» O gotowaniu » O gotowaniu » Myć mięso czy nie?

Myć mięso czy nie?

Grzegorz Ostrowski   2022-02-09         0  

Myć mięso czy nie? Oto jest pytanie. Niektórzy uważają, że nie trzeba tego robić. Inni z kolei są zdania, że należy je myć zawsze. Dowiedz się, jakie rodzaje mięsa myć i kiedy powinno się to robić. Poznaj najważniejsze zasady i wprowadź je w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Który rodzaj mięsa należy myć?
  • Czy myć mięso przed włożeniem do lodówki/zamrażarki
  • Czy myć mięso przed gotowaniem?
  • Czy myć mięso przed smażeniem?
  • Czy myć mięso przed zmieleniem?
  • Czy myć mięso octem?
  • Czy myć mięso sodą oczyszczoną?

Który rodzaj mięsa należy myć?


Każdy gatunek surowego mięsa jest pełen groźnych dla zdrowia bakterii. Salmonella enteritidis, Campylobacter jejuni czy Clostridium perfringens to tylko niektóre z nich. Spożycie ich jest niebezpieczne i może skończyć się zatruciem pokarmowym, a nawet kilkoma dniami w szpitalu. Bakterie dość mocno przyczepiają się do mięsa i samo opłukanie kurczaka, karkówki czy polędwicy wołowej może nie wystarczyć. Nawet jeżeli będziesz je pocierać pod bieżącą wodą, wciąż może to być za mało.

Bez względu na rodzaj mięsa, z którego będziesz przyrządzać potrawę, nie trzeba go myć. Przygotowując takie dania jak kotlety, gulasz, leczo czy burgery zadbaj o odpowiednie warunki w trakcie ich przyrządzania. Bakterie, które znajdują się na mięsie, zostaną unicestwione w trakcie obróbki termicznej. Giną już w temperaturze 70 stopni C. Smażenie, gotowanie, duszenie, pieczenie i grillowanie skutecznie je usuną, a danie będzie bezpieczne dla zdrowia.

Warto pamiętać, aby zawsze zadbać o higienę. Używaj jednorazowych rękawiczek i dokładnie umyj wszystkie przybory kuchenne, których używałaś do przygotowania potrawy.

Mycie mięsa przed włożeniem do lodówki lub zamrażarki


Czy mycie mięsa przed mrożeniem jest obowiązkowe? Nie. Podczas mycia mięsa pod bieżącą wodą bakterie jeszcze bardziej się namnażają. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli świeże mięso schowasz do zamrażarki. Zaraz po przyniesieniu ze sklepu do domu możesz podzielić je na mniejsze porcje i zapakować, a następnie zamrozić.

Jeżeli Cię to nie przekonuje, możesz opłukać surowe mięso i dokładnie osuszyć je ręcznikiem papierowym. Następnie skrop je sokiem z cytryny, który zapobiegnie rozwojowi patogenów. Zapakuj je i schowaj do zamrażarki.

Mycie mięsa przed gotowaniem


W wielu polskich domach wciąż myje się mięso przed gotowaniem. Wiele lat temu kupowało się je na bazarach, często zawijano je w gazetę. Wówczas mycie mięsa miało na celu pozbycie się różnych zanieczyszczeń widocznych gołym okiem.

Obecnie sklepy przechowują mięso w sterylnych warunkach i często pakowane jest próżniowo. Mycie takiego mięsa może spowodować, że bakterie będą miały doskonałe środowisko do rozwoju. Tyczy się to nie tylko mięsa, ale i Twojego otoczenia w kuchni. Blat, deska, nóż, zlew to miejsca, które patogeny wprost uwielbiają. Podsumowując, nie ma sensu myć mięsa przed gotowaniem, ponieważ wszystkie bakterie zginą w wysokiej temperatury.

Mycie mięsa przed smażeniem


Jeżeli jadasz głównie smażone potrawy, nie musisz wcześniej myć mięsa. To dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku gotowania. Obróbka termiczna spowoduje, że wszystkie bakterie zginą w czasie smażenia. Bez względu na to, czy smażysz kotlety czy steki, mycie mięsa nie jest wskazane. Użyj ochronnych rękawiczek i dokładnie umyj wszystkie przybory, z którymi surowe mięso miało styczność. Pamiętaj, aby mięso było dobrze wysmażone.

Mycie mięsa przed zmieleniem


Wiele osób kupuje kawałek mięsa i samodzielnie mieli je w domu. To dobre rozwiązanie, ponieważ gotowe produkty mogą zawierać różne chemiczne dodatki przedłużające jego świeżość. Z mielonego można przygotować kotlety, pulpety lub spaghetti bolognese. Mycie mięsa przed zmieleniem nie jest wskazane. Trzeba jednak pamiętać, aby maszynka była czysta i sucha. Po zmieleniu dokładnie ją umyj i osusz.

Czy mycie mięsa octem jest bezpieczne?


Czy mycie mięsa octem to dobry pomysł? Chociaż ocet ma uniwersalne działanie i wszechstronne zastosowanie, nie usunie jednak wszystkich patogenów z surowego mięsa. Najlepiej zrezygnować z tego zabiegu. Ocet możesz wykorzystać w inny sposób. Z jego dodatkiem przygotujesz aromatyczną marynatę do potraw z kurczaka, wieprzowiny czy wołowiny. Dzięki temu mięso nabierze pysznego smaku, a także będzie soczyste i miękkie.

Czy można myć mięso sodą oczyszczoną?


Soda oczyszczona może być stosowana w najróżniejszych sytuacjach. Można wykorzystać ją do czyszczenia, zamiast proszku do pieczenia, a także jako neutralizator przykrych zapachów kuchennych i lek w problemach z układem pokarmowym. Jednak mycie mięsa w sodzie oczyszczonej nie jest dobrym rozwiązaniem. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, jednak nie usunie wszystkich patogenów z mięsa. Można jej użyć w innym celu. Jeżeli namoczysz mięso w wodzie z sodą, zyska miękkość i delikatność.

Nieważne czy będziesz smażyć, gotować czy piec mięso. Nie musisz go myć. Wysoka temperatura podczas obróbki termicznej sprawi, że wszystkie zagrażające zdrowiu bakterie zginą. Wraz z rodziną będziesz mogła cieszyć się obłędnym smakiem i aromatem przyrządzonego własnoręcznie pysznego dania obiadowego z mięsem.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.