Chleb na zakwasie znany rowniez jako Chleb emigrantow
kilka godzin
średniołatwe
Porcje: duzy bochenek
Znany byl zawsze jako zwykly chleb na zakwasie, az AgusiaH. przechrzcila go na na Chleb emigrantow :-) A poniewaz ta nazwa bardzo do niego pasuje, wiec przyjela sie od razu i tak juz zostanie! Jest to w sumie bardzo latwy do zrobienia chleb, wymagajacy jedynie nastawienia zakwasu dzien wczesniej.
Składniki na chleb na zakwasie znany rowniez jako chleb emigrantow
Dzien I - zakwas:
1 szklanka wody niechlorowanej
1/4 lyzeczki suchych drozdzy
1 1/4 szklanki maki chlebowej
2 lyzki maki razowej
2 lyzki maki zytniej
Dzien II:
1 szklanka wody niechlorowanej
1 lyzka gruboziarnistej soli
1 lyzka cukru
1/4 lyzeczki suchych drozdzy
3 1/2 szklanki maki chlebowej
1 szklanka wody niechlorowanej
1/4 lyzeczki suchych drozdzy
1 1/4 szklanki maki chlebowej
2 lyzki maki razowej
2 lyzki maki zytniej
Dzien II:
1 szklanka wody niechlorowanej
1 lyzka gruboziarnistej soli
1 lyzka cukru
1/4 lyzeczki suchych drozdzy
3 1/2 szklanki maki chlebowej
Przygotowanie dania chleb na zakwasie znany rowniez jako chleb
... emigrantow
Dzien I - zakwas:Wszystkie skladniki dobrze wymieszac, przykryc sciereczka i zostawic na noc - na nie mniej niz 8, nie wiecej niz 16 godzin. Mozna tez wymieszac go w maszynie do pieczenia chleba, maszyne wylaczyc i zostawic na noc z lekko uchylona pokrywa.
Dzien II:
Dobrze wymieszac zakwas i dodac pozostale skladniki. Wyrabiac az ciasto bedzie gladkie i stawialo lekki opor. Ciasto bedzie ciagle lekko lepki i raczej luzne. Dalej postepowac jak ponizej.
Dla tych, ktorzy posiadaj maszyne do pieczenia chleba:
Wlaczyc na cykl "dough" lub "manual". Po zakonczeniu cyklu wyjac na stolnice i zostawic przykryte sciereczka na 30 minut. Mozna tez zostawic w misce, schlodzone w lodowce do nastepnego dnia. Lekko odgazowac, uksztaltowac w kule lub owal i ulozyc na blasze. Zostawic do wyrosniecia, ale uwaga - nie dopuscic aby podwoilo swoja objetosc! Powinno urosnac 30 do 40%, nie wiecj, bo takie za bardzo wyrosniete nie bedzie w stanie utrzymac swojej struktury i opadnie w piekarniku.
W tym czasie rozgrzac piekarnik do 245ºC, bochenek spryskac letnia woda, spryskac rowniez piekarnik, wsunac blache (ja uzywam kamienia do pieczenia pizzy lub podwojnej blachy) na najnizsza polke i piec 15 minut, spryskujac piekarnik od czasu do czasu. Obnizyc temperature do 225ºC i piec az dobrze upieczony w srodku, okolo 35 minut.
Ciasto jest "wolne" i nalezy unikac pokusy dosypania maki. Takie ma byc. Mozna rowniez zostawic do ponownego wyrosniecia w jakims okraglym, plaskim koszyczku i potem przewrocic do gory nogami na blache (tak sie robi w piekarniach).
