Ciabatta


1 5 5 4
2007-02-13
30 minut plus 20 godzin rośnięcia
średniołatwe
Porcje: dużo
Kuchnia europejska
Ciabatta

Pyszne, mięciutkie, pachnące chlebki. Takie jak powinny być! Wygrzebane w 'Home Baking'.
Pieczenie trzeba zaplanowac ok. 18 godzin przed momenem, kiedy chlebki mają gorące pojawić się na stole. Mimo długiego opisu i na pozór skomplikowanego przepisu - ciabatty to jedne z prostszych chlebków, jakie piekłam.


Składniki na ciabatta

Starter:

1/8 łyżeczki suchych drożdży (robiłam na świeżych, dałam dwa razy tyle),
1 kubek (250 ml) ciepłej wody,
1 kubek (140 g) mąki,

Ciasto:

1 kubek (250 ml) mleka,
½ kubka gorącej wody,
½ łyżeczki suchych drożdży (1 łyżeczka świeżych),
5-6 kubków (po 140 g każdy) mąki,
1 łyżka soli,
1 łyżka oliwy,

Przygotowanie dania ciabatta

...

Starter musi być wstawiony co najmniej 18 godzin przed czasem, w którym chlebki mają być wyjęte z piekarnika.

Starter: rozmieszać drożdże z wodą, dodać mąkę i dalej też wymieszać. Przykryć i postawić w cieple. Może stać do 24 godzin. W lodówce, dobrze przykryty, może stać kolejne 24 godziny. Przed użyciem należy go ogrzać do temperatury pokojowej.

Ciasto właściwe: wymieszaj mleko i gorącą wodę. Odstaw do ostygnięcia. Gdy mieszanka będzie letnia, dodaj drożdże i dokładnie wymieszaj. Odstaw na chwilę do wyrośnięcia.

Gdy drożdże z mlekiem i wodą ruszą, dodaj cały starter i dwa kubki mąki (280 g). Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj oliwę i wymieszaj. Jeśli mieszasz mikserem albo w maszynie, to dodaj sól i kolejne trzy kubki mąki. I mieszaj.

A jeśli mieszasz ręcznie, to: dodaj sól i wsypując po jednym - dwa kolejne kubki mąki. Zanim dodasz następny kubek, pozwól mące z poprzedniego dobrze wymieszać się z powstającym ciastem. Teraz wysyp 0,5-1 kubka mąki na blat, na którym będziesz dalej wyrabiać ciasto i pół kubka posyp na ciasto w misce. Wyłóż ciasto na blat i wyrabiaj dalej aż będzie gładkie, wilgotne i mięciutkie. Jeśli po dodaniu całej mąki ciasto nadal będzie kleić się do rąk, zwilż dłonie i dalej wyrabiaj. Po około 6 minutach, ciasto powinno stać się takie jak trzeba.

Przełóż ciasto do dużej miski, przykryj i pozwól rosnąć 3 do 4 godzin. Powinno podwoić objętość. Na powierzchni może mieć sporo dość dużych baloników powietrza.

Wyłóż ciasto na oprószony mąką blat. Nożem podziel na 4 lub 6 równych porcji. Przykryj ściereczką i pozwól chwilę odpocząć. Ja wolę robić 6 sztuk, bo wtedy wychodzą po prostu duże bułki, cztery to już małe chlebki. Ich wielkość po upieczeniu może przerazić ;-)

Potnij papier do pieczenia na 5 lub 7 prostokątów o wymiarach ok. 30x15 cm. Oprósz je mąką. Jeden nieoprószony odłóż, przyda się później.

Rozpłaszcz mocno jeden kawałek ciasta, Zwiń tak jak zwijasz roladę. Rozpłaszcz zwinięte ciasto, nadając mu kształt prostokąta. Jeśli robisz 4 chlebki, każdy powinien mieć wymiar ok. 20-10 cm. Jeśli 6 – to odpowiednio mniej. Połóż gotowy prostokąt na przyciętym papierze do pieczenia szwem do dołu. Dodatkowo rozpłaszcz ciasto, uderzając w nie palcami. Zrób to samo z pozostałymi kawałkami ciasta.

Przykryj ściereczką, pozwól rosnąc około 1 ¾-2 godzin.

W międzyczasie nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury.

Przygotuj: czystą wodę do spryskiwania piekarnika, kubek z wodą i odłożony wcześniej przycięty papier do pieczenia.

Oprósz wolny papier mąką. Połóż na nim 'ciastową stroną' jeden z wyrośniętych chlebków, zdejmij papier, na którym wyrastał. Zwilż dobrze palce wodą i uderzając palcami - rozpłaszcz dość mocno chlebek, Powtórz z pozostałymi chlebkami, przekładając je na wolne papierki.

Zsuń razem z papierkami do wygrzanego piekarnika.

Spryskaj chlebki wodą dwa lub trzy razy w czasie pierwszych 5 minut pieczenia.

Piecz na złoto ok. 20 min.

Studź na kratce.

Najlepsze są jeszcze lekko cieplutkie z samym masełkiem albo z chrupiąca sałatką. Ale – świetne są też następnego i kolejnego dnia. Wystarczy je w całości włożyć pod kran z wodą, pocierając silnie skórkę pod strumieniem wody, zmyć z nich całą mąkę , która przyczepia się podczas pieczenia i wyrastania i włożyć na kilka minut do piekarnika wygrzanego do temperatury 200 stopni. Wyjąc, kiedy skórka będzie chrupiąca i apetyczna. Jeśli ktoś lubi pieczywo z zawartością mąki pełnoziarnistej, to zamiast 2 kubków zwykłej mąki, może dodać do ciasta 1 ½ kubka mąki pełnoziarnistej.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Ciabatta - komentarze

djsak
djsak
27.07.2007 20:04
Trzeba robić dokładnie wg przepisu! Za pierwszym razem wyszły doskonałe: chrupko/miękkie. Za drugim razem chciałam zrobić na śniadanko: starter trzymałam krócej, tj. od rana jakieś osiem godzin do wieczora; 'ukulałam' ciabatki i stały sobie w piekarniku do rana; urosły niestety i znów musiałam je zwijać i rozciągać, ale nie były tak chrupkie jak za pierwszym razem. Wyszły mi buły, smaczne - ale jednak buły, całe miękkie.
tutssi
tutssi
28.03.2007 16:17
Ten przepis zasluguje na najwyzsza pochwale:)! Ciabatta wyzszla pysznie;), namaczana w dobrej jakosci oliwie, przegryzana serkiem, oczywiscie wszystko w towarzystwie czerwonego winka... coz to byla za uczta...nie z tej ziemi:)!!! Dziekuje za ten przepis:)!
Churkowa
Churkowa
18.03.2007 19:49
Jak dla mnie - bomba!!! Pięknie wyrosły, są super w smaku. Fakt, że trochę czasochłonne, ale efekt wart jest tego. :))))
Agapi
Agapi
15.02.2007 11:36
Kazziu zrobiłam tę ciabatte, nie pryskalam tylko wodą w czasie pieczenia, bo piekarnik mam elektryczny i bałam sie. Wstawiłam na dno piekarnika formę z woda. Chlebki wyszły pycha, przed chwila skończyłam śniadanie, jesteśmy z męzem zachwyceni. Dzisiaj będziemy je mieli do wylizywania sosu z mięsnego gulaszu. Dziękuje za przepis.