuścił i kogel mogel jest ładniutki dodajemy go do margaryny. (można dodac wszystko na raz ) a potem do tego dodajemy mąke, miksujemy i zostawiamy w spokoju.
Bierzemy 6 łyżek miodu, rozpuszczamy go i jak się rozpuści dodajemy półtorej łyżeczki sody oczyszczonej. Uwaga ! to się raczej zrobi białe jak gęsta piana do piwa i zacznie rosnąc. Nie trzeba się tym przerażać ale tez ta reakcja nie jest konieczna. Czasem zachodzi a czasem nie :) Wrzucamy to do reszty ciasta i miksujemy.
Teraz wylewam to ciasto na wcześniej przygotowany papier mniej więcej po równo. Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 20 minut każdą część. Gorącą wyjmujemy z pieca, wykładamy na deskę (nic się nie stanie a ciasto nie opadnie ) i smarujemy śmietaną jak masłem to gorące ciasto. PO upieczeniu kolejnej części wykladamy ją gorącą na tamtą i znowu smarujemy śmietaną. To samo z trzecią częścią tylko już bez smarowania na wierzchu. To jest jedyna mało przyjemna część bo ciasto jest gorące i trzeba uważać.
1) Zauważyłam że placki drugi i trzeci pieką się lepiej niż pierwszy i chyba im służy czekanie w stanie surowym, ale pewna nie jestem 2) To ciasto jest najlepsze po 2 -3 dniach a może stać nawet tydzień, ale wtedy trzeba je szczelnie zamknąć w pojemniku i wsadzić do lodówki. 3) ten przepis podała wczesniej Jotka i tu jest do niego link i zdjęcie ciasta w formie rolady: http://www.mniammniam.com/p.php?p=5695 4) Test patyczkowy jest ważny przy wyjmowaniu, wystarczy zeby patyczek był suchy i wyjmujemy. Trzeba pilnować bo łatwo spalić.
Schab w galarecie
Długo pracowałam nad tym przepisem. Zaczęłam od przepisu M. Kuronia: schab po warszawsku i modyfikowałam go, bo użyte tam grube plastry schabu, który jest jednak twardym mięsem, nie odpowiadały moim wyobrażeniom o składnikach miękkiej galarety. A chciałam bardzo mieć tę przystawkę w swoim, że tak powiem, repertuarze, bo smakowo to jest poezja:)
I tak z imprezy na imprezę, klarował się ten...
Bardzo czekoladowe ciasto (brownie) z czekoladą
Idealnie czekoladowy smak, miękki i lekko ciągnący się środek, chrupiąca skórka... Tak, to właśnie brownie, czyli banalne w przygotowaniu i przepyszne bardzo czekoladowe ciasto, które bezsprzecznie zaspokoi chętkę na czekoladę. :)
Brownie ma to do siebie, że jest takim planowanym zakalcem. :) Legenda głosi, że pierwsze brownie powstało w sposób przypadkowy - gospodyni zapomniała dodać do...
Bigos staropolski
Tym różni się ten staropolski od innych, że mięso „źwierzyny” powinno w nim być (ja tu sobie poradziłam marynując mięso wołowe „na dziko”). To po pierwsze; po drugie: mięso i wędliny powinny być najlepszego gatunku (to nie ma być przegląd tygodnia) a wagowo powinno ich być znacznie więcej niż kapusty; i po trzecie: nie da się go zrobić z dnia na dzień – 4 dni to minimum.