» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym


  
1 5 5 32
2014-11-04
5 godzin
bardzo łatwe
Porcje: bochenek o wadze około 60 dag
Kuchnia europejska
KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym, to wynik małego eksperymentu kuchennego. Wszystko za sprawą kwasu chlebowego! Chleb wyrasta dzięki drożdżom, ale smak, zapach i struktura to zasługa kwasu. Ma lekko brązowy kolor, grubą i chrupiącą skórkę, lekko wilgotny miękkisz. Warto sprawdzić!


Składniki na kwach - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

50 dag mąki pszennej chlebowej (typ 550-750)
330 ml naturalnego kwasu chlebowego (bez żadnych sztucznych dodatków)
2 dag świeżych drożdży
1 płaska łyżeczka cukru
1 czubata łyżeczka soli

na stolnicę:
4 łyżki pszennej mąki chlebowej

Przygotowanie dania kwach - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie

... chlebowym

  1. Kwas przelej do rondla, lekko podgrzej mieszając - chodzi o to, by usunąć z niego gaz.
  2. Drożdże i cukier rozpuść w ciepłym, ale nie gorącym kwasie.
  3. Do miski wsyp mąkę i sól, dokładnie wymieszaj.
  4. Dodaj kwas z drożdżami i cukrem. Wymieszaj i mieszaj łyżką (lub w robocie na niskich obrotach) przez 2-3 minuty. Masa powinna być zwarta, ale dać się mieszać (jeśli będziesz robić to łyżką, nieco się zmęczysz, ale warto).
  5. Miskę przykryj i odstaw w ciepłe miejsce (22-24 stopnie Celsjusza) na 3 godziny.
  6. Po pierwszej godzinie ciasto złóż na cztery (zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie, czynność powtórz z drugiej strony i jeszcze dwa razy z pozostałych dwóch stron). Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.
  7. Po drugiej godzinie powtórz składanie. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.
  8. Jeśli masz czas, możesz wydłużyć wyrastanie chleba o godzinę lub dwie - nie zapominając o przekładaniu co godzinę. Chleb, który będzie wyrastać dłużej, będzie miał większe dziury i będzie po upieczeniu bardziej wilgotny w środku.
  9. Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną dużą ilością mąki. Uformuj bochenek - starając się, by mąka ze stolnicy nie dostała się do środka bochenka. Przełóż do oczyszczonej miski, wysypanej mąką. Przykryj i odstaw do ostatniego wyrośnięcia na 60 minut.
  10. Upiecz w garnku żeliwnym (o pojemności 2-3 litry) lub na kamieniu lub w ostateczności na blasze lub foremce.


Pieczenie w garnku żeliwnym (może też być to naczynie żaroodporne z pokrywą)
  1. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny (o pojemności 2-3 litry) lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o solidnych gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
  2. Do garnka włóż ciasto (możesz je naciąć ostrym nożem lub żyletką na krzyż), przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 10 minut bez przykrycia.
  3. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Pieczenie na kamieniu
  1. Do zimnego piekarnika wstaw kamień do pieczenia. Na dolnej półce wstaw płytkie naczynie do zapiekania (lub formę) i wlej do niego około 2 szklanek wody. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij kamień.
  2. Wyłóż chleb na kamień, zrób na wierzchu ukośne nacięcia ostrym nożem lub żyletką i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, usuń naczynie z wodą (jeśli w nim jeszcze była), zmniejsz temperaturę do 210 stopni i piecz przez 10-15 minut.
  3. Wyjmij chleb z piekarnika. Odstaw na kilka minut. Zdejmij chleb z kamienia i odłóż do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Pieczenie na blasze lub w foremce
  1. Blachę lub foremkę do pieczenia posyp mąką.
  2. Na dolnej półce wstaw płytkie naczynie do zapiekania (lub formę) i wlej do niego około 2 szklanek wody. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni.
  3. Wyłóż chleb na blachę i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, usuń naczynie z wodą (jeśli w nim jeszcze była) i piecz przez 10-15 minut.
  4. Wyjmij chleb z piekarnika. Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb z formy i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Kilka ważnych uwag:
  • używaj wagi i miarki do odmierzania ilości składników - w przypadku chleba to ważne,
  • zwróć uwagę na temperaturę, w której wyrasta zaczyn i chleb - ma istotne znaczenie dla jakości chleba,
  • składanie masy chlebowej jest ważne - zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie, czynność powtórz z drugiej strony i jeszcze dwa razy z pozostałych dwóch stron (tak jakby ciasto chlebowe było kwadratem i każdy z brzegów należało złożyć do środka),
  • zarówno kamień jak i garnek muszą być mocno rozgrzane przed pieczeniem chleba,
  • nie zapomnij o zaparowaniu piekarnika w pierwszym etapie pieczenia (jeśli pieczesz na kamieniu lub w formie),
  • jeśli chcesz chleb przechować dłużej, nie krój go zanim zupełnie nie ostygnie (przed czym jest dość trudno się powstrzymać, bo pachnie obłędnie).


KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 1

Kwas przelej do rondla, lekko podgrzej mieszając - chodzi o to, by usunąć z niego gaz.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 2

Drożdże i cukier rozpuść w ciepłym, ale nie gorącym kwasie.
Do miski wsyp mąkę i sól, dokładnie wymieszaj.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 3

Dodaj kwas z drożdżami i cukrem. Wymieszaj i mieszaj łyżką (lub w robocie na niskich obrotach) przez 2-3 minuty. Masa powinna być zwarta, ale dać się mieszać (jeśli będziesz robić to łyżką, nieco się zmęczysz, ale warto).



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 4

Miskę przykryj i odstaw w ciepłe miejsce (22-24 stopnie Celsjusza) na 3 godziny.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 5

Tak masa wygląda po pierwszej godzinie wyrastania.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 6

Po pierwszej godzinie ciasto złóż na cztery (zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie...



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 7

...czynność powtórz z drugiej strony...



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 8

i jeszcze raz z drugiej strony...



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 9

... i ostatni raz z tej strony. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania. Po drugiej godzinie powtórz składanie. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 10

Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną dużą ilością mąki. Uformuj bochenek - starając się, by mąka ze stolnicy nie dostała się do środka bochenka. Przełóż do oczyszczonej miski, wysypanej mąką. Przykryj i odstaw do ostatniego wyrośnięcia na 60 minut.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 11

Tak wygląda ciasto po ostatnim wyrastaniu.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 12

Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o solidnych gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
Do garnka włóż ciasto (możesz je naciąć ostrym nożem lub żyletką na krzyż), przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 10 minut bez przykrycia.



KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 13

Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - komentarze

~Onka
~Onka
3.02.2019 16:15
Nie rozumiem jednej rzeczy. Zwykle ciasto drożdżowe piecze się po wyrośnięciu. Tu muszę przełożyć ciasto, które wyrosło któryś raz, do innego naczynia. A więc ono oklapnie ponownie. Chleb jest wkładany do pieca bez wyrośnięcia. Czy na pewno tak ma być?
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
4.02.2019 09:00
Hej Onka :) To jest chleb :) Tak, oklapie, ale potem urośnie. Wszystko w przepisie jest prawidłowe :) Zrób, a się przekonasz, jaki piękny chleb Ci się upiecze :)
szybowniczka
szybowniczka
29.12.2015 21:39
Grzegorzu, proszę o pomoc! Zrobiłam pierwszy chlebek według tego przepisu używając mąki przennej. Wyszedł znakomicie i stał się ulubionym chlebkiem. Jednak kolejne 3 próby zakończyły się nieudanym chlebem :-( Użyłam mąki przennej i żytniej wymieszanych w proporcji 1:1. Ciasto podczas wyrastania nie ciągnie się, prawie w ogóle nie wyrasta. Ostetnim razem kontrolowałam dokładnie wszystkie parametry - drożdże były świeże i kwas wystudzony do letniej temperatury. Postawiłam ciasto przy grzejniku (gdzie jest ciepło i zwykłe ciasta drożdżowe tam pięknie rosną). Ciasto było lepkie, ale w ogóle się nie ciągnęło, tylko odrywało się po próbie pociągnięcia w górę. W wyniku chleb był zbity i niesmaczny. Co zrobiłam nie tak?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
30.12.2015 09:18
Hej Szybowniczka :) To jest przepis na mąkę pszenną, niestety ze zmieszanej w podanych przez Ciebie proporcjach z żytnią, chleb nie uda się, bo taka ilość drożdży nie "uciągnie" tej ilości mąki :)
~Sylwia
~Sylwia
4.03.2015 22:56
Witam, dziś upiekłam - jest po prostu super. Dotychczas piekłam na zakwasie żytnim bądź na drożdżach ale ten jest moim faworytem. Zmieniłam tylko mąki na 20dkg pszennej i 30 dkg mąki żurkowej. Dziękuję za przepis i pozdrawiam.
~szefowa88
~szefowa88
15.11.2014 18:14
Zrobiłam mniejszy chlebek ( z połowy porcji) na spróbowanie i trzeba przyznać, że jest pyszny ;) kolejne porcje będę robić z ulepszeniami (ziarna i owoce suszone). A i szkoda, że nie mogę go robić za często, bo jest jednak trochę czasochłonny i w tygodniu nie mam szansy na nawet 3h poświęcenia czasu ;)
boju16
boju16
12.11.2014 19:53
Muszę spróbować upiec taki swojski chlebek.Ciekawa jestem czy mi wyjdzie.
~GośkaSzy
~GośkaSzy
7.11.2014 13:55
A czy można piec ten chlebek z naczyniu żaroodpornym (szklanym)? pozdrawiam
bettyone
bettyone
11.11.2014 00:04
Hej GośkaSzy, odkąd odkryłam wszystkie FOCH-y, OOCH-y i KWACH-y;), piekę je za każdym razem w szklanym, okrągłym naczyniu żaroodpornym i wychodzą rewelacyjnie. Smacznego chlebka!
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
7.11.2014 14:48
Hej GośkaSzy :) Tak, można piec w takim naczyniu :) Udanego chleba życzę :)
~Kasia
~Kasia
7.11.2014 10:58
Super wygląda chlebek! Na pewno też świetnie smakuje. Od jakiegoś czasu jestem wielką fanką pieczenia własnego pieczywa. Chyba od chwili kiedy przeczytałam co za świństwa się dodaje do pieczywa przemysłowego.
izapia
izapia
6.11.2014 13:50
Po co czekać! Upiekłam wczoraj! I to jest to! Chleby Grzesia są moimi chlebami ;) Dziękuję i polecam :)
~Bożena
~Bożena
6.11.2014 08:55
Chcę upiec taki chlebek, ale czy mogę użyć mąki razowej?
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
6.11.2014 10:59
Hello Bożeno :) No jasne, że możesz użyć mąki razowej lub graham. Powodzenia w pieczeniu :)
~Gość
~Gość
5.11.2014 13:29
Bardzo mi się ten przepis podoba . Czy można zastosować kwas chlebowy wg Twojego przepisu ?
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
5.11.2014 13:36
Jak najbardziej może być kwas chlebowy wg przepisu Grzegorza :) Udanego wypieku :)
siaka
siaka
5.11.2014 13:10
1. nie rozumiem po co używać drożdży skoro ma to być chleb na zakwasie, właśnie dlatego daje się zakwas by uniknąć drożdży 2. po co dawać kwas chlebowy i zastanawiać się czy jest naturalny czy nie, skoro w prosty sposób można samemu "wyprodukować" zakwas z mąki żytniej żurkowej i wody 3. taki zakwas jest właściwie "nieśmiertelny" pod warunkiem, że używa się go przynajmniej raz w tygodniu, po prostu cały czas się go pomnaża a nie ma potrzeby robić go od początku (może też wytrzymać dłużej niż tydzień ale podałam taki bezpieczny okres) 4. piekę chleb na zakwasie od paru lat, więc nie jestem teoretykiem lecz praktykiem :)
~onka
~onka
1.02.2019 17:13
Po to, że nie wszyscy muszą jeść i robić to samo. To nie jest chleb na zakwasie. I nie ma być. Nie każdy lubi / może jeść taki chleb.
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
6.11.2014 10:53
Dzień dobry siaka :) Chleb jest na kwasie (napoju), a nie na zakwasie. Stąd drożdże i stąd uwaga o zakupie kwasu bez polepszaczy. Pozdrawiam :)
~Siaka
~Siaka
5.11.2014 12:59
Po pierwsze nie rozumiem, po co łączyc drożdże z kwasem chlebowym - to jest moim zdaniem bez sensu, po to sie robi na zakwasie, by uniknąć drożdży Po drugie dużo lepiej użyć zakwasu chlebowego, który można zrobić samemu z mąki żytniej i wody.... Po trzecie moje powyższe uwagi biorą się stąd, że od paru lat piekę chleb na zakwasie, więc nie jestem teoretykiem lecz praktykiem :)
izapia
izapia
5.11.2014 12:34
na pewno spróbuję!!! jak jak lubię takie inspiracje :) Dziękuję :)
BARbara
BARbara
5.11.2014 11:34
A w którym to garnku pieczesz(jeżeli jest z mniamowego sklepu)? :-)
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
5.11.2014 11:37
Hej BARbara :) Ostatnio używam garnków Lava Cooking, a chleb upiekłem w tym: http://www.mniammniam.com/skle p/13215,Garnek_ze... Udanych chlebów życzę :)
~zk
~zk
4.11.2014 19:54
a przepis na zakwas bardzo poproszę
meduza
meduza
4.11.2014 18:43
Wygląd wspaniały, aż chce się powtórzyć wyczyn autora. Tylko gdzie kupić rzeczony kwas chlebowy BEZ DODATKÓW sztucznych. W delikatesach Alma, oferujących dość ekskluzywne produkty, owszem, można dostać razowy kwas chlebowy, ukraiński kwas chlebowy i kilka innych, ale lektura etykiety każdego z nich to jednak nie chleb, drożdże i rodzynki, tylko woda, cukier i tak zwana chemia. Może markę, lub wytwórcę? Bo już cieknie ślinka na sam widok tego cuda...
~Siaka
~Siaka
5.11.2014 13:01
po co szukać kwasu chlebowego, lepiej zrobić samemu naturalny zakwas z mąkiżytniej żurkowej i wody :)
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
4.11.2014 18:59
Hej Meduza :) Użyłem kwasu o nazwie "Razowy Kwas Chlebowy" wyprodukowanego przez Van Pur - widziałem go już w wielu sklepach :) Udanego chleba życzę:)