Zimne nóżki - przepis tradycyjny
Kto lubi zimne nóżki, ręka do góry! Specjalnie dla fanów mięsa w galarecie powstał ten tradycyjny przepis na zimne nóżki wieprzowe :)
Mięsa w galarecie znane są w polskiej kuchni od setek lat. Legenda głosi, że pierwszy raz potrawę przypominającą dzisiejsze zimne nóżki podano w XVII wieku na weselu króla Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Od tamtej pory powstało mnóstwo przepisów na nóżki. Dziś są jedną z naszych narodowych tradycyjnych potraw. W Wielkopolsce mówi się na nie galart, a na Kujawach i Pomorzu zylc. Do galarety można dodać najróżniejsze składniki, które ozdobią galaretkę. Gotowane warzywa jak marchewka czy zielony groszek, oraz plasterki jajka ugotowanego na twardo można dodać do nóżek dodać, a podać z octem lub cytryną.
Sekretem dobrych nóżek jest wywar. Powinien delikatnie pyrkać na małych ogniu przez kilka godzin. Dzięki temu mięso jest miękkie i łatwo odchodzi od kości. W trakcie długiego gotowanie kości uwalniają tak zwany klej. To właśnie on sprawia, że galareta zsiada się sama i nie potrzeba dodawać żelatyny.
Jeżeli jeszcze nigdy nie robiłaś zimnych nóżek, czas to zmienić. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi nie będziesz miała żadnych problemów, aby własnoręcznie przygotować wyborne zimne nóżki :)
Przepis na zimne nóżki nie należy do najszybszych, ale warto poczekać. Lista składników potrzebnych do zrobienia zimnych nóżek może wydać się długa, ale większość produktów to przyprawy, które zapewne masz w domu. A jeżeli czegoś nie masz, to nic nie stanie na przeszkodzie, aby je kupić :)
Zimne nóżki to danie, które można robić przez cały rok, bo smakują zawsze i każdemu. Sprawdzą się bez względu na okazję. Oczywiście nie może ich zabraknąć w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Dlatego wybierz i zapisz ten łatwy i sprawdzony przepis na przepyszne tradycyjne zimne nóżki :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na zimne nóżki - przepis tradycyjny
1 golonka wieprzowa
2 marchewki
1 pietruszka
1 cebula opalona na palniku
kawałek selera
4 liście laurowe
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
1/2 łyżeczki czarnego pieprzu w ziarnach
1/2 łyżeczki ziela angielskiego
sól
Przygotowanie dania zimne nóżki - przepis tradycyjny
...
- Nóżki umyj i oczyść. Pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka o pojemności 5 litrów.
- Dodaj golonkę i zalej wodą.
- Dodaj opaloną cebulę, marchewki, pietruszkę i kawałek selera. Dopraw solą, czosnkiem, czarnym pieprzem i zielem angielskim.
- Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj ok. 3 godzin, aż mięso będzie miękkie. Następnie garnek zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia.
- Wyjmij mięso i warzywa. Wywar przecedź i ponownie zagotuj.
- Mięso obierz i drobno pokrój. Marchewki pokrój w kostkę.
- Mięso wymieszaj z wywarem i rozlej do miseczek.
- Wystudzoną galaretkę wstaw do lodówki, aby stężała.
- Przed podaniem wyjmij z miseczek i ułóż na półmisku.
- Podawaj z korniszonami, chrzanem lub musztardą.
Zimne nóżki przygotowane według tego przepisu tradycyjnego smakują wybornie bez względu na okazję czy porę roku :) Ten tradycyjny przepis na zimne nóżki jest sprawdzony i nietrudny, choć na ich zrobienie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu :) Zimne nóżki, czyli mięso w galarecie, to jedna z naszych narodowych potraw :) |
Zdjęcia i pomysł Kamila Dąbrowska-Grec