» Przepisy » Potrawy mączne » Kluski, pyzy, kopytka » Pampuchy czyli parowańce

Pampuchy czyli parowańce


1 5 5
2022-05-12
120 minut
łatwe
Porcje: około 15 pampuchów
Kuchnia europejska
Pampuchy czyli parowańce

Pampuchy są miękkie i po prostu przepyszne. Chociaż w sklepach można kupić gotowy produkt, warto przygotować je samodzielnie. Wystarczy mieć dobry i sprawdzony przepis na małe bułeczki z ciasta drożdżowego, dzięki któremu potrawa uda się za każdym razem. Właśnie taką recepturę tu znajdziesz.


Składniki na pampuchy czyli parowańce

zaczyn drożdżowy:
35 g świeżych drożdży
1/2 szklanki ciepłego mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki cukru

ciasto:
500 g mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłego mleka
30 g roztopionego masła
2 jajka
szczypta soli

Przygotowanie dania pampuchy czyli parowańce

...

  • Do miseczki przełóż pokruszone drożdże. Wsyp mąkę i cukier. Wlej mleko. Wymieszaj i odstaw na 15 minut.
  • Do dużej miski przesiej mąkę z solą. Wbij jajka i wlej mleko. Dodaj masło i wlej zaczyn drożdżowy. Dokładnie wymieszaj łyżką, a następnie wyrób za pomocą miksera ręcznego lub robota. Wyrabiaj około 5 minut, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i jednolite.
  • Uformuj kulę, przełóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 60 minut. W tym czasie ciasto powinno ładnie wyrosnąć.
  • Blat posyp mąką i przełóż na niego ciasto. Podziel je na 15 równych kawałków. Każdy z nich uformuj dłońmi w równą kulkę. Ułóż je w odstępach na desce, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 15 minut.
  • W garnku z nakładką do gotowania na parze zagotuj wodę. Kulki układaj w odstępach na sitku. Gotuj partiami pod przykryciem 15 minut.
  • Podawaj na ciepło lub zimno. Świetnie smakują w wersji słodkiej i wytrawnej.


Pampuchy czyli pyzy drożdżowe, kluski na parze, parzaki, parowańce, paruchy czy buchty można podawać z różnymi sosami



Pampuchy - co to jest?


Pampuchy mają wiele nazw. Inaczej mówi się na nie pyzy drożdżowe, kluski na parze, parzaki, parowańce, paruchy czy buchty. Jest to rodzaj dużych klusek z ciasta drożdżowego, które gotuje się na parze. Mają kulisty kształt. Są pulchne, miękkie i sprężyste.

Parowańce znane są w całej Polsce. Przepisy różnią się od siebie w zależności od regionu. Pampuchy z Kujaw zostały wpisane na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niegdyś były stałym elementem kuchni kujawsko-pomorskiej. Serwowano je z sosami i mięsem lub ze śmietaną, cukrem i owocami. Na liście znalazło się także kilka przepisów na parowańce z Lubelszczyzny. To właśnie stamtąd pochodzą pyzy drożdżowe z kaszą jaglaną, kapustą i grzybami, słodkim lub słonym serem oraz z farszem z soczewicy i cebuli. Na liście produktów tradycyjnych znalazły się również buchty śląskie, czyli kluski drożdżowe gotowane na parze, pochodzące ze Śląska Opolskiego. Kluski na parze podaje się też w Wielkopolsce. Serwowana na różne okazje i święta kaczka pieczona z jabłkami i majerankiem, podawana z pyzami drożdżowymi i modrą kapustą to znane i lubiane w tym regionie danie. Z kolei na Górnym Śląsku podaje się buchty z mięsem wieprzowym, kapustą kiszoną oraz roztopionym masłem. W Kaliszu i okolicach jada się je z pieczonym schabem oraz zasmażaną białą kapustą. Równie popularna jest wersja słodka z owocowym farszem, cukrem i cynamonem.

