» Przepisy » Przepisy na obiad » Zupy » Siedzuń sosnowy

Siedzuń sosnowy


1 5 5
2021-08-27
40 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Siedzuń sosnowy

Siedzuń sosnowy to grzyb jadalny, który z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Już teraz zalicza się go do grona superfoods. Siedzuń sosnowy oprócz smaku wyróżnia się ciekawym wyglądem i szerokim zastosowaniem w przepisach kulinarnych. Dowiedz się, co to jest siedzuń sosnowy i jak go używać. Poznaj sprawdzony przepis na flaczki z dodatkiem tego pysznego grzyba :)

Siedzuń sosnowy - co to jest?


Jak już wiesz, siedzuń sosnowy (Sparassis crispa) to jadalny grzyb, który występuje w lasach mieszanych i iglastych na korzeniach martwych i żywych drzew iglastych. Rośnie od lipca do listopada. Ze względu na to, że siedzuń występuje głównie u podstawy pnia drzew, uważa się go za pasożyta. W Polsce siedzuń sosnowy został wpisany na czerwoną listę roślin i grzybów. Oznacza to, że ten gatunek jest zagrożony.

W Polsce siedzuń sosnowy występuje pod wieloma różnymi nazwami. Najbardziej znane to kozia broda i szmaciak. Możesz spotkać się też z innymi nazwami siedzunia, np. siedzuń borowy, baran, kędzierzawa, kwoka, orosz, orysz, płaskorz, płaskosz sorokop, sieduń, siedź, sorokop, strzępiak kędzierzawy, strzępulec.

Czy kozia broda jest pod ochroną? Od 2014 roku grzyb nie jest pod ochroną, ale nie jest dopuszczony do handlu. Najlepiej zbierać go własnoręcznie.

Siedzuń sosnowy - wygląd i smak


Siedzuń sosnowy wyglądem przypomina morską gąbkę lub dębnolistną sałatę. Niektórym przypomina ten grzyb kalafiora. Średnica szmaciaka może wynieść 30 cm. Waga takiego okazu to nawet 6 kg. Grzyb kozia broda ma kolisty kształt z pofalowanymi płatkami zakończonymi ząbkami. Może mieć białą, kremową lub żółtobrązową barwę. Trzon szmaciaka jest krótki i gruby w czarniawym kolorze. Miąższ ma biały kolor i jest elastyczny. Wyczuwalny jest orzechowy aromat z delikatną nutką anyżu. W smaku siedzuń sosnowy przypomina orzechy, ale może być też lekko pikantny.

Siedzuń sosnowy - zastosowanie


Grzyb kozia broda jest jadalny. Siedzuń jest przyjemnym dodatkiem kulinarnym do wielu różnych potraw. Szmaciaka można używać jako składnik zup, sosów czy gulaszy. Kozia broda idealnie nadaje się do suszenia, gotowania, smażenia i marynowania. Jak przyrządzić kozią brodę? Do najpopularniejszych dań z koziej brody należą:

  • flaczki z koziej brody - zupa z warzyw z dodatkiem grzyba kozia broda i przypraw
  • smażona kozia broda - smażone kotlety a'la schabowe w panierce z jajka i bułki tartej
  • marynowana kozia broda - kawałki grzyba z warzywami i przyprawami w zalewie octowej

Siedzuń sosnowy - przepis


Swoją przygodę z grzybem szmaciakiem możesz zacząć od tego przepisu. To flaczki z koziej brody. Jest to łatwa i dość szybka potrawa, która ma pyszny smak i przyjemny aromat. Poznaj sprawdzony przepis na flaczki z koziej brody.

  • Przepis na flaczki z koziej brody jest naprawdę prosty. Dzięki temu, że został napisany krok po kroku, uda Ci się już za pierwszym razem.
  • Na zrobienie aromatycznych flaczków z koziej brody nie trzeba rezerwować sobie wielu godzin. To szybki przepis na pyszne flaczki bez mięsa.
  • Chociaż lista składników może wydać Ci się długa, na pewno nie będą stanowić problemu. Flaczki z koziej brody najlepiej smakują od lipca do listopada, kiedy sezon na siedzunia jest w pełni.
  • Do flaczków z koziej brody i innych potraw z tym grzybem wybieraj sztuki z młodym owocnikiem. Stary może być łykowaty i niedobry.
  • Przed dodaniem grzyba szmaciaka do potrawy należy dokładnie go oczyścić. To delikatny i łamliwy grzyb, dlatego najlepiej jest krótko go obgotować. W ten łatwy sposób można pozbyć się piasku, ściółki i leśnych żyjątek.

Siedzuń sosnowy to pyszny i oryginalny grzyb jadalny, z którym warto zaprzyjaźnić się na dłużej. Dania z kozią brodą są pyszne i aromatyczne. Kozia broda wygląda bardzo efektownie, więc potrawy można serwować na różne okazje. Wybierz ten sprawdzony przepis na flaczki z koziej brody i przekonaj się sama :)


Składniki na siedzuń sosnowy

2 litry bulionu warzywnego
1 duży siedzuń sosnowy
1/2 szklanki passaty pomidorowej
2 marchewki
1 pietruszka
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju roślinnego
1 łyżka majeranku
1 łyżka mielonej wędzonej słodkiej papryki
1 łyżeczka mielonej ostrej papryki
1/2 łyżeczki mielonego chili
5 kulek ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania siedzuń sosnowy

...

  • Siedzunia delikatnie opłucz. W garnku zagotuj wodę z solą i ostrożnie włóż do niej grzyba. Gotuj około 2 minut. Odcedź, odstaw do ostygnięcia i dłońmi podziel na mniejsze kawałki.
  • Marchewki i pietruszkę obierz i zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Cebulę pokrój w kostkę. Czosnek posiekaj.
  • W garnku rozgrzej olej i smaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj czosnek i starte na tarce warzywa. Smaż około 4 minut, często mieszając.
  • Do garnka wlej bulion warzywny. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 20 minut.
  • Dodaj siedzunia i passatę pomidorową. Dopraw solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką, chili i majerankiem. Wymieszaj i gotuj na średnim ogniu około 10 minut.
  • Garnek zdejmij z ognia i odstaw na 5 minut.
  • Podawaj na gorąco z kromką chleba na zakwasie.


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.