Chleb na zaczynie

  
1 5 5 9
2007-11-13
czasem cały dzień
¶redniołatwe
Porcje: jeden bochenek
Kuchnia europejska
Chleb na zaczynie

Ten chleb zaczęłam robić kiedy już się wprawiłam w pieczeniu maszynowym. Zachciało mi się takiego prawdziwego chleba pieczonego bez dodatku drożdży.


Składniki na chleb na zaczynie

Składniki zaczynu:
1 szklanka zakwasu,
2 szklanki m±ki
ok. 3/4 szklanki wody

Pozostałe składniki:
3/4 szklanki ma¶lanki,
2 szklanki m±ki,
1 łyżkę miodu lub cukru,
sól,
olej.
Rodzaj użytej m±ki zależy od tego jaki chleb chcę upiec. Jeżeli to ma być biały chleb to używam m±kę żytni± typ 720 i 1 szklankę m±ki pszennej typ 650- dodaję j± do zaczynu z 1 szklank± m±ki żytniej.
Jeżeli ma być ciemny razowy- 1 szklanka m±ki żytniej typ 720 lub pszennej typ 650, reszta to m±k± żytnia typ 1400- w tym wypadku do zaczynu idzie 1 szklanka m±ki 720 lub 650 i 1 żytniej 1400.
Chcesz schudn±ć?
Tutaj (kliknij) jest SKUTECZNY sposób bez wyrzeczeń.

Przygotowanie dania chleb na zaczynie

Zaczyn robię z zakwasu długoterminowego Bajaderki. Wszystkim, którzy o niego pytaj± podaję składniki i wykonanie.
Składniki:
2/3 szklanki wody Ľródlanej może być normalna, aby nie chlorowana (o temp. pokojowej)
1 szklanka m±ki żytniej- ja daję o nr 720
i ociupina drożdży 1/8 łyżeczki - jeżeli dasz więcej to będzie okrutnie uciekać z naczynia.
Wykonanie:
Wszystko wymieszać i zostawić na 24 godz. Następnego dnia dodać 1/2 szklanki m±ki żytniej i 1/3 szklanki wody, wymieszać i zostawić na kolejne 24 godz. Trzeciego dnia dodać tę sam± ilo¶ć wody i m±ki. Na czwarty dzień można już zakwasu używać. Można go przechowywać w lodówce, przed użyciem doprowadzić do temp. pokojowej (ja dodaję zimny i wlewam do niego ciepła wodę -tyle ile mam w przepisie na chleb- bo jestem za leniwa i nie chce mi się czekać). Co kilka dni, można i codziennie zakwas dokarmiać- czyli dosypywać m±kę i dolewać wody.

Wykonanie chleba:
Zakwas mieszam z wod± i m±k±. Mieszam składniki (ma wyj¶ć do¶ć gęste) i odstawiam na co najmniej 3 godz. U mnie stoi 8 godz., najczę¶ciej robię rano, przed wyj¶ciem do pracy i kiedy wracam to dopiero wtedy kończę i wstawiam chleb do pieczenia. Zaczyn szybko ro¶nie.
Wrzucam zaczyn do pojemnika maszyny, dodaję ok. 3/4 szklanki ma¶lanki, 2 szklanki m±ki, 1 łyżkę miodu lub cukru, sól, olej. I wstawiam do wyrabiania. W trakcie mieszania jeżeli zachodzi taka potrzeba dodaję m±ki, ciasto ma być do¶ć gęste.
Ciasto wybieram z maszyny, wyrasta w foremkach w których się będzie piekł. Boki foremek smaruję olejem i wysypuję otrębami. Czasem na dno kładę li¶ć tataraku lub chrzanu, nadadz± wtedy pięknego zapachu. Foremki przykrywam ¶ciereczk± i stawiam w ciepłym miejscu. Kiedy już ciasto zwiększy objęto¶ć wstawiam chleb do piekarnika nagrzanego do ok. 220 stopni. Piekę ok. 40-45 minut.
Kromka takiego aromatycznego chleba z masełkiem to prawdziwa uczta.

Klik! Jesz i... CHUDNIESZ!
Teraz to jest proste i skuteczne!Moja rodzinka już przyzwyczajona do domowej piekarni orzekła, że ten jest najlepszy i chleb znowu zacz±ł znikać w rekordowym tempie. Jeżeli chcę mieć jasny chleb robię zaczyn z maki żytniej typ 720 i takiej samej dodaję póĽniej do wypieku. Jeżeli ciemny razowy to mam jedynie do dyspozycji żytni± typ 1400 i jest wtedy razowiec ciemny i wilgotny. Czasem dodaję ziarenka lub płatki owsiane lub otręby.

Jesz i chudniesz. SIRT - skuteczna dieta bez wyrzeczeń#
39.99 zł     19.99 zł
Najlepsze ciasta na lato#
19.99 zł
Fit słodko¶ci#
19.99 zł
Zrób to sam. Naturalnie zdrowe przepisy!#
19.99 zł


 

Morelowe bułeczki

  
3
AgaTA
2007-11-04
60 min + wyrastanie
bardzo łatwe
Porcje: 6
Morelowe bułeczki

Lubię bułeczki, o różnych smakach, z masłem i dżemem idealne na leniwe ¶niadanie lub spokojny podwieczorek. Uwielbiam zapach domowego pieczywa rozchodz±cy się po pokojach, drażni±cy obiecuj±cy. Puszyste, delikatne wnętrze, subtelny smak. Rozmarzyłam się…
natknęłam się na przepis na bułeczki morelowe w gazecie Moje Gotowanie ze stycznia 2004 roku i wiedziałam, że go wypróbuję. Efekt przeszedł...
Ocena:
Komentarze s± zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.