Chmurki.

  
1 5 5 2
2004-01-30
45 minut
bardzo łatwe
Porcje: ok. 50 sztuk
Kuchnia europejska
Chmurki.

Ciasteczka czekoladowo-cynamonowe.


Składniki na chmurki.

3 białka
15 dag cukru pudru
6 łyżek mąki
12 dag topionego masła
3 łyżki kakao
1,5 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie dania chmurki.

1. Z białek ubijamy pianę. Cały czas ubijając dodajemy stopniowo cukier. Kiedy piana nabierze metalicznego połysku, delikatnie wsypujemy mąkę i mieszamy. Dodajemy następnie masło i łączymy dokładnie z masą bezową. Odkładamy 6 łyżek powstałego kremu.
2. Kakao mieszamy z cynamonem i łączymy z masą. Blaszki wykładamy pergaminem. Łyżeczką nakładamy małe porcje ciemnej masy, w dużych odstępach, a następnie rozpłaszczamy je tak, by powstały kółka o średnicy ok. 6 cm. Ważne jest, by równomiernie rozprowadzić ciasto, bo inaczej brzegi się przypalą, a środek ciasteczka nie dopiecze. Z jasnej masy na każdym krążku robimy małego kleksa i rozprowadzamy tak, by powstał ładny wzorek.
3. Ciastka pieczemy ok. 6 minut w piecu nagrzanym do 200 stopni – czas pieczenia może być krótszy lub dłuższy, w zależności od pieca – trzeba wypróbować na pierwszej porcji. Najlepiej wkładać do pieca po jednej blaszce. Po upieczeniu ciastka natychmiast zdejmujemy z blaszki i studzimy na wałku do ciasta, aby nabrały wygiętego kształtu. Należy się spieszyć, bo szybko twardnieją i wtedy będą się łamać. Jeżeli nie zdążymy wszystkich ukształtować przed stwardnieniem, można na chwilkę włożyć ciastka z powrotem do piekarnika.
4. Kolejne porcje chmurek układamy zawsze na zimnej blaszce.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.