Zawijak z makiem (Zawijany makowiec w kruche ciasto)
Szukałam w internecie przepisu na zawijak z makiem, ale nie znalazłam takiego jak ten który piekła Moja Babcia. Większość przepisów na tę roladę opiera się na drożdżowym lub krucho-drożdżowym cieście, a zawijak Babci przygotowuje się z półkruchego ciasta. Dawniej nie było gotowej masy makowej, więc nadzienie sporządzano samemu z maku zebranego z makówek. Jak dowiedziałam się od Babci, dawniej każda kobieta na wsi siała trochę maku na własny użytek. Niestety te czasy już nie wrócą, ale zawsze można spróbować odtworzyć tamten smak, kupując mak i mieląc go samemu w maszynce. Metoda może i pracochłonna, ale efekt końcowy wart zachodu. Nic nie zastąpi babcinych przepisów i opowieści... :)
W przeciwieństwie do zawijaków z makiem przygotowywanych z ciasta drożdżowego, te babcinie o wiele dłużej zachowują świeżość. I jak dla mnie są najlepsze na świecie :)
Składniki na zawijak z makiem (zawijany makowiec w kruche ciasto)
5 szklanek mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
250 g masła
1 jajko
2 żółtka
4-6 łyżek śmietany 18%
Masa makowa:
30 dag maku
300 ml (1 szkl.) mleka
1 łyżka bułki tartej (lub kaszę mannę)
3/4 - 1 szklanka cukru (w zależności od kwaśności jabłek)
1/2 szkl. prażonych jabłek ze słoika
kilka kropli aromatu migdałowego
2 białka
szczypta soli
Dodatkowo:
polewa czekoladowa
cukrowe perełki
Przygotowanie dania zawijak z makiem (zawijany makowiec w kruche
... ciasto)
iasto: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść, szybko wyrobić i włożyć na pół godziny do lodówki. Podzielić masę na pół.Masa makowa: Mak zmielić w maszynce dwukrotnie. Następnie