BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - film video

  
1 5 5 56
2013-09-20
180 minut
bardzo łatwe
Porcje: bochenek o wadze około 60 dag
Kuchnia europejska
BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - film video

BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem, to odmiana FOCH-a. Chyba nawet trochę lepsza, a już na pewno szybsza w przygotowaniu. Pachnie zakwasek, ma nieco większe dziury i lekko wilgotny miąższ. Są w nim drożdże, ale zupełnie nie czuć ich smaku i zapachu, bo jest w nim również zakwas. Zakwas w proszku - który jest świetnym wynalazkiem - dzięki niemu w domowym piekarniku zawsze można przygotować pysznych chleb. Suchy zakwas nie powoduje wyrastania masy chlebowej, więc należy użyć drożdży (ale potem nie są wyczuwalne). Poza tym suchy zakwas w niczym już nie różni się od tego mokrego. Do przygotowania chleba konieczny jest garnek żeliwny bądź naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką o pojemności 2-3 litrów (takie naczynia mają zwykle od 20 do 25 cm średnicy). I potrzebne są gruube rękawice, bo garnek będzie nagrzany do 240 stopni. Podawaj z masłem i solą, z oliwą i dukkah.Składniki na boch-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - film video

50 dag mąki pszennej chlebowej typ 720
5 dag świeżych drożdży
7 gram zakwasu w proszku (lub tyle, ile producent przewiduje na 50 dag mąki)
1 płaska łyżeczka soli
1 i 1/4 szklanka (310 ml) wody o temperaturze pokojowej (lub trochę więcej - ostateczna ilość wody zależy od chłonności mąki)
1 czubata łyżka cukru
4 łyżki ciepłego mleka

do podsypywania:
4 łyżki mąki pszennej

Przygotowanie dania boch-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - film video

  1. Przygotuj zaczyn: drożdże wymieszaj z cukrem i ciepłym mlekiem, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia - drożdże powinny dwukrotnie powiększyć swoją objętość.
  2. Do mąki dodaj sól, zakwas, dokładnie wymieszaj.
  3. Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże i wodę. Wymieszaj łyżką, aż wszystkie składniki się połączą - nie powinno Ci to zająć więcej niż pół minuty. Masa powinna być niezbyt gęsta - raczej "lejąca się" niż "zwarta).
  4. Miskę przykryj naturalną ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej (18-22 stopnie) na 30-40 minut.
  5. Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną mąką. Wyrób ciasto - jednak go nie "zarabiaj", a raczej ugniataj - chodzi o to, by do masy już nie zagniatać nowej mąki.
  6. Uformuj kulę - powinna być całkiem miękka, obsyp mąką i włóż do miski (najlepiej czystej i całkowicie suchej), przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 90-120 minut - masa powinna co najmniej podwoić swoją objętość.
  7. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
  8. Do garnka delikatnie przełóż masę (najpierw łyżką odgarnij boki, tak by z masy uszło jak najmniej powietrza), przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 25-30 minut bez przykrycia.
  9. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest okrutnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij (w zasadzie sam wyskoczy z garnka po odwróceniu go do góry nogami) i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 1

Przygotuj zaczyn: drożdże wymieszaj z cukrem i ciepłym mlekiem, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 2

drożdże powinny dwukrotnie powiększyć swoją objętośćBOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 3

Do mąki dodaj sól, zakwas, dokładnie wymieszaj.
Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże i wodę. Wymieszaj łyżką, aż wszystkie składniki się połączą - nie powinno Ci to zająć więcej niż pół minuty. Masa powinna być niezbyt gęsta - raczej "lejąca się" niż "zwarta).


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 4

Miskę przykryj naturalną ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej (18-22 stopnie) na 30-40 minut.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 5

Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną mąką.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 6

Wyrób ciasto - jednak go nie "zarabiaj", a raczej ugniataj - chodzi o to, by do masy już nie zagniatać nowej mąki.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 7

Uformuj kulę - powinna być całkiem miękka, obsyp mąką i włóż do miski (najlepiej czystej i całkowicie suchej), przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 90 minut - masa powinna co najmniej podwoić swoją objętość.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 8

Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
Do garnka delikatnie przełóż masę (najpierw łyżką odgarnij boki, tak by z masy uszło jak najmniej powietrza), przykryj i wstaw do piekarnika.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 9

Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 25-30 minut bez przykrycia.


BOCh-en - błyskawicznie obłędny chleb pszenny z suchym zakwasem - etap 90

Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest okrutnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij (w zasadzie sam wyskoczy z garnka po odwróceniu go do góry nogami) i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).

Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.