„Ciepany” piernik Lidqi

  
1 5 5 30
2004-12-01
do 1 godz.
łatwe
Porcje: keksówka - 11x30 cm lub blacha 29x41 cm -na roladę
piernik rolada polewa lukier miód pyszne ciasta
„Ciepany” piernik Lidqi

To słynne ciasto, które mnie również zawsze wychodzi, zamieszczam w swojej książce za zgodą Lidqi, dla potomności, żeby nie zginęło, broń Boże, bo jest pyszne! Można je robić jako 3 warstwy, układane jedna na drugiej, ale świetne jest również jako rolada.


Składniki na „ciepany” piernik lidqi

5 jajek
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
20 dag margaryny
półtorej szklanki mąki
6 łyżek miodu
półtorej łyżeczki sody
ok. 150-200 g kwaśnej gęstej śmietany
ew. lukier lub polewa do dekoracji

Przygotowanie dania „ciepany” piernik lidqi

Bierzesz 5 jajek + szklanka cukru+ 1 cukier waniliowy i to ucierasz
20 dag margaryny (prawie kostka) rozcierasz ją dodajesz do tego te jajka i 1,5 szklanki mąki.
Bierzesz 6 łyżek miodu, rozpuszczasz go i jak się rozpuści dodajesz półtorej łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli to już kiedyś robiłaś to wiesz, a jeśli nie to nie wiesz, że to ci zacznie rosnąć i się zrobi białe, nie należy się przerażać tym. No i ciepiesz ten miód do reszty ciasta. Zajęło ci to 7 minut jak dotąd.
Bierzesz teraz foremkę i papier do niej w ilości sztuk 3 ugniatasz tak żeby był kształt foremkowy tego papieru. i lejesz ciasto na te 3 papier y, tak żeby po równo wyszło mniej więcej. I pieczesz 3 porcje po 15-20 minut w już nagrzanym piekarniku. Jak już wygląda oki i patyczek suchy wyciągasz, wywalasz gorące, wciepujesz to drugie i znowu do pieca. To jest niestety najgorsze bo łatwo się poparzyć, ale na szczęście to ciasto wszystko zniesie i ciastu nic się nie dzieje w związku z rzucaniem nim po kuchni. I teraz bierzesz śmietanę, zwykłą najlepiej, kwaśną i takie gorące smarujesz cienko; to oczywiście wsiąknie. Potem przywalasz tą drugą częścią jak się upiecze i znowu smarujesz. A potem 3 część. Zawinąć i jeść jutro. Jutro też należy je podekorować. Ta śmietana tworzy takie ładne warstwy i skleja to na beton; nie ma być jak warstwa kremu tylko jak klej.Tekst przepisu jest Lidqi; ja dodam tylko, że kiedy robi się roladę, to trzeba upiec 1 cienką warstwę ciasta na dużej blaszce (ja piekę na takiej do pieczenia spodu kremówek – otwartej z jednej strony, z 3 tylko ściankami bocznymi 29 x 41 cm), na papierze pergaminowym, i od razu po wyjęciu z pieca i posmarowaniu śmietaną trzeba roladę zwinąć i zostawić na noc do ostygnięcia. Bardzo dobrze oddziela się ciasto od pergaminu i jest takie plastyczne, że zwija się super.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.