Budujemy wędzarkę!
7 9 2005-04-02
Wędzarka jest to niezwykle skomplikowane urządzenie, które wymyślono już jakieś 600 lat temu, a o którym całkiem niedawno zapomniano. My chcemy przywrócić domowej, a raczej ogrodowej wędzarce należytą rangę. I przede wszystkim zbudujemy ją własnoręcznie! To jest takie proste!
Wędzarka jak sama nazwa mówi służy do wytwarzania dymu, a dym służy do dosmaczania przesmacznych domowych wyrobów wędlinowych i rybnych. Chociaż nie tylko, ser biały i żółty też można przecież uwędzić, a może ktoś z MniamMniamowiczów podpowie co by tu jeszcze można uwędzić, przypominam uwędzić, a nie zwędzić.
Wędzenie polega - krótko mówiąc, na doprowadzeniu dymu do własnoręcznie sporządzonych i zawieszonych na odpowiednich drążkach wędlin, o określonej temperaturze, z paleniska w którym spalamy określone drewno przez określony czas.P rawda jakie to proste?
Wędzenia teoretycznie się nie nauczymy. Tylko praktyka doprowadzi nas do profesjonalizmu, ale jeszcze musimy przy tym wyznawać zasadę, ze na własnych błędach człowiek się najlepiej uczy.
Mili Moi nie przerażajcie się tym filozoficznym wywodem, odrobina dydaktyki dodaje smaczku.
Najprostszą wędzarkę można zbudować z beczki bez dna i starej rury (może być też nowa) o długości 1,5 - 2 metry.
Czyli, stawiamy beczkę na kilku cegłach obsypanych piaskiem, montujemy do niej rurę o przekroju 20 cm, na końcu rury robimy z cegieł lub kamieni palenisko. W dole beczki montujemy siatkę zabezpieczającą na wypadek spadnięcia naszej wędlinki, bo trudno ją potem z piasku wyczyścić, a ja coś na ten temat wiem. Ponadto musimy jeszcze na górnym brzegu beczki przymocować drążki na których zawiesimy haki z drutu w kształcie literki S. Podczas wędzenia beczkę musimy nakryć pokrywą z drewna niezbyt szczelną, tą pokrywa będziemy tez regulować ilość dymu. I to wszystko.
Natomiast jeśli chcemy zbudować wędzarkę, która nie będzie szpecić naszego ogrodu, musimy trochę więcej zaangażować czasu i materiałów.
Oto rysunek techniczny naszego urządzenia
Komorę wędzarniczą możemy wymurować z cegły lub na przykład z kamienia polnego. Na potrzeby domowe wystarczy komora o wielkości typowej beczki. Kształt komory może być owalny lub kwadratowy. W komorze wędzarniczej musimy umieścić zaczepy na drążki, oraz na dnie siatkę metalową. Możemy zamontować drzwiczki a na górze komory zamontować komin z blachy ocynkowanej lub wybudować komin z cegły.
Następna ważna część wędzarki to kanał, którym będzie płynął dym od paleniska. Kanał ten najlepiej jak będzie miał co najmniej 1,5 do 2 metrów długości i średnicy 20-25 cm.
Najprościej jest wstawić rurę ceramiczną lub wybudować kanał z cegły. Palenisko można wymurować i najlepiej zaopatrzyć w ruszt. Jako zasłonę do paleniska wystarczy zastosować kawałek blachy, którym będziemy regulować dopływ powietrza.
Co zdolniejszym MniamMniamowiczom proponuję wybudowanie daszku nad wędzarką, co to przed słotą i mżawką uchroni, a także będzie stanowił doskonałe miejsce do składowania drewna na potrzeby naszej wędzarki.
A co jeszcze zdolniejszym Mniamniamowiczom pozwolę sobie zasugerować wybudowanie pod jednym dachem wędzarki, pieca chlebowego, a i ruszt by się tam jeszcze zmieścił.
Mili Moi, wędzenie to nie tylko proces technologiczny to również może być bardzo miła posiadówka przyjaciół, ale też okazja do zdobycia nowych przyjaciół i miłośników wędzenia, bo aromatyczny dym z wędzarki niejednego zwabi w Wasze okolice.
A więc RODACY DO PRACY, JUŻ NAS WRÓG NIE BĘDZIE TRUŁ WYROBAMI WĘDLINOPODOBNYMI I ZDROWYMI INACZEJ.