» O gotowaniu » Chrzan - porównanie produktów

Chrzan - porównanie produktów

  2007-12-14         44  

Do testów zostały wybrane marki, które są dostępne w większości sklepów.

Do testów zostały wybrane chrzany oraz sos chrzanowy ogólnodostępne w większości warszawskich sklepów. Skala ocen:
wyśmienity produkt, rekomendowany przez MniamMniam.pl
bardzo smaczny produkt
poprawny, ale nie zachywaca
ostatecznie może być
produkt niejadalny, strata pieniędzy

Zasady porównań:

  • produkty (z ważną datą przydatności do spożycia) są kupowane w warszawskich supermarketach,
  • oceny dokonują członkowie redakcji MniamMniam.pl,
  • oceniający podczas ocenienia nie wiedzą jakiej marki produkt smakują,
  • ocenie podlega smak, zapach, konsystencja i wygląd, nie jest oceniane opakowanie oraz informacje na nim zamieszczone.
Rozmiar: 14246 bajtów
Chrzan delikatesowy o smaku ostrym, producent: Mosso
Brak informacji o liczbie % chrzanu w produkcie.
Miły, ostry chrzanowy zapach. Najbielszy z testowanych. Wiórki dosyć drobne. Bardzo ostry, aż łzy z oczu lecą. W smaku wyczuwalna też słodka nuta oraz octu spirytusowego. Produkt bardzo dobry do przyrządzania sosów, bowiem ze wzgledu na swoją moc raczej nie polecamy przez nas do bezpośredniego spożycia np. na kanapce. Polecamy.

Zawartość: 190 g Cena słoika: 2,65 zł Cena za 100 gram produktu: 1,39 zł


ogólna ocena:Rozmiar: 16684 bajtów
Chrzan z żurawiną, producent: Provitus
Zawartość chrzanu w produkcie: 43% (25% żurawiny)
Intensywny, ostry smak chrzanu i lekko słodkawa nuta. Ma lekko różowy kolor dzięki dodatkowi żurawin, których smak jednak trudno odnaleźć. Chrzan jest mocny i nadaje się do wszelkich potraw - zarówno sosów na zimno jak i na gorąco. Wiórki chrzanu są dosyć duże, twarde i mają wyraźny smak. Na kanapce wystarczy odrobina tego chrzanu, by nadał jej smak. A żurawiny? Żurawiny dają tylko kolor i nic poza tym.

Zawartość: 170 g Cena słoika: 1,65 zł Cena za 100 gram produktu: 0,97 zł


ogólna ocena:Rozmiar: 19127 bajtów
Sos chrzanowy, producent: Winiary
Zawartość chrzanu w produkcie: 8,7%
Mimo, iż nie jest to chrzan, ów sos znalazł się w naszym porównaniu, bowiem zawsze znajdował się na półce pomiędzy słoikami z chrzanem. W sosie jest mniej 1/10 chrzanu, co ma odzwierciedlenie w smaku - sos jest łagodny i bardziej przypomina lekko pikantny majonez niż sos chrzanowy. Niemniej jednak smak jest sympatyczny - może stanowić dodatek do jaj, wędlin oraz pieczonych mięs. Niektórym może przeszkadzać "chemiczna" nuta zapachowa, która niestety jest dość wyraźna - za sprawą substancji konserwujących oraz zagęstników i prawdopodobnie taniego octu.

Zawartość: 250 g Cena słoika: 2,75 zł Cena za 100 gram produktu: 1,1 zł


ogólna ocena:Rozmiar: 13842 bajtów
Chrzan staropolski, producent: Motyl
Zawartość chrzanu w produkcie: 63%
Bardzo kwaśny i bardzo ostry, ale prawie bez chrzanowego zapachu. Wiórki chrzanu są bardzo drobne, ale twarde, więc wyczuwalne. Jak na chrzan "staropolski" rzecz ma niecodzienną, lekko kleistą konsystencję. Produkt nie wzbudził naszego zachwytu ze względu na zbyt dużą kwaśność.

Zawartość: 290 g Cena słoika: 1,99 zł Cena za 100 gram produktu: 0,68 zł


ogólna ocena:Rozmiar: 8867 bajtów
Chrzan tarty z kwaskiem cytrynowym, producent: Rolnik
Zawartość chrzanu w produkcie: 60%
Dość ostry i kwaśny w smaku, w zapachu niezbyt przyjemny, bowiem można wyczuć nieswoistą nutę aromatyczną. Wiórki drobno starte, dość twarde. Szczypie w nos. W zasadzie dość dobry, gdyby nie ta nuta zapachowa.