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Chleb na zakwasie znany rowniez jako Chleb emigrantow - komentarze
~liza
15.10.2018 18:38
zakwas robi się bez drożdży ! To jest raczej zaczyn ( jak na ciasto drożdżowe )
Sewa
27.01.2016 14:16
W zasadzie to nie jest chleb na zakwasie tylko na zaczynie. Jeśli użyjesz typowego zakwasu, chleb na pewno nie wyjdzie taki jak z tego przepisu - będzie cięższy i kwaśniejszy. Ten tutaj przypomina smakiem i strukturą ciabattę, właśnie dzięki temu, że zaczyn (nazwany niebyt trafnie zakwasem) jest świeży a nie długoterminowy, jak zakwas.
justyb
24.05.2015 08:58
A czy ten chleb można też piec w garnku żeliwnym?
~Aen
22.01.2014 17:19
Hm, jest cześć opisu dla osób posiadających maszynę do pieczenia chleba, niestety nie widzę opisu dla osób takowej nie posiadających :(
magmonza
15.12.2013 10:42
Jestem w trakcie pieczenia i faktycznie mi się nie rozlało, ale moje ciasto nie wyszło luźne, a nie dałam więcej mąki...zobaczymy jaki będzie w środku.
magmonza
15.12.2013 18:29
W środku ma małe dziurki, a nie takie okazałe, jak te na zdjęciu. Zakalca na szczęście nie ma. Mi jednak bardziej odpowiadają chleby na tradycyjnym zakwasie. Ten jest dość bułczasty.
magmonza
5.12.2013 20:26
Jak to możliwe, że chleb jest taki okrągły, przy rzadkim cieście zawsze robi się płaski :( ?
Matehorn
24.09.2012 12:19
Podobno trening czyni mistrza, a ja mam ochotę zostać tu mistrzem, bo ten chlebek jest pyszny! Nie odrywał się tak mocno jak w opisie i w iinych opiniach, ale pięknie pachnie, dziurki są, tylko jest trochę płaski. Smak lekko kwaśny- nie można pomylić z chlebem na drożdżach. Dziś ponowna próba :)
P.S- Bajaderko- kiedy nowe przepisy? Jestem ich fanką!
cieplajaknoc
15.04.2011 21:36
Mam pytanie, czy na pewno ten chleb wygląda tak jak na zdjęciu? jest jasny?
kuba5
6.02.2011 20:47
Długo się przymierzałam do upieczenia chleba na zakwasie, poprzednio piekłam drożdżowe, przeważnie maszynowo. Rezultaty były takie sobie, niezłe , dały się zjeść ale bez zachwytów. Tymczasem ten chleb mnie oszołomił, najbardziej tym, że po wyłożeniu na płaską blachę (rozgrzaną w piekarniku w 240 stopniach wg porady w opinii) nie rozlał się na nią całą ale trzymał kształt taki jak uformowałam. Po upieczeniu pyszny, ze sprężystym miąższem i chrupiącą skórką. No cud po prostu. Dziękuję Autorce i wszystkim dziewczynom, które opiniowały, bo to świetne źródło wiedzy.
kasiulek3
30.01.2011 18:43
Bajaderko jako wielbicielka Twoich przepisów bez zaskoczenia, ale z wielką radością próbowałam dziś pierwszy raz upieczonego poza maszyną chleba. Skoro nawet mnie się udał, uda się każdemu. Pyszny, łatwy i przyprawia o dumę. Dziękuję;)
beatakoz
27.01.2011 16:35
Pieczenie tego chleba - dla osób początkujących w wypiekach chlebowych, takich jak ja - to niezwykłe przeżycie. Przygotowanie ciasta nie jest trudne, a po włożeniu na gorącą blachę chleb z płaskiej paćki w ciągu kilku sekund nabiera wyglądu prawdziwego bochenka. Po upieczeniu ma chrupiąca skórkę i lekko kwaśny, prawdziwie chlebowy zapach. Miąższ jest sprężysty z niewielkimi dziurakami, a smak... Bardzo dziękuję Bajaderko za podzielenie się tym przepisem.
Dla osób posiadających automat do wypieku chleba, kilka informacji, które mogą ułatwić skorzystanie z tego przepisu..
