Przepis zawiera lokowanie produktu

Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!)

  
1 5 5 32
2015-12-15
5 godzin
bardzo łatwe
Porcje: 8-12
Kuchnia europejska
Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!)

Prawie nic tłuszczu, jeszcze mniej zapachu gotowanej kapusty, robienia to już nic, a nic, a smaku...? A smaku góra cała wielka :) Moim zdaniem jest to najlepszy bigos na świąteczny stół i na każdą okazję.
Moim zdaniem nie ma lepszego. Lepszego w smaku i prostocie przygotowania. Bo samo przygotowanie to nie więcej niż 20 minut, potem już tylko pieczenie i jedno (tak, to nie pomyłka) JEDNO mieszanie :)
Ten bigos ma wyjątkowo bogaty smak - bo są w nim różne mięsa w dużych kawałkach (a jest ich dokładnie tyle, ile kapusty - czyli dokładnie tak, jak to Mickiewicz zalecał w "Panu Tadeuszu"), kwaśna kapusta (bo dodatek słodkiej to przez wielu uważany jest za profanację), suszone śliwki i jabłko - one odpowiadają za nutę słodyczy, jałowiec - dzięki niemu bigos ma zapach lasu oraz półsłodkie, czerwone wino - sprawia, że danie ma wyjątkowo szlachetny smak.
W zasadzie NIE ma tu tłuszczu - jest go tyle tylko, ile w skórze kurczaka (bo użyłem chudej szynki, chudej kiełbasy). I tyle go wystarczy, by bigosowi nadać pełni smaku.
Ten bigos ma jeszcze coś, czego nie ma bigos gotowany - w trakcie jego przygotowania po domu nie unosi się zapach gotowanej kapusty, za którym nie wszyscy przepadają. Po pierwszej godzinie pieczenia z piekarnika zaś dobywa się jedynie lekko słodki zapach, który zapowiada wspaniałą ucztę.


Składniki na bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie bez tłuszczu!)

1 kg kiszonej kapusty
30 dag pieczonej lub gotowanej szynki
30 dag mocno wędzonej kiełbasy dobrej jakości
2 upieczone udka kurczaka
1 spora cebula
1 słodkie jabłko
duża garść suszonych grzybów - najlepiej borowików
garść suszonych śliwek
3/4 szklanki półsłodkiego czerwonego wina
5 ziaren ziela angielskiego
10 ziaren czarnego pieprzu5 ziaren jałowca
5 liści laurowych
świeżo zmielony czarny pieprz
sól (ale może okazać się niepotrzebna)

Przygotowanie dania bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie bez tłuszczu!)

  1. Grzyby zalej w rondelku szklanką wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj 10-15 minut na średnim ogniu, aż zmiękną.
  2. Kiełbasę pokrój na półplasterki o grubości około 1 cm. Szynkę pokrój na plastry, następnie palcami porwij na kawałki "na jeden kęs". Z udek usuń kości, następnie mięso podziel na niezbyt małe kawałki. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Jabłko obierz, usuń gniazdo nasienne, następnie pokrój na drobną kostkę.
  3. Spróbuj kapusty - jeśli jest bardzo kwaśna, wypłucz ją kilka razy pod bieżącą wodą. Przełóż do dużego, żaroodpornego garnka (lub naczynia, które ma pokrywkę). Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i rozgniecione ziarna jałowca.
  4. Rozgrzej dużą patelnię, wrzuć na nią kiełbasę i cały czas mieszając praż, aż zacznie się rumienić, dodaj cebulę i szynkę (i, jeśli kiełbasa była chuda, łyżkę oleju). Smaż na dużym ogniu, cały czas mieszając. Cebula powinna się zeszklić, a szynka i kiełbasa "złapać" przypieczony kolor.
  5. Wszystko przełóż do garnka z kapustą, dodaj mięso z kurczaka, śliwki, grzyby wraz z wodą, w której się gotowały, kawałki jabłka oraz wino. Wymieszaj. Przykryj.
  6. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Piecz 4 godziny. W połowie pieczenia bigos wymieszaj.
  7. Po upieczeniu spróbuj, być może uznasz, że należy bigos nieco posolić i doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
  8. Bigos jest wyśmienity od razu po upieczeniu :) Najlepiej smakuje z kromką chleba na prawdziwym zakwasie.


Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!) - etap 1

Grzyby zalej w rondelku szklanką wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj 10-15 minut na średnim ogniu, aż zmiękną.
Kiełbasę pokrój na półplasterki o grubości około 1 cm. Szynkę pokrój na plastry, następnie palcami porwij na kawałki "na jeden kęs". Z udek usuń kości, następnie mięso podziel na niezbyt małe kawałki. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Jabłko obierz, usuń gniazdo nasienne, następnie pokrój na drobną kostkę.
Spróbuj kapusty - jeśli jest bardzo kwaśna, wypłucz ją kilka razy pod bieżącą wodą. Przełóż do dużego, żaroodpornego garnka (lub naczynia, które ma pokrywkę). Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i rozgniecione ziarna jałowca.


Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!) - etap 2

Rozgrzej dużą patelnię, wrzuć na nią kiełbasę i cały czas mieszając praż, aż zacznie się rumienić, dodaj cebulę i szynkę (i, jeśli kiełbasa była chuda, łyżkę oleju). Smaż na dużym ogniu, cały czas mieszając. Cebula powinna się zeszklić, a szynka i kiełbasa "złapać" przypieczony kolor.


Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!) - etap 3

Wszystko przełóż do garnka z kapustą, dodaj mięso z kurczaka, śliwki, grzyby wraz z wodą, w której się gotowały, kawałki jabłka oraz wino.


Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!) - etap 4

Wymieszaj. Przykryj. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Piecz 4 godziny.


Bigos pieczony o wyjątkowo bogatym smaku (i prawie BEZ tłuszczu!) - etap 5

W połowie pieczenia bigos wymieszaj.
Po upieczeniu spróbuj, być może uznasz, że należy bigos nieco posolić i doprawić świeżo zmielonym pieprzem.
Przepis zawiera lokowanie produktu.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.