Zawartość: 180 g Cena słoika: 1,35 zł Cena za 100 gram produktu: 0,75 zł


ogólna ocena:Rozmiar: 9180 bajtów
Chrzan łowicki naturalny, producent: Urbanek
Zawartość chrzanu w produkcie: 51%
Strasznie kwaśny, mało ostry, w zasadzie bez zapachu. Najbardziej wodnista konsystencja spośród wszystkich testowanych przez nas produktów. Mało smaczny, bo najpradopodobniej do jego produkcji użyto za dużo najtańszego octu spirytusowego. Odradzamy.

Zawartość: 180 g Cena słoika: 2,30 zł Cena za 100 gram produktu: 1,27 zł


ogólna ocena:
Chrzan tarty extra, producent: Ludwik Mastalerz
Brak informacji o liczbie % chrzanu w produkcie.
Mało intensywny aromat oraz smak, w którym przeważa ocet spirytusowy. Chrzan jest bardzo drobno starty, w zasadzie zmielony na papkę. Nic więcej o tym chrzanie nie napiszemy, bo nie jest wart naszego o nim pisania.

Zawartość: 180 g Cena słoika: 2,60 zł Cena za 100 gram produktu: 1,44 zł


ogólna ocena:Chrzan - porównanie produktów - komentarze

Chrzan tarty z Osjakowa
Chrzan tarty z Osjakowa
22.04.2017 18:33
Według mnie najlepszy chrzan w Polsce pochodzi z chrzanowego zagłębia, czyli z Osjakowa pod Wieluniem w Łódzkiem. Co roku odbywa się tam też Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie. W okolicy tej miejscowości istnieje wiele niewielkich zakładów przetwórstwa warzywnego z naciskiem na chrzan tarty, który jest przygotowywany według tradycyjnych receptur zapoczątkowanych przez Oskara Paschke, który sprowadził do tego regionu sadzonki chrzanu na początku ubiegłego wieku. I tak w gminie Osjaków pyszny chrzan tarty produkują m.in. firmy: "LaVita" Marek Luniak, "Dros" Marian Błaszczyk czy "Specjały Babuni" Krzysztof Podgórniak. Ja polecam szczególnie "Chrzan extra Wieluński" tego pierwszego producenta, gdyż ma świetną, zwartą konsystencję jak pasta (jest grudkowaty i niewodnisty), wyrazisty, naturalny smak, beżowo-szarawy, prawdziwy kolor, świeży, chrzanowy zapach, a do tego jest pakowany w eleganckie, skromne słoiczki stylizowane na staropolskie, więc na stole prezentuje się i smakuje wybornie.
Ania
Ania
9.08.2017 17:36
Chrzan z Osjakowa przypadkowo kupiłam - strasznie szary i bez smaku i chyba dolewają olejków smakowych bo gryzący zapach to nie chrzan tylko chemia
pabloo5
pabloo5
22.01.2017 00:20
Chrzan Delikatesowy Mosso ... "ostry" w cudzysłowiu. Koło chranu to nawet nie stało a z ostrym nie ma nic wspólnego. Porażka smakowa na całej linii. A jeśli autorowi artykułu poszły łzy poty m produkcie to gratuluję kubków smakowych,
Krupeczka
Krupeczka
16.10.2016 09:20
W tym roku rozczarował i zawiódł mnie chrzan firmy Polonaise. Jakiś bury kolor dostał, więc świadczy to o zmianie składu. Firmy nieuczciwe, aby wyciągnąć pieniądze za dziadostwo, mieszają odrobinę chrzanu z rzepą i stąd taki kolor, że o "dziwnym" smaku nie wspomnę. Główny skład chrzanu to obecnie rzepa z nutą chrzanową - tak bym nazwała to coś, chociaż rzepę samą bardzo lubię. Jak ma być chrzan to chrzan i nic więcej. Coraz gorzej dzieje się z firmami - nie utrzymują starej, sprawdzonej, dobrej receptury i oszukują wiernego klienta, licząc że się na tym nie pozna. A dosłownie, uważając go za półgłówka. Nie kupię więcej chrzanu Polonaise z daleka widać po samym kolorze, że tylko słoik i etykieta nie zostały zmienione ech.... szkoda :-(