Przepis na pampuchy


Parowańce są pyszne i bez problemu można przygotować je samodzielnie. Do Twoich rąk właśnie trafia sprawdzony przepis, dzięki któremu dowiesz się, jak zrobić to danie.

  • Wszystkie czynności w przepisie zostały dokładnie opisane. Jeżeli parzaki będziesz robić według kolejnych kroków, nie spotkają Cię żadne przykre niespodzianki.
  • Decydując się na przyrządzenie domowych pampuch, zarezerwuj sobie więcej czasu. Robi się je z ciasta drożdżowego, które powinno wyrastać godzinę.
  • Do przygotowania tego dania w domowych warunkach nie potrzeba wyszukanych składników. Wszystkie produkty są w sklepach przez cały rok. Możesz nawet mieć je wszystkie w domu i zakupy nie będą konieczne.
  • Wszystkie składniki do ciasta drożdżowego powinny mieć temperaturę pokojową.
  • Pampuchy można faszerować. Sprawdzą się owoce lub nadzienie z mięsa i warzyw, kapusty i grzybów lub kaszy jaglanej.
  • Możesz upiec je w piekarniku, jeżeli urządzenie ma funkcję parowaru. Czas pieczenia wynosi 15 minut.
  • Ten rodzaj klusek należy gotować na parze partiami. Aby spowolnić proces wyrastania, kulki oczekujące na gotowanie wstaw do lodówki.
  • Dno parownika bambusowego wyłóż podziurawionym widelcem papierem do pieczenia. W ten sposób drożdżowe bułeczki w czasie gotowania nie przywrą do dna naczynia.
  • Jeżeli chcesz podać pampuchy na słodko, do ciasta dodaj cukier z prawdziwą wanilią.

Kiedy i z czym podawać pampuchy?


Parowańce sprawdzą się przez cały rok. Można serwować je na obiad w trakcie zwykłego tygodnia. To także oryginalny pomysł na różne okazje i święta. Pysznie smakują na obiad z różnymi dodatkami. Możesz podać je na kolację lub jako przekąskę na imprezie. Jak widzisz, potrawa jest uniwersalna i można ją robić bez względu na to, czy jest lato, czy zima.

Buchty świetnie smakują na ciepło i na zimno. Dzięki temu, że ich smak jest neutralny, sprawdzą się w daniach słodkich i wytrawnych. Możesz podać je z jogurtem naturalnym lub śmietaną, domowym dżemem, ze świeżymi owocami, cukrem pudrem lub waniliowym kremem. Są idealnym dodatkiem do strogonowa, gulaszu i duszonego mięsa z aksamitnym sosem. Przykładem może tu być pierś kaczki w sosie grzybowym lub tradycyjne zrazy wołowe. Pysznie smakują okraszone roztopionym masłem, skwarkami ze słoniny lub boczku. To dobry zamiennik kopytek i klusek śląskich.

Jak przechowywać pampuchy?


Jeżeli wszystkie bułeczki nie zostaną zjedzone, możesz w łatwy sposób je przechować. Kiedy buchty ostygną, przełóż je do strunowego woreczka lub szklanego szczelnie zamykanego pojemnika i wstaw do lodówki. W ten sposób możesz przechowywać je nawet pięć dni. Przed jedzeniem wyjmij je z lodówki i wstaw do kuchenki mikrofalowej na minutę, a odzyskają elastyczność, puszystość i świeżość.

Ile kalorii mają pampuchy?


Wartość energetyczna jednej sztuki to około 200 kcal. Danie jest dość kaloryczne, więc jeżeli jesteś na diecie i chcesz zrzucić zbędne kilogramy, nie jedz tej potrawy za często. Pamiętaj, że kalorie mogą wzrosnąć, kiedy pampuchy podasz z różnymi dodatkami.

Jeżeli lubisz dania kuchni polskiej, sprawdź ten łatwy przepis na pampuchy. Te małe bułeczki drożdżowe gotowane na parze smakują tak pysznie, że palce lizać. Przekonaj się sama, jak ta regionalna potrawa jest łatwa do zrobienia i jaki pyszny ma smak.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.