Bakłażan - warzywo... zmysłowe...

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         14   like 3

Kształt mocno aerodynamiczny. Kolor mocno tajemniczy. Faktura jedwabista.

Smak... lekko mdły, jeśli bakłażan występuje solo. Jeśli zaś w towarzystwie dobrze dobranym, stanowi tło, które jak dźwięk gitary basowej w kapeli rokendrollowej, nadaje rytm i szwung pieśni, mimo, że jej prawie nie słychać.


To bardzo zmysłowe warzywo, nieprawdaż?
Nie lubi być samotne....

Już podczas zakupów, należy więc kompletować cały zespół, co zagra na talerzu. Do koszyczka, obok bakłażanów, niech zawsze wpadnie czosnek, pomidory oraz dużo zieleniny (natka pietruszki, szczypiorek, bazylia, tymianek).

Z notatnika głodnego botanika
Bakłażan, oberżyna, gruszka miłosna (Solanum mellongena, fr. aubergine z katalońskiego alberginia z ar. al-badindżan) to roślina roczna, pochodząca z Indii obecnie nie występuje w stanie dzikim.
Bakłażan został sprowadzony do Europy przez Arabów i pierwotnie był uprawiany jako... roślina ozdoba, dopiero po pewnym czasie stał się królewskim przysmakiem.
Najpopularniejsze są w Grecji i we Włoszech.
Najczęściej jada się je grillowane lub smażone na oliwie, rzadziej gotowane lub duszone.
Mimo, ze same już tłuste, po przyrządzeniu, często podaje się jako dodatek do tłustych potraw z mięsa, w szczególności do baraniny.
Tak przyrządzane bakłażany są niestety dość ciężkostrawne i nie powinny być jedzone przez osoby z problemami z trawieniem.
Jak donoszą różne mądre, naukowe źródła, w bakłażanach znajduje się dużo substancji, które mają pozytywny wpływ na organizm, ograniczają bowiem zagrożenie (miażdżyca) spowodowane zbyt tłustym jedzeniem.


Goryczka jest dobra w... piwie, a nie w bakłażanie
Immanentną cechą bakłażanów jest gorycz. Jak jej troszeczkę, to i potrawa zyskuje, jak jej więcej, to potrawa niezjadliwa.

Koniecznie trzeba więc bakłażany pozbawić nadmiaru goryczki, a robi się to w prosty sposób: bakłażany kroję na plastry o grubości nie większej niż 2 cm, solidnie posypuje solą z dwóch stron, odstawiam na 30 minut, po tym czasie papierowym ręcznikiem ścieram powstałe na nich krople soku.

Gąbka, co każdy tłuszcz wypije
Najczęściej pierwszym następnym etapem przygotowania bakłażanów, po pozbawieniu ich goryczki, jest smażenie, grillowanie lub gotowanie. W przypadku smażenia, w celu uniknięcia zużycia dużej ilości oliwy lub oleju (potrawa będzie lżejsza) należy nie smażyć bakłażana na patelni, na której jest oliwa, lecz jego samego przed smażeniem natrzeć nią i smażyć go na suchej patelni - wciągnie wtedy tyle tłuszczu, ile do niego wcześniej dodaliśmy. Podczas smażenia, będzie trochę dymić i może z lekka się przypiec - ale doprawdy, doda to tylko daniu urody.
Inny sposób, to obtoczenie bakłażana przed smażeniem w mące pszennej.

Najsmaczniejsze są...
bakłażany o wadze 25-35 dag, o skórce śniącej (matowa skórka, oznacza, że nie są przejrzałe i ich środek może być już nadpsuty). Miąższ w środku powinien być zwarty, zaś pestki koloru kremowego. Pestki brązowe to znak, iż warzywo jest stare i mało smaczne.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.