Ziele angielskie

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-12-29         3   like 2

Żadna zupa bez niego się nie obejdzie. Ma intensywny aromat, więć należy używać go z ostrożnością.

Ziele angielskie przywiezione zostało z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Oryginalny i intensywny smak szybko zapewnił przyprawie popularność, szczególnie w Anglii, stąd polska nazwa przyprawy. Przyprawę stanowią suszone owocki korzennika lekarskiego, drzewa pimientowego rosnącego w Indiach oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Swoje zalety smakowe i zapachowe zawdzięcza zawartym w owocach olejkom. Ich aromat jest tak niezwykły, że trudno określić go inaczej niż jako mieszaninę zapachu cynamonu, goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej, pieprzu i gorczycy.

Jest przyprawą bardzo intensywną, dlatego należy ją stosować w niewielkich ilościach. Podnosi smak potraw mięsnych, rybnych i warzywnych; zup, sosów i marynat, ale też deserów: ciast, kremów i budyniów.

Aromatyzuje się nią napoje: grzane wino i kompoty.

Rzadziej, jako przyprawa wypieków, dżemów i kiełbas, występuje w formie sproszkowanej. W tej postaci jest też składnikiem proszku curry.

Doceniane są też lecznicze właściwości ziela i jego pozytywny wpływ na zaburzenia żołądkowe. Otrzymywane z niego olejki znalazły zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.