»
Przepisy »
Przepisy na jajka »
Jajka zapiekane »
Chaczapuri adżarskie - chlebowe łódeczki z serem i jajkiem
30 minut + 110 minut oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: 4 średnie chlebki
Chaczapuri to pyszne drożdżowe chlebki z serem, których ojczyzną jest Gruzja, ale potrawa ta jest popularna także innych kaukaskich krajach. Dlatego ile gospodyń domowych wypiekających chaczapuri, tyle przepisów na te pyszne chlebki z serem :)
Nie ma jednego przepisu na chaczapuri. Istnieje mnóstwo przepisów, które różnią się od siebie regionem, z którego pochodzą. Jednak są dwa elementy, które łączą te przepisy. To ciasto drożdżowe i ser :)
Składniki na chaczapuri adżarskie - chlebowe łódeczki z serem i jajkiem
zaczyn*:
30 g świeżych drożdży (lub 7 g drożdży suszonych)
125 ml (1/2 szklanki) ciepłej wody
czubata łyżka mąki pszennej
1 płaska łyżka cukru
chlebki:
500 g pszennej mąki
250 ml (1 szklanka) ciepłej wody
1 płaska łyżeczka soli
nadzienie**:
15 dag startego na grubej tarce sera cheddar
15 dag fety pokruszonej na małe kawałki
4 jajka
30 g świeżych drożdży (lub 7 g drożdży suszonych)
125 ml (1/2 szklanki) ciepłej wody
czubata łyżka mąki pszennej
1 płaska łyżka cukru
chlebki:
500 g pszennej mąki
250 ml (1 szklanka) ciepłej wody
1 płaska łyżeczka soli
nadzienie**:
15 dag startego na grubej tarce sera cheddar
15 dag fety pokruszonej na małe kawałki
4 jajka
Przygotowanie dania chaczapuri adżarskie - chlebowe łódeczki z serem
... i jajkiem
- Przygotuj zaczyn: wszystkie składniki umieść w miseczce, dokładnie wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsca na 5-10 minut, aż zaczyn podwoi swoją objętość.
- Do misy wsyp mąkę, dodaj sól, wlej wodę. Dodaj zaczyn. Wymieszaj, a następnie wyrób na jednolitą masę - robotem lub ręcznie.
- Ciasto uformują w kulę, ułóż w misce wysypanej mąką, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 i 1/2 godziny.
- Piekarnik rozgrzej do 180 stopni.
- Wyłóż na stolnicę wysypaną mąkę, wyrabiaj przez pół minuty.
- Podziel na 4 równe części.
- Każdą część rozwałkuj na okrągły placek o grubości około 1/2 cm. Brzegi zawiń do środka, końce z dwóch stron zwiń, by otrzymać "łódeczki". Napełnij je oboma rodzajami serów.
- Łódeczki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do gorącego piekarnika. Zapiekaj przez 12-15 minut, aż brzegi zaczną się przyrumieniać.
- Wymij z piekarnika i do każdej łódeczki wbij jajko (zdarzy się może, że trochę białka wypłynie poza łódeczkę, ale taki urok tego wypieku). Wstaw ponownie do piekarnika i zapiekaj przez 2-3 minuty, aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie jeszcze płynne - tu nie ma dokładnie określonego czasu, więc trzeba często zaglądać do piekarnika.
- Chaczapuri najlepiej smakują od razu po upieczeniu, kiedy są gorące, ser ciągnący, a żółtko płynne.
*Do upieczenia chaczapuri możesz użyć drożdży suszonych w ilości 7 gram. Wtedy wszystkie składniki zaczynu dodaj od razu do miski wraz ze składnikami ciasta.
**Do nadzienia możesz użyć dowolnych serów. Zarówno żółtych (parmezan, gouda, ementaler, morski, etc), jak i fety, mozzarelli, serów typu korycińskiego, oscypka, halloumi, sera wędzonego, koziego.. . A w szczególności takich dokładnie, jakie lubisz najbardziej :) Bo chaczapurii to raczej idea, a nie dokładny przepis :) Nadzienie robisz z tych serów, które akurat masz w lodówce :) I to jest w tym wypieku najfajniejsze :)
|
Co to jest i jak się robi chaczapuri?
