» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Mój chleb domowy

Mój chleb domowy


1 5 5 1
2009-10-15
48 godzin
średniołatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska

Mój chleb domowy

Przepis sprawdzony już wielokrotnie i tyleż razy zrecenzowany przez rodzinę i przyjaciół. Zachęcam do wypróbowania. Do wypieku konieczny jest zakwas - przepis do znalezienia na mojej stronie autorskiej w MniamMniam.pl.
Po dłuższym, rutynowym korzystaniu z w/w przepisu postanowiłem wprowadzić kilka opcjonalnych możliwości jak poniżej.


Składniki na mój chleb domowy

2,5 szklanki zakwasu
1 kg mąki żytniej
1 kg mąki pszennej (typ 650 - tzw chlebówka)
100 g ziarna słonecznika
100 g ziarna dyni
100 g siemienia lnianego
1 łyżka soli (można wypróbować bez soli)
letnia woda

Przygotowanie dania mój chleb domowy

...

Cały proces pieczenia chleba należy rozpisać na 2 dni. Pierwszego dnia wieczorem, w większej misce, zakwas mieszamy z mąką żytnią i letnią wodą tak aby uzyskać konsystencję ciasta jak ciasta naleśnikowego. Mamy rozczyn. Odstawiamy w ciepłe miejsce, przykrywamy ściereczką. Następnego dnia rano dodajemy pozostałe składniki. Wyrabiamy ciasto ok. 15 minut tak aby miało konsystencję ciasta drożdżowego. Ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę. Po tym czasie przekładamy ciasto do blaszek wysmarowanych tłuszczem. Nie więcej niż do połowy wysokości blaszek. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia do pełnej wysokości blaszki. Wyrośnięty chleb wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 210 st.. C. Czas pieczenia to ok. 1 godzina. W połowie tego czasu zmniejszamy temperaturę do 180 st.. C (jest to próba zasymulowania warunków jak w dawnych piecach chlebowych, które po włożenia chleba powoli stygły). Aby skórka wierzchnia nie zeschła się, po upływie 30 minut spryskujemy chleb delikatnie wodą. Zabieg powtarzamy 2-3 razy. Po upieczeniu chleb wyjmujemy z blaszek i wykładamy na lnianych ściereczkach i takimiż go przykrywamy aż do ostygnięcia.
Opcjonalne rozwiązania:
1. Dodatek ziół takich jak czosnek niedźwiedzi, bazylia, oregano, lubczyk lub innych wg uznania.
2. Dodatek prażonej cebulki.
3. Dodatek masła, oleju lnianego lub rzepakowego tłoczonego na zimno.
4. Jako opcjonalne dodatki proponuję sezam, kminek, czarnuszkę, płatki owsiane i otręby.

Wszystkie dodatki są składnikami opcjonalnymi. Można poluzować wodze fantazji. Taki chlebek najlepiej się przechowuje w lnianych woreczkach.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Mój chleb domowy - komentarze

Auguratrix
Auguratrix
1.07.2011 12:44
Nie wiem czemu, ale nigdy nie chciało mi rosnąć w takiej ilości. A kiedy dzielę na pół to wszystko idzie jak z płatka /: