Borówki z gruszkami doskonałe do mięs

  
1 5 1 5
1970-01-01
2 dni
trudne
Porcje: 8 słoików 0,5 litra
gruszkami gruszki konfitury borówki Syrop

Borówki z gruszkami doskonałe są do mięs. Lekka goryczka przełamana jest słodyczą gruszek. Warto zrobić i delektować się tym smakołykiem.


Składniki na borówki z gruszkami doskonałe do mięs

kilogram borówek

kilogram twardych gruszek - najlepiej cukrówek

2 kilogramy cukru

sok z 2 cytryny

Przygotowanie dania borówki z gruszkami doskonałe do mięs

Borówki przebieram, bardzo krótko myję na sicie pod bieżącą wodą. Następnie zostawiam na kilkanaście minut do całkowitego osuszenia - kilka razy potrząsam sitem w tym czasie.
Zupełnie suche owoce zasypuję połową cukru - i odstawiam na 5-8 godzin.

Gruszki obieram, kroję na ćwiartki i usuwam gniazda nasienne. Jeśli to nie są cukrówki - a cukrówki są bardzo małe i okrągłe i wyglądają jak jabłka papierówki - to kroję je na niezbyt małą kostkę.

Od razu spryskuję sokiem z cytryny - dzięki temu zachowają jasny kolor.

Z pozostałego cukru - czyli 1 kg i 2 szklanek wody przygotowuję syrop: cukier zalewam wrzątkiem i rozpuszczam, trzymając na średnim ogniu do zagotowania i często mieszając.
Na wrzący syrop wrzucam borówki z cukrem, którym były zasypane. Gotuję około 0,5 godziny na małym ogniu. Nie mieszam owoców! Raz na jakiś czas potrząsam rondlem, by się gotowały równomiernie. Powstającą pianę na wierzchu usuwam łyżką cedzakową.

Konfitury studzę i pozostawiam w spokoju do następnego dnia.

Na drugi dzień zagotowuję owoce, dodaję gruszki i smażę na małym ogniu aż gruszki staną się szkliste i lekko przejrzyste - trwa to około 30-50 minut. Borówki powinny w większości pozostać w całości.

Gorące nakładam do wyparzonych lub wypieczonych w piekarniku (oczywiście wcześniej dokładnie wyszorowanych) małych słoików, zakręcam od razu, stawiam na ściereczce do góry dnem, przykrywam drugą ściereczką. Kiedy zupełnie wystygną, sprawdzam lekko, czy słoiki się dokładnie zamknęły.

Przechowuję w ciemnym i chłodnym miejscu.
W zimie to będzie poezja!

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.