~Gość
~Gość
2.03.2016 14:23
W wielu domach chrzan to tradycja. Taką tradycją od ponad 40 lat – którą piastowała moja Mama a teraz ja – jest chrzan produkowany przez ZPOW POLONAISE. Niezawodny w postaci „solo” jak i do dalszego wykorzystania w kuchni – ach te pasty, sosiki, musy.
Facet
Facet
31.01.2015 11:11
Chrzan Motyl zasługuje na lepszą ocenE ,a Rolnik to jakieś nieporozumienie.Wedle tego co kupiłem w ostatnich dniach to: w skali od 0 do 10 Motyl +8,5 Spiżarnia Natury +5,5 Rolnik 0 Polonaise 0
Facet
Facet
31.01.2015 10:37
"Polonaise" dzisiaj kupiłem i wyrzuciłem . Może kiedyś był dobry ,a teraz to dno. trochę kwaśny i nic więcej
~Gość
~Gość
6.11.2016 10:53
Dzisiaj otworzyłam ten chrzan i chyba zrobię to samo! Zdecydowanie się popsuł - opakowanie to samo ale chrzanu w chrzanie jest znacznie mniej a zbędnych dodatków przybyło! Więcej go nie kupię!!
b
b
30.01.2015 16:27
ten ostatni najlepszy, prawdziwy smak tartego chrzanu a porównanie byłoby bardziej rzetelne, gdyby pojawił się skład każdego produktu
~Gość
~Gość
20.01.2015 15:17
Ogólnie nie zgadzam się zupełnie z oceną chrzanu Motyl. Wg mnie ten chrzan jest bardzo smaczny i zasługuje na o wiele wyższa ocenę. Jest w smaku podobny do własnoręcznie robionego chrzanu. Kwestia gustu
Anonim
Anonim
19.01.2015 08:00
Dobry test, dzięki. Potwierdzam, że chrzan "Polonaise" jest w obecnej formie NIEJADALNY. Kiedyś (rok-dwa temu) pół łyżeczki wykręcało gębę niemiłosiernie, obecnie w tym "chrzanie" jest więcej dziadostwa niż tego co powinno. Dramat jak dobra (kiedyś) marka może się zeszmacić. Zgadzam się z autorem - Provitus z żurawiną jest wyborny. Pozdrawiam wszystkich miłośników chrzanu!
KIimas
KIimas
4.11.2014 11:19
Firmy, które wypisują na etykiecie ,, zawartość chrzanu 63 % " powinny być karane. Maksymalna zawartość chrzanu to 45 do 55 %. Dodam jeszcze, że wszystkie chrzany w cenie poniżej 1,2 netto nie mają w składzie korzenia chrzanu. Pracownik firmy spożywczej.
miodzianka
miodzianka
31.07.2014 15:50
Teraz o dobry chrzan jest ciężko,po przeczytaniu składu okazuje się że chrzanu w chrzanie brak.
~Gość
~Gość
14.05.2014 22:45
Polonaise był najlepszy. Był...
Tomasz
Tomasz
30.03.2013 18:44
Tak jest tylko Dymecki - chrzan a Pegaz - musztarda Sarepska. Reszta się dla mnie nie liczy. Kto raz spróbuje powie tak samo.
Anna
Anna
20.12.2012 13:32
Chciałam jeszcze dodać że tak jak bezkonkurencyjny jest nadal majonez kielecki to chrzan Polonaise kiedyś wspaniały dzisiaj już nie ten sam. Po co poprawiać receptury które były dobre. Tak samo Hortex zmienił recepturę barszczu czerwonego po czym wrócił do starej najlepszej.
Anna
Anna
20.12.2012 13:22
Chrzan Polonaise był swego czasu najlepszy ale widocznie zmienili recepturę i już go nie kupuję.
Elza
Elza
25.10.2012 22:04
Dla mnie najlepszy Urbanek. Najbardziej przypomina naturalny chrzan. Chociaż ostatni słoiczek miałam chyba z jakiejś gorszej partii, kwaśny.
fan_chrzanu
fan_chrzanu
23.09.2012 13:09