Ten przepis na chaczapuri to wersji azerska. Oczywiście podstawą jest ciasto drożdżowe. Pamiętaj, aby składniki do ciasta drożdżowego miały temperaturę pokojową. Ciasto wyrabiaj z sercem, a odwdzięczy się puszystością i pysznym smakiem. Do ciasta drożdżowego dołączyły dwa sery - słona feta i lekko orzechowy i wyrazisty w smaku cheddar. Idealnym uzupełnieniem jest jajko, które dodaje się pod koniec pieczenia. Białko pozostaje ścięte, a żółtko jeszcze płynne. Chaczapuri to pyszne i sycące danie :)Ty także możesz upiec chrupiące i przepyszne chaczapuri. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi Twoje chaczapuri będzie doskonałe już za pierwszym razem :)
- Przepis na chaczapuri jest łatwy. Najważniejszy element to ciasto drożdżowe, dlatego właśnie jemu należy poświęcić najwięcej uwagi.
- Na upieczenie chaczapuri warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Ciasto drożdżowe powinno wyrastać półtorej godziny.
- Lista składników nie jest długa. Są dostępne w sklepach przez cały rok, dlatego chaczapuri możesz piec bez względu na to, czy jest lato, czy zima :)
Kiedy jeść chaczapuri?
Mąka i ser od wieków stanowiły podstawę diety mieszkańców Kaukazu. To właśnie tam od tysięcy lat uprawia się pszenicę oraz praktykuje serowarstwo. Dosłowne tłumaczenie chaczapuri to chleb z twarogiem. Dawno temu chaczapuri było daniem ludzi ubogich. Ówczesne potrawy potrawy przygotowywano z dostępnych i tanich składników. Właśnie tak powstało chaczapuri.Chaczapuri to pomysł na niecodzienne śniadanie. Ze względu na czas przygotowania, najlepiej podać je na drugie śniadanie. Chaczapuri może być też oryginalnym i niebanalnym obiadem dla całej rodziny. To bardzo sycące danie, które zaspokoi nawet największych głodomorów. Chaczapuri sprawdzi się także na kolację. Twoja rodzina na pewno będzie pod wrażeniem chaczapuri :)
Wybierz ten łatwy i sprawdzony przepis na przepyszne chaczapuri. Poznaj smakowite i oryginalne danie prosto z Kaukazu i zachwyć nim swoją rodzinę i znajomych :)
Przepisy na wypieki drożdżowe
Chleby, ciasta i ciastka drożdżowe są lubiane przez wiele osób. Są puszyste i smaczne. Domowe wypieki nie zawierają żadnych konserwantów, barwników i polepszaczy, więc to zdrowe i pożywne składniki każdej, dobrze zbilansowanej diety. Chleby pieczone na drożdżach są szybkie i łatwe. Pizza tradycyjna oczywiście jest przygotowana na cieście drożdżowym. Nie można też zapomnieć o słodkich wypiekach drożdżowych, szczególnie polecam Ci babki :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Chaczapuri adżarskie - chlebowe łódeczki z serem i jajkiem - komentarze
~Sisineczka
1.03.2019 17:30
Wlasnie tez sie zastanawiam dlaczego drozdze sa 2 razy wymienione w przepisie. Wydaje mi sie, ze 6 dag drozdzy na pol kg maki to duzo za duzo
Grzegorz, MniamMniam.pl
1.03.2019 17:33
Hej Sisineczka :) Drożdże używamy tylko do zaczynu, przepis został poprawiony, dziękuję za zwrócenie uwagi :)
Pylet
1.03.2019 12:19
W przepisie dwa razy wymienione są drożdże. Rozumiem , że do zaczynu należy dodać tylko mąkę, wodę i sól?
~Eliza
1.03.2019 14:54
Robisz rozczyn ...drozdze cukier...jak sie rozpusci maka, przemieszaj wlej ciepla wode przykryj odstaw az podwoi objetosc...pozniej robisz cale ciasto ...reszta maki wody soli i ja dodaje jeszcze olej ...wyrabiasz ciasto....odstawiasz do wyrosniecia w cieple miejsce. :) pozdrawiam