» O gotowaniu » O gotowaniu » 5 zasad pieczenia ciasta, czyli jak zarobić idealne ciasto

5 zasad pieczenia ciasta, czyli jak zarobić idealne ciasto

Grzegorz Ostrowski   2023-01-31         0  

Dla wielu osób pieczenie ciast to prawdziwa przyjemność. Nie zawsze jednak uzyskane efekty są dokładnie takie, jakich by się oczekiwało. Właśnie dlatego warto zapoznać się z poradami, które określają, jak upiec ciasto, aby było idealne zarówno wizualnie, jak i w smaku. Oczywiście poszczególne zasady mogą różnić się też w zależności od tego, jaki rodzaj ciasta pieczesz.

Spis treści:

  1. Zadbaj o odpowiednie proporcje składników, czyli jak upiec ciasto, które na pewno wyjdzie
  2. Pieczenie ciasta zacznij od wyboru formy i jej przygotowania
  3. Nagrzej dobrze piekarnik, jeśli chcesz otrzymać idealne ciasto
  4. Nie wyjmuj ciasta natychmiast
  5. Zadbaj o temperaturę składników

Zadbaj o odpowiednie proporcje składników, czyli jak upiec ciasto, które na pewno wyjdzie

Jednym z głównych błędów, jaki popełniają osoby, które zaczynają piec, jest nieprzestrzeganie ilości składników. W cukiernictwie wszystko musi zostać odpowiednio odmierzone. To proporcje decydują o tym, czy ciasto wyjdzie, czy powstanie zakalec. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak upiec ciasto, koniecznie zainwestuj w wagę kuchenną.

Pieczenie ciasta zacznij od wyboru formy i jej przygotowania

Kolejną ważną rzeczą, gdy zabieramy się za pieczenie ciasta, jest przygotowanie odpowiedniej formy. Na przykład forma do ciasta kruchego powinna zostać podsypana odrobiną mąki. Ciasta ucierane wymagają podsypania bułką tartą, a ciasta drożdżowe wysmarowania formy tłuszczem.

Nagrzej dobrze piekarnik, jeśli chcesz otrzymać idealne ciasto

Kolejny punkt, bez którego nie można się obyć, gdy chce się mieć idealne ciasto, jest mocne nagrzanie piekarnika. Sprawdź w przepisie, ile powinien mieć stopni i trzymaj się tego. Nie wkładaj ciasta do pieca, dopóki nie masz pewności, że ten faktycznie się nagrzał!

Nie wyjmuj ciasta natychmiast

Większość ciast potrzebuje jeszcze chwili po zakończeniu pieczenia. Właśnie dlatego pozostaw je w wyłączonym piekarniku przynajmniej na kilka minut. Oczywiście kontroluj sytuację, aby się nie spaliło, ale dzięki temu będzie rumiane i nie opadnie. Ciągłe otwieranie drzwiczek przy pieczeniu też działa negatywnie.

Zadbaj o temperaturę składników

Wszystkie dodawane składniki powinny mieć podobną temperaturę. Dzięki temu nie będą się ważyć i łatwiej będzie je ucierać. To dlatego wyjmij je z lodówki odpowiednio wcześniej i pozwól im przez moment pozostać w temperaturze pokojowej. Zwłaszcza dotyczy to jajek, mleka czy masła.

Jak upiec ciasto idealne? Stosuj się do kilku prostych wytycznych, a z całą pewnością uzyskasz smakowite rezultaty!

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.