Benedyktyński placek serowy

Rodzaj tarty z nieco innym ciastem i wcale nie trzeba do niego benedektyńskiej cierpliwości ;)
Składniki na benedyktyński placek serowy
30 dkg mąki
15 dkg masła
4 łyżki wody
szczypta soli
MASA SEROWA:
30 dkg sera np. ementalera
2 średnie cebule
1/2 l mleka
1/4 l wody
3 jajka
2 dag masła
1 czubata łyżka mąki
gałka muszkatałowa, sól, pieprz
Przygotowanie dania benedyktyński placek serowy
CIASTO:Masło rozpuszczam i studzę. Do wystudzonego, ale nie skrzepniętego masła dodaję po łyżce wodę i starannie mieszam aż utworzy się emulsja. Dodaję do przesianej mąki ze szczyptą soli i szybko zagniatam. Wstawiam na 30 min. do lodówki.
MASA SEROWA:
Ser ścieram na tarce o dużych oczkach. Cebulę kroję w cieniutkie półtalarki i podsmażam na maśle, aż się zeszkli. Do miski wsypuję czubatą łyżkę mąki i miksuję stopniowo wlewając mleko, do połączenia, następnie wlewam wodę, dodaję lekko roztrzepane żółtka i miksuję. Doprawiam szczyptą gałki muszkatałowej, solą i pieprzem. Do płynu dodaję pianę ubitą z białek i delikatnie mieszam.
Wysmarowaną tłuszczem formę do tart wylepiam ciastem, podnosząc brzeg, na to układam podsmażoną cebulę i starty ser. Całość polewam równomiernie emulsją mleczno-jajeczną.
Placek wkładam do mocno rogrzanego piekarnika (185 stopni) i piekę 60-65 min. Podaję na ciepło.
W takim razie te przepisy są dla Ciebie!
Ebook "Śledzie na co dzień i na święta" to zbiór 50 wyjątkowych przepisów na dania ze śledziami.
Wszystkie przepisy są łatwe i szybkie do wykonania.
Smaczne, zdrowe i kolorowe. Aromatyczne, pięknie się prezentujące na talerzach.
👉👉👉 Kliknij po śledzie na co dzień i na święta, NOWOROCZNA PROMOCJA, 50% TANIEJ! »»
Placek koniecznie trzeba posypać przed podaniem świeżymi ziołami (najlepsza jest natka pietruszki lub szczypiorek). Wierzch upieczonego ciasta można posmarować majonezem. Danie świetnie uzupełni kieliszek dobrze schłodzonego białego, pół-wytrawnego wina.
Schab w galarecie
Długo pracowałam nad tym przepisem. Zaczęłam od przepisu M. Kuronia: schab po warszawsku i modyfikowałam go, bo użyte tam grube plastry schabu, który jest jednak twardym mięsem, nie odpowiadały moim wyobrażeniom o składnikach miękkiej galarety. A chciałam bardzo mieć tę przystawkę w swoim, że tak powiem, repertuarze, bo smakowo to jest poezja:)
I tak z imprezy na imprezę, klarował się ten...
Bardzo czekoladowe ciasto (brownie) z czekoladą
Idealnie czekoladowy smak, miękki i lekko ciągnący się środek, chrupiąca skórka... Tak, to właśnie brownie, czyli banalne w przygotowaniu i przepyszne bardzo czekoladowe ciasto, które bezsprzecznie zaspokoi chętkę na czekoladę. :)
Brownie ma to do siebie, że jest takim planowanym zakalcem. :) Legenda głosi, że pierwsze brownie powstało w sposób przypadkowy - gospodyni zapomniała dodać do...
Bigos staropolski
Tym różni się ten staropolski od innych, że mięso „źwierzyny” powinno w nim być (ja tu sobie poradziłam marynując mięso wołowe „na dziko”). To po pierwsze; po drugie: mięso i wędliny powinny być najlepszego gatunku (to nie ma być przegląd tygodnia) a wagowo powinno ich być znacznie więcej niż kapusty; i po trzecie: nie da się go zrobić z dnia na dzień – 4 dni to minimum.