Bardzo piankowa szarlotka

Cynamon, biały, słodki puch i prażone migdały. Przepis na taką pyszną szarlotkę znajdziesz w tym miejscu. Jest prosta, pyszna i lepszej nie zjesz nawet w restauracji!
Składniki na bardzo piankowa szarlotka
1,5 szklanki pszennej mąki
pół kostki zmrożonego masła (ok. 10-12 dag)
3 czubate łyżki cukru
łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
1 żółtko
2 łyżki tłustej (22%) i gęstej śmietany
szczypta soli
nadzienie:
5 jabłek średniej wielkości - najlepiej twardych i kwaśnych
sok z połowy cytryny
pół łyżeczki cynamonu
3 łyżki cukru
biały puch:
4 białka
2 łyżki cukru
szczypta soli
garść płatków migdałowych
Przygotowanie dania bardzo piankowa szarlotka
Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe ciasto w przygotowaniu.Mąkę wysypuje na stolnicę, dodaję sól i masło, siekam nożem, aż masło będzie w małych kawałeczkach. Dodaję cukier, żółtka i śmietanę i najszybciej jak to możliwe zagniatam ciasto - nie musi dokładnie być wyrobione - wystarczy, że stanowi jedną kulę. Ciasto wkładam do zamrażalnika na 30 minut.
W tym czasie przygotowuję jabłka - myję je, obieram, kroję na ćwiartki, usuwam gniazda nasienne i kroję (ja robię to za pomocą malaksera) na cienkie plasterki. Od razu po pokrojeniu skrapiam sokiem z cytryny - nie dość, że nie ściemnieją to i bardziej wyrazisty smak będą miały. Do jabłek dodaję cukier i cynamon i dokładnie mieszam. Białka lekko solę i ubijam mikserem na pianę - kiedy nie wylatuje już z naczynia, po jego odwróceniu do góry nogami, dodaję cukier i ubijam jeszcze kilka minut, aż piana stanie się gęsta i z lekka ciągnąca.
Lekko zmrożone ciasto dzielę na dwie części w stosunku 1 do 5. Większą część rozwałkowuję na okrągły, cienki placek i wylepiam nim tortownicę (około 27 cm średnicy). Dokoła placka robię z drugiej części ciasta brzeg o wysokości 3-4 cm.
Ciasto nakłuwam widelcem kilkanaście razy i wstawiam do a piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 10 minut - powinno się lekko zrumienić. Na ciasto wykładam wcześniej przygotowane jabłka - ładnie je wyrównuję i ponownie wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 15 - 20 minut - kiedy brzegi ciasta się zrumienią mocno, ponownie wyciągam je z piekarnika i nakładam pianę z białek - tym razem robię fantazyjne fale i zawijaski, posypuję płatkami migdałowymi i wstawiam do piekarnika - tym razem już go wyłączam - piana powinna się podsuszyć kilka minut w stygnącym piekarniku - kiedy migdały zaczną być brązowe, znak, że szarlotka jest już pyszna.
Doskonała na ciepło i na zimno.
Prawda, że nietrudna?
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
Przepis zawiera lokowanie produktu
Ciastka maślane z waniliową nutką
Ciastka maślane z waniliową nutką są pyszne i bardzo proste. Pachną masłem i wanilią - to najlepsza kompozycja. Są kruche - nie należy ich długo wyrabiać.
A o ich ciepłym, domowym, maślanym smaku decyduje... masło. Prawdziwe masło, z prawdziwego mleka. Pachnące, o apetycznym kolorze i odpowiedniej konsystencji. Polecam Wam masło marki Kerrygold - ono właśnie takie jest. Świetnie sprawdza się w...
Mini pączki z serem
Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku
wieków. Według jednego z ludowych przesądów, kto w tłusty czwartek nie zje
żadnego pączka, nie będzie mógł w przyszłości liczyć na łut szczęścia. Aby
tradycji stało się zadość usmażyłam dziś pączki, ale troszkę inne. W
przeciwieństwie do klasycznych dużych i nadziewanych pączków, moje są
malutkie, chrupiące z...
Brownie - wersja klasyczna
Istnieje urocza historia, wedle której pierwsze brownie powstało przez przypadek. Pewna amerykańska bibliotekarka - pani Brown postanowiła upiec odwiedzającym ją gościom ciasto czekoladowe. W swoim roztargnieniu zapomniała jednak dodać proszku do pieczenia. Efektem tej przygody jest jedno z najbardziej charakterystycznych i popularnych w krajach anglojęzycznych ciast - brownie. Mam teorię,...