Zakwas mieszałam w trybie: ciasto na chleb, ale po kilku minutach automat wyłączyłam. Tak jak napisała Bajaderka, zakwas można zostawić na noc, ale automatu nie należy zamykać.
Następnego dnia znowu włączyłam ten sam tryb i wymieszałam przez kilka minut zakwas. Wyłączyłam automat i od nowa nastawiłam ten sam tryb, ale do zakwasu dodałam składniki przewidziane na drugi dzień. Ciasto mieszało się i rosło w tym trybie aż do jego zakończenia. Potem wyjęłam ciasto, odgazowałam i uformowałam bochenek. Rósł ok. 30 minut. A następnie zgodnie z zaleceniami Bajaderki - położyłam taki płaski placek na gorącą płaską blachę, spryskałam wodą i włożyłam do piekaranika (też spryskanego wodą). Piekałam z termoobiegiem, ale w sumie o 10 minut krócej niż w przepisie. Pierwszej 15 min. w 250 stopniach, potem kolejne 15 min. w 220, a na koniec 10 min, w 180 stopniach. Chleb był już upieczony po 40 minutach - wydawał głuchy odgłos, gdy się w niego stukało.
mansikkaa
30.01.2009 21:40
Bajaderko, to moj trzeci chleb w zyciu na zakwasie i ... lepszego nie jadlam! Moglam od razu zaczac od niego, a nie kombinowac jak kon pod gore! Tak smacznego chleba nie jadlam dawno, taki fajny, smakuje jak normalny chleb, tego szukalam wlasnie. Wrzucam do ulubionych, bo nie moge zgubic tego przepisu :) Mniam!
dawny_basik
19.10.2008 17:00
Bajaderko bardzo dziekuję za przepis!!!!
Długo chodziłam koło niego, jak pies koło jeża bo się go bałam. Teraz wiem, że zupełnie niepotrzebnie. Chleb robi się wbrew pozorom łatwo a efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania.
Jeszcze raz dziękuję!
pieszczoszek
7.08.2008 08:45
Bajaderko ja też piekę chleb w domu ale na suchym zakwasie. Czy mogłabyś mi napisać czy jest jakaś różnica między suchym a tym zrobionym przez Ciebie. Pozdrawiam
Agapi
30.06.2008 23:35
Dawno już powinnam wpisać te opinie, bo chleb emigrantów był jednym z moich pierwszych prawdziwych chlebów., który tak bardzo nam smakował. Dzieki dokładnemu przepisowi udał się znakomicie. Skórka chrupiąca, środek miękki i elastyczny, smak – pycha.
Bajaderko, dziękuje za wspaniały przepis.
dorotasocik
27.06.2008 12:32
no i jak sie powiedziało "a" .. czyli upiekło pierwsze bułeczki .. nadszedł czas na "b" czyli chlebek .... zawzięłam się , upiekłam i i efekt wspaniały,przyrumnieniona, chrupiąca skórka, środek delikatny, nie suchy, smak przecudny ... i zaleta .. proste wykonanie !!! a jak pachniało wspaniale w całym domu :) no nic dodać .. nic ująć .. czas na kolejne próby .. hmm może teraz chałka :)
mariemadeline
6.06.2008 08:44
Zwykle na raz piekę dwa chlebki, ale ten robiłam po raz pierwszy, więc upiekłam tylko jeden- to był wieeeeelki błąd;) Chlebuś zniknął już wieczorem, wiec nastawiłam nowy zakwas i zaraz zabieram się za pieczenie:) Bardzo ładnie i szybko wyrósł, nie sprawił trudności przy formowaniu, podczas pieczenia musiałam go tylko przykryć folią, bo mój szalony piekarnik lubi czasen za mocno przypiekać od góry. Skórka wyszła cudownie chrupiąca, środek jest delikatny, ale sprężysty, a smak- wspaniały, podobnie zapach:) Przepis idealny, Bajaderko:)
anooshka
12.04.2008 20:22
Chlebek jest niesamowity!! Wymaga cierpliwosci, uczucia i szczescia, ale warto. W samaku rewelacja, sprezysta konsystencja. Jestem pod ogromnym wrazeniem!!
