» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Chleb na zaczynie

Chleb na zaczynie


  
1 5 5 9
2007-11-13
czasem cały dzień
średniołatwe
Porcje: jeden bochenek
Kuchnia europejska
Chleb na zaczynie

Ten chleb zaczęłam robić kiedy już się wprawiłam w pieczeniu maszynowym. Zachciało mi się takiego prawdziwego chleba pieczonego bez dodatku drożdży.


Składniki na chleb na zaczynie

Składniki zaczynu:
1 szklanka zakwasu,
2 szklanki mąki
ok. 3/4 szklanki wody

Pozostałe składniki:
3/4 szklanki maślanki,
2 szklanki mąki,
1 łyżkę miodu lub cukru,
sól,
olej.
Rodzaj użytej mąki zależy od tego jaki chleb chcę upiec. Jeżeli to ma być biały chleb to używam mąkę żytnią typ 720 i 1 szklankę mąki pszennej typ 650- dodaję ją do zaczynu z 1 szklanką mąki żytniej.
Jeżeli ma być ciemny razowy- 1 szklanka mąki żytniej typ 720 lub pszennej typ 650, reszta to mąką żytnia typ 1400- w tym wypadku do zaczynu idzie 1 szklanka mąki 720 lub 650 i 1 żytniej 1400.

Przygotowanie dania chleb na zaczynie

...

Zaczyn robię z zakwasu długoterminowego Bajaderki. Wszystkim, którzy o niego pytają podaję składniki i wykonanie.
Składniki:
2/3 szklanki wody źródlanej może być normalna, aby nie chlorowana (o temp. pokojowej)
1 szklanka mąki żytniej- ja daję o nr 720
i ociupina drożdży 1/8 łyżeczki - jeżeli dasz więcej to będzie okrutnie uciekać z naczynia.
Wykonanie:
Wszystko wymieszać i zostawić na 24 godz. Następnego dnia dodać 1/2 szklanki mąki żytniej i 1/3 szklanki wody, wymieszać i zostawić na kolejne 24 godz. Trzeciego dnia dodać tę samą ilość wody i mąki. Na czwarty dzień można już zakwasu używać. Można go przechowywać w lodówce, przed użyciem doprowadzić do temp. pokojowej (ja dodaję zimny i wlewam do niego ciepła wodę -tyle ile mam w przepisie na chleb- bo jestem za leniwa i nie chce mi się czekać). Co kilka dni, można i codziennie zakwas dokarmiać- czyli dosypywać mąkę i dolewać wody.

Wykonanie chleba:
Zakwas mieszam z wodą i mąką. Mieszam składniki (ma wyjść dość gęste) i odstawiam na co najmniej 3 godz. U mnie stoi 8 godz., najczęściej robię rano, przed wyjściem do pracy i kiedy wracam to dopiero wtedy kończę i wstawiam chleb do pieczenia. Zaczyn szybko rośnie.
Wrzucam zaczyn do pojemnika maszyny, dodaję ok. 3/4 szklanki maślanki, 2 szklanki mąki, 1 łyżkę miodu lub cukru, sól, olej. I wstawiam do wyrabiania. W trakcie mieszania jeżeli zachodzi taka potrzeba dodaję mąki, ciasto ma być dość gęste.
Ciasto wybieram z maszyny, wyrasta w foremkach w których się będzie piekł. Boki foremek smaruję olejem i wysypuję otrębami. Czasem na dno kładę liść tataraku lub chrzanu, nadadzą wtedy pięknego zapachu. Foremki przykrywam ściereczką i stawiam w ciepłym miejscu. Kiedy już ciasto zwiększy objętość wstawiam chleb do piekarnika nagrzanego do ok. 220 stopni. Piekę ok. 40-45 minut.
Kromka takiego aromatycznego chleba z masełkiem to prawdziwa uczta.

Moja rodzinka już przyzwyczajona do domowej piekarni orzekła, że ten jest najlepszy i chleb znowu zaczął znikać w rekordowym tempie. Jeżeli chcę mieć jasny chleb robię zaczyn z maki żytniej typ 720 i takiej samej dodaję później do wypieku. Jeżeli ciemny razowy to mam jedynie do dyspozycji żytnią typ 1400 i jest wtedy razowiec ciemny i wilgotny. Czasem dodaję ziarenka lub płatki owsiane lub otręby.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Chleb na zaczynie - komentarze

~Ada
~Ada
16.01.2016 17:40
Mam pytanie: ile dodajesz oleju do ciasta?
Matehorn
Matehorn
3.01.2011 23:20
U mnie nie wypalił. Zakwas używam też do innego chleba i tam nie ma problemu. Wyszedł mały, cienki. Może zrobiłam błąd w konsystencji, albo w temperaturze piekarnika? W opisie tej informacji nie znalazłam.
Irenka
Irenka
18.02.2009 19:27
Jeden z moich ulubionych przepisów na chleb. Piekłam co najmniej kilkanaście razy i zawsze się udawał. Najczęściej robię żytni razowy - do zaczynu dodaję 1 szklankę mąki pszennej chlebowej + 1 szklankę żytniej razowej 2000, do ciast tylko żytnią razową. Piekę jak razowiec tarzynki - wstawiam do zimnego piekarnika nastawionego na 200 stopni i po godzinie wyjmuję gotowy chleb. Wychodzi lekko kwaskowy chleb z bardzo chrupiącą skórką, który świetnie smakuje i długo nie czerstwieje. Podoba mi się, że jest bardzo "tolerancyjny" - nie wymaga odmierzania wszystkich produktów co do grama, trzeba tylko mieć minimalne wyczucie konsystencji, nie szkodzi mu, jeśli ciasto rośnie trochę dłużej. Dzięki, Alinko :)
Alinka1
Alinka1
30.12.2008 11:33
Lidqa, nigdy nie piekłam go w maszynie i nie ryzykowałabym. Do maszyny polecam mój drugi wypróbowany przepis na chleb, który też jest w mojej "książce".
lidqa
lidqa
29.12.2008 23:52
Alinko czy to można upiec w maszynie?
lesada
lesada
26.10.2008 16:32
Wypróbowałem-smakował domownikom i gościom-polecam gorąco ten przepis
euterpe
euterpe
6.06.2008 09:33
Bardzo dokładny , szczegółowy przepis, takiego szukałam. Na pewno go wypróbuję.
bolanna
bolanna
4.01.2008 21:40
Ja tez pieke chleb w maszynie ale zawsze chcialam upiec na zakwasie . Ale nie wiem jak ten zakwas zrobic. Co to za zakwas dlugoterminowy Bajaderki? Mozesz mi odpowiedziec?bolanna.
LILIBENI
LILIBENI
17.11.2007 21:18
Ja też wyrabiam chleb na zakwasie,ale ten Twój jest piękny i apetyczny,właśnie mam przed sobą moj,jakiś taki zakalcowaty,chyba muszę przeprosić drożdże i wyrabiać będę maszynowo,a miało być tak zdrowo......