Bułki pszenno-kukurydziane

  
1 5 5 18
2013-01-10
180 minut
bardzo łatwe
Porcje: 15 bułek
Kuchnia europejska
Bułki pszenno-kukurydziane

Bułki pszenno-kukurydziane są bardzo smaczne i proste w przygotowaniu. Dobre nawet dla początkujących. Bułki z tego przepisu mają chrupiącą skórkę i miękką zawartość. Smaczne w towarzystwie dżemów, konfitur, twarogu i żółtego sera. Najlepsze z prawdziwym masłem.


Składniki na bułki pszenno-kukurydziane

2 i 1/4 szklanki pszennej mąki 480 (35 dag)
2 czubate łyżki mąki kukurydzianej
3 dag świeżych drożdży
10 dag masła
4/5 szklanki ciepłego mleka (200 ml)
1 czubata łyżka cukru
1 płaska łyżeczka soli

na wierzch:
2 łyżki sezamu
1 łyżka masła

mąka do podsypywania

Przygotowanie dania bułki pszenno-kukurydziane

  1. Drożdże przełóż do miseczki, dodaj cukier. Dokładnie rozgnieć za pomocą widelca. Wlej 5 łyżek ciepłego mleka, wymieszaj, odstaw na kilka minut, aż podwoją swoją objętość.
  2. Masło rozpuść w rondelku, dodaj mleko i wymieszaj. Wystudź do temperatury nie większej niż 30 stopni (czyli jak włożysz palec, będziesz czuć przyjemne ciepło).
  3. Do mleka z masłem dodaj wyrośnięte drożdże i wymieszaj.
  4. Do miski wsyp oba rodzaje mąki, dodaj sól i wymieszaj. Zrób w środku zagłębienie, wlej mleko z masłem i drożdżami. Wymieszaj łyżką, aż wszystkie składniki się połączą (około pół minuty). Ciasto powinno mieć dość luźną konsystencję, ale nie powinno być płynne - jeśli takie będzie, dosyp trochę mąki pszennej.
  5. Miskę przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
  6. Po tym czasie ciasto wyłóż na stolnicę wysypaną obficie mąką i wyrabiaj przez dwie minuty. Podziel na dwie części, z każdej uformuj wałek o średnicy około 3 cm. Pokrój na 7 części. Każdą część uformuj rękoma w kulkę (będzie to chwilę trwać, bo ciasto jest bardzo "gumowate").
  7. Kulki przełóż na blachę (jeśli nie masz dobrej nieprzywierającej blachy, wyłóż ją wcześniej papierem). Na każdej bułce zrób prostopadłe nacięcia czubkiem ostrego noża.
  8. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 60 minut - aż bułki podwoją swoją objętość (ja je wstawiam do piekarnika nastawionego na 40 stopni).
  9. Wyrośnięte bułki posmaruj roztopionym masłem i posyp sezamem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piecz 20-25 minut, aż będą rumiane.
Przygotuj składniki na bułki. Nie potrzeba ich dużo :)

Drożdże przełóż do miseczki, dodaj cukier. Dokładnie rozgnieć za pomocą widelca. Wlej 5 łyżek ciepłego mleka, wymieszaj, odstaw na kilka minut, aż podwoją swoją objętość.

Masło rozpuść w rondelku, dodaj mleko i wymieszaj. Wystudź do temperatury nie większej niż 30 stopni (czyli jak włożysz palec, będziesz czuć przyjemne ciepło).

Do mleka z masłem dodaj wyrośnięte drożdże i wymieszaj. Do miski wsyp oba rodzaje mąki, dodaj sól i wymieszaj.

Zrób w środku zagłębienie, wlej mleko z masłem i drożdżami. Wymieszaj łyżką, aż wszystkie składniki się połączą (około pół minuty). Ciasto powinno mieć dość luźną konsystencję, ale nie powinno być płynne - jeśli takie będzie, dosyp trochę mąki pszennej.

Miskę przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.

Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę wysypaną obficie mąką i wyrabiaj przez dwie minuty.

Podziel ciasto na dwie części, z każdej uformuj wałek o średnicy około 3 cm. Pokrój na 7 części. Każdą część uformuj rękoma w kulkę (będzie to chwilę trwać, bo ciasto jest bardzo "gumowate").

Kulki przełóż na blachę (jeśli nie masz dobrej nieprzywierającej blachy, wyłóż ją wcześniej papierem). Na każdej bułce zrób prostopadłe nacięcia czubkiem ostrego noża. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 60 minut - aż bułki podwoją swoją objętość (ja je wstawiam do piekarnika nastawionego na 40 stopni).

Wyrośnięte bułki posmaruj roztopionym masłem i posyp sezamem.

Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piecz 20-25 minut, aż będą rumiane.


Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.