Ocena chrzanu Polonaise, stwierdzenie, że nie wart pisania i błąd w imieniu: Ludwik, nie Ludwok, pokazuje ile ten test jest wart. A chrzan Polonaise to najlepszy chrzan na rynku. I jak porównujecie to porównujcie te same produkty a nie jakiś z żurawiną, sos chrzanowy ... Polonaise ma mało intensywny smak? Buhahahahaha --- Grzegorz: literówka poprawiona, dziękuję za zwrócenie uwagi :)
Iwona
Iwona
9.08.2012 18:21
nie jadłam Dymeckiego :( ale mój ulubiony to Chrzan tarty na kwasku firmy MARTER
Dzi
Dzi
24.05.2012 12:55
Polonaise jest wg mnie najlepszy z z tego zestawu, dziwi mnie trochę wynik tego testu...
ZacnyUser
ZacnyUser
16.04.2012 17:00
Polonaise jest akurat najlepszy z nich wszystkich. I proszę autora o wytłumaczenie zwrotu 'nie jest wart naszego o nim pisania'. Co to znaczy? WASZE O NIM PISANIE? Nie ma takiego zwrotu. Autor nie umie pisać za bardzo, albo korektor się złego chrzany najadł. Jak już, to 'nie jest wart [naszego czasu], żeby o nim pisać'.
poldek
poldek
7.04.2012 19:25
Nie rozumiem osoby, ktora opisywala poszczegolne produkty - chrzan tarty w sloikach. Jak mozna obiektytwnie oceniac te wszystkie wyroby chrzanowo-podobne do chrzanu Polonaise, podanie, ze nie ma skladu surowocowego w %, jak rowniez to, ze nie jest wart opisywania...??? Polonaise to 90% chrzanu I jest to najlepszy chrzan na Swiecie. Tak uznala Kapitula EFS, rynki Szwecji oraz USA jak I innych krajow. Nie mozna go porownac z wyrobami "pseudo", roznego rodzaju sosami chrzanowymi, etc. Nie ma na rynku podobnego chrzanu 90%, nie ma. Niestety nie ma...
Jolanta
Jolanta
21.12.2014 01:55
BYłam wierna temu "chrzanowi" przez lata. Nigdy nie skusiły mnie promocje innych produktów - szukałam Polonaise. W tym roku również kupiłam na świeta duży słoik Polonaise..... i rozczarowanie tak wielkie jak chyba nigdy wcześniej. Kwaśne coś, co z chrzanem nie ma kompletnie nic wspólnego. Brak smaku chrzanu, "zero " ostrości - praktycznie można go łyżkami jeść,o ile ktoś lubi kwaśną papkę. Zastanawiam się właśnie co zrobić z prawie kilogramowym słoikiem, wywalić czy starać się uratować innym chrzanem. I po prawie 30 latach wierności - zrywam z tym chrzanem i tą firmą.
Dymecka
Dymecka
4.04.2012 08:16
W imieniu fimy Dymecki serdecznie dziękuje za Państwa cudowne opinie :)
Bart(as)
Bart(as)
3.04.2012 13:00
Dymecki, Dymecki i jeszcze raz Dymecki!!! Najlepszy na świecie. Bez niego nie ma świąt. Zresztą wystarczy popatrzec na opakowanie, które prawie wcale się nie zmieniło od PRLu, tak jak w przypadku musztard Pegaz. Oni nie muszą dawać super kolorowych naklejek czy wymyślnych słoików. Świetny smak robi za cały marketing.
oset
oset
1.03.2012 20:16
DYMECKI !!! jest zdecydowanie najlepszy, naturalny rewelacyjny smak chrzanu. W Gryficach nie można go kupić , ale jak jestem w Mirosławcu u kolegi zawsze robię sobie zapas, niestety nie za duży, bo jest bez konserwantów, i nie postoi tyle co innych producentów.
olka
olka
16.12.2011 17:29
ktoś chyba sobie zamienił skale, najlepszy jest POLONAISE, potem URBANEK
heja
heja
11.04.2011 15:01
gdybym miała wybierać , to pewnie Polonaise znalazłby się w moim koszyku. Chyba najmniej dodatków niechrzanowych. Jednak i na nim się zawiodłam, gdyż po co to mleko w proszku i olej w składzie? Robię sama lub wybieram z małych rodzinnych wytwórni, gdzie nie ma dodatków innych jak kwasek , sól, cukier.
efka60
efka60
31.05.2010 17:10
Lubię i kupuję Mosso zarówno w wersji ostrej jak i łagodnej - smietankowej. Używam go jako dodatku do wędlin a także do przygotowywania sosów.
Sewa
Sewa
25.03.2010 15:10
No naprawdę! Co z tym Polonaise? Przecież to najlepszy chrzan. Można powiedzieć 100% chrzanu w chrzanie. Żadnych zbędnych dodatków, czysty, intensywny smak. Jestem bardzo zaskoczona negatywna oceną.
siedemjaj
siedemjaj
8.02.2010 19:10
A mnie ostatnio lepiej smakuje chrzan POLONAISE - sprawdzałam %-ową liczbę chrzanu w tym produkcie(przed chwilą) i wynosi ona 90%, więc w w/w porównaniu muszą być błędy. Wcześniej jadłam chrzan Rębek-popsuł się. A mój obecny pochwalam i zachęcam.
madgirl26
madgirl26
31.01.2010 13:50
jestem zszokowana oceną Polonaise! aż jest to podejrzane :> ten chrzan jem od zawsze, próbowałam innych ale właśnie te INNE są: mało aromatyczne, zmielone na krem lub papke, czuć w nich ocet! wydaje mi się, że ocena nie jest prawdziwa i mam wrażenie, że testujący tego chrzanu nigdy nie próbował...
tato
tato
18.12.2009 22:16
Zadziwiająco niska ocena chrzanu z "Motyla", w tej klasie jest to brat musztardy Sarepskiej z Pegaza ,tak samo doskonały.
witcherr11
witcherr11
1.04.2009 19:03
Bardzo dobry chrzanik mosso, ale wcale nie jest taki ostry
Marciaa
Marciaa
3.04.2008 12:18
Ja preferuję tylko łagodny chrzan.. W jego zakupie nie kieruję się ceną tylko jego aromatem, smakiem itp. Nie mam faworyta.
marciasek
marciasek
21.12.2007 00:31
najlepszy chrzan robi krakowski ANKORP! bez żadnych dodatków chemicznych, ostry, pachnący, smaczny. szkoda, że nie znalazł się w zestawieniu...
rufix
rufix
18.12.2007 08:39
ogólnie Mosso robi dobre rzeczy, nie tak ostry jest chrzan Mosso ze śmietaną, polecam
cyrylita
cyrylita
17.12.2007 22:59
Moja przyjaciółka robi na swieta Bozego Narodzenia i Wielkanoc sama chrzan- kupuje laski. Mąż kupił pomysł i .... trze chrzan na tarasie! Ale efekt rewelacyjny. Probklem tylko z dobrym chrzanem w laskach- przyjacióka przywozi nam ( sama)z Wrocławia
artur_kaczmarek
artur_kaczmarek
17.12.2007 22:04
cóż, jednak te 300 km różnicy zmienia optykę. Nie znam i nigdy nie próbowałem chrzanu - zwycięzcy. Nawet nie jestem pewien, czy kiedykolwiek go widziałem. Ze swej strony polecam chrzan Dymecki - w Poznaniu można go kupić w każdym Piotrze i Pawle, sądzę więć że w sieci i w Warszawie można go znaleźć.
Sally
Sally
17.12.2007 20:46
Mnie najbardziej smakuje "Chrzan na kwasku cytrynowym o smaku ostrym" z firmy FRUKTUS. Nie lubię dodatku mleka, więc ten jest akurat. Używam go do przyprawienia ćwikły a także jako uzupełnienie barszczu chrzanowego (tu przewagę ma świeżo tarty chrzan).
wasienka
wasienka
17.12.2007 15:37
Na święta i rodzinne uroczystości zawsze kupuję dwa słoiczki chrzanu Mosso, jedną w wersji ostrej oraz jedną w łagodnej. Ta ostatnia doskonale nadaje się do posmarowania pieczonego schabiku czy innych przysmaków. Natomiast sos chrzanowo-żurawinowy sama mieszam na kanapce, nakładając najpierw cienką warstewkę chrzanu, a na to tyle żurawiny, ile mi się podoba. Dużo lepsze rozwiązanie niż gotowy sos.
DOROTKA
DOROTKA
17.12.2007 14:44
A JA ZAWSZE KUPOWAŁAM POLONAIS:( ALE ZAWSZE MOŻNA ZMIENIĆ:)
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.