Sewa
3.03.2008 10:35
Kochana Bajaderko - ten chleb to prawdziwy cud! Mam maszynę do pieczenia chleba i do tej pory piekłam chleb głównie z gotowych mieszanek lub chleby smakowe na suchych drożdżach. Nigdy na zakwasie. Wczoraj się odważyłam i upiekłam ten właśnie chlebek w piekarniku. Trudno mi opisać jaki jest pyszny! To nasz prawdziwy polski chleb. Przypomina mi lata dzieciństwa i chleb, który piekła moja babcia (mieszkająca na najprawdziwszej wsi w środku lasu) w piecu chlebowym. Dzięki i jeszcze raz dzięki!
Reńka
18.02.2008 11:59
Pyszny chlebuś. Co tu więcej pisać :-) Dziekuję za przepis i polecam wszystkim
eda5042
4.12.2007 15:41
upiekłam, ten chleb jest pyszny tylko ,że się przypalił jak musi być ustawiony piekarnik czy z termoobiegiem czy tylko sam dól,proszę o odpowiedź dzięki
Madalena
13.09.2007 10:09
Zawsze się śpieszę, mam kiepski piekarnik, więc chlebek piekę do końca w maszynie. CUDO! Może zimą będę miała więcej czasu, to spróbuję też upiec w piecyku. Już bym chciała, bo jeśli z maszyny jest taki pyszny, to nie śmiem nawet wyobrażać sobie, jaki będzie z piecyka!
VegaMax
20.08.2007 20:37
Chleb jest naprawdę przepyszny i łatwo się go robi znów dzisiaj go będę robić.
Apsik
13.05.2007 14:06
Rewelacyjny chleb! Robi się go niezwykle prosto i szybko, cudnie rośnie i łatwo się formuje. Jest rumiany, a miąższ mięciutki i sprężysty. Do pierwszej fazy dodałam 2 łyżki żytniego zakwasu, to była moja jedyna zmiana. Smakuje bosssssko!!!!!! Chyba na długo wyprze z mojego domu inne przepisy na chleby :)
saklavi
15.04.2007 08:26
:))))))))))))) To i tyle z mojej wypowiedzi :) Mieszkamy w Anglii i jak wiadomo o dobry polski chlebek tu trudno. Juz nie!!!!!
Dziekuje Ci bardzo, chlebek wyszedl co prawda spalony (moj podwojny piekarnik ma chyba moc) i upiekl mi sie w 30 min ale smak ahhhhhhh!!!! Piekny ,okragly, przygotowanie proste szalenie a smak jak z piekarni. Dzis pieke go znowu :) Maz nie moze sie doczekac. A zakwas przechowuje w lodowce pare dni i dodaje troche do 'maszynowych' chlebkow oprocz drozdzy (tylko drozdzy mniej niz normalnie) i to co wychodzi przechodzi najsmielsze wyobrazenia :) o niebo lepsze niz na samych drozdzach. Dziekuje raz jeszcze
diddle24
30.01.2007 20:14
Wlasnie zauwazylam brak mojej opinii a juz tyle razy go pieklam. Udaje mi sie zawsze (nie chce zapeszyc, bo wlansie siedzi w piecu) polecam
Alkaa
23.02.2006 10:13
Niewiele można już dodać po tylu zachwytach. Napiszę tylko, że jest to jeden z naszych ulubionych chlebków.
Thilnen
3.12.2005 21:31
Mimo, że na chleb z zakwasem nie chciał za bardzo rosnąć, chlebek wyszedł świetnie - po włożeniu do piekarnika ruszył z kopyta. Skórkę miał chrupiącą, a w śroku był mięciutki, a smakował pysznie. Dzięki za super przepis :)
sysso
10.09.2005 16:10
Rewelacyjny chleb, nieskomplikowany przepis, robi sie go szybko, latwo i przyjemny, a smak ... BOSKI!!! Dzieki bajaderko za wspanialy przepis :-)
Saddie
25.07.2005 21:40
Niestety, chleb kompletnie przykleił się do blachy, w związku z czym ciężko przypalił się od spodu, a z wierzchu z kolei wytworzył twardą jak kamień skórę. Coś musiałam zepsuć... Będę walczyć dalej.
kajorek
14.10.2004 22:07
Mój nie był taki ładny, ale był bardzo dobry . Znalazłam chleb, który mi w pełni odpowiada smakowo. Teraz będę pracowała nad jego imagem ;)
alusmi
30.08.2004 13:56
Nie jadlam jeszcze takiego chleba !!!
No nie wiem, co jeszcze napisac, chyba tylko tyle ze zylam w nieswiadomosci nie wiedzac, jak bardzo chleb moze miec smak chleba i jak bardzo mozna za nim tesknic.
Chyle czola Bajaderko, niech inni tez doznaja tej przyjemnosci :)
sd_silver
30.08.2004 08:23
Przepyszny. Wyszedł mi wielki i puszysty z chrupiacą skórką, tylko nie miał takich dziur jak na zdjęciu. Po 2 dniach nadal był świezy i pyszny.
ganga
23.08.2004 22:03
Prawdziwy chleb emigrantow! Pyszny. My tez na emigracji i doceniamy smak polskiego chleba :-) Gdy pieklam ten chleb pierwszy raz dodalam wiecej maki zytniej i musze powiedziec ze bardziej nam smakowala ta wersja.
annar
6.08.2004 09:39
bardzo dobry chleb!! wyszedł mi dokładnie taki jak na zdjęciu :)
SzeLLa
30.07.2004 09:24
Rzeczywiście prosty przepis. Właśnie dziś rano upiekłam ten pyszny chlebek. Nie jest aż tak 'dziuraty" jak na zdjęciu, ale to pewnie kwestia gorszej mąki, którą miałam. Bałam się o jego kształt, więc piekłam w keksówce. Doskonale sprawdziła mi się maszyna AFK. Jedyne co mnie nieco niepokoi, że skórka jest dośc twarda do przekrojenia, ale w smaku - świetny i rzeczywiście taki "wiejski". Pozdrawiam bajaderkę i dziękuję.
Nika24
22.07.2004 21:18
Świetny przepis i świetny chleb ! Tak jak radziła Bajaderka na forum, w ramach modyfikacji dodałam pół szklanki zakwasu z "chlebka duńskiego" . Wspaniały, kuszący zapachem wiejski chleb jak z piekarni ! Po położeniu na blaszce bochenek był niepokojąco płaski i byłam pewna że rozleje się i będę miała emigrancką focaccię :-), ale nic takiego się nie stało, ciasto wystrzeliło w górę, boki zaczęły odrywać się od blachy jak zaczarowane ! Wyszedł cudny bochenek, którego juz nie ma, jutro potórzę z podwójnej porcji !
carbonicum
21.07.2004 21:36
pyszny chlebek, latwy do zrobienia.moja wersja byla taka:1/3 maki typ 1050; 2/3 maki z pelnego przemialu i wyszedl!!! jedyne co mi sie nie udalo, a nawet nie probowalam to uformowac bochenek, gdyz ciasto bylo za rzadkie wiec zrobilam w keksowce
Iguana
1.07.2004 14:12
szybki , niekłopotliwy i baaardzo smaczny chlebek na codzień i od święta. Odkąd zaczełam go piec rodzinka nie chce słyszeć o chlebku z piekarni :-)) Zapach kusi bardzo juz w czasie pieczenia, więc zamykać okna i drzwi trzeba bo się goście złażą dosłownie zewsząd.