» Przepisy » Chleb » Wypieki słone » Banica z kiszona kapustą

Banica z kiszona kapustą


1 5 5
2011-03-21
ok. 3 h
trudne
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Banica z kiszona kapustą

Każdy, kto był na Bałkanach pamięta wspaniały smak banicy, robionej z ciasta filo, zajadanej z ich boskim kwaśnym mlekiem czy jogurtem.
Nawet jeśli nie uda się nam kupić ciasta filo (które na Bałkanach jest w każdym sklepie), bardzo prosto uda się je zrobić samemu. Zwłaszcza, że ciągle jeszcze mnóstwo gospodyń nie uznaje ciasta kupnego; kore (tak się mówi na to ciasto) należy robić samemu!


Składniki na banica z kiszona kapustą

ciasto:
30 dag mąki
jajko
oliwa
woda
szczypta sody,
większa szczypta soli

nadzienie:
25 dag kiszonej kapusty
garstka suszonych grzybów
cebula
łyżka mąki

jajko
łyżka śmietany

Przygotowanie dania banica z kiszona kapustą

...

Nadzienie: ugotowałam kiszoną kapustę razem z grzybami, odcedziłam ją, dodałam do podsmażonej cebuli, którą wcześniej oprószyłam mąką.
Teraz ciasto:
Zrobiłam ciasto z mąki, jajka, oliwy, wody, szczypty sody i soli. Wodę i oliwę dodaje się stopniowo, aż uzyska się miękkie plastyczne ciasto, które świetnie się wałkuje i rozciąga. Ciasto podzieliłam na 12 kulek, zlepiałam spłaszczone po 3 i wałkowałam na cienki płat. Czyli w efekcie uzyskałam 4 płaty ciasta. Na każdy nakładałam nadzienie i zwijałam w wałeczek, a każdy wałeczek w spiralę w tortownicy, doklejając kolejno. Ponakłuwałam dość gęsto całość, posmarowałam jajkiem roztrzepanym z łyżką śmietany. Piekłam ok 45 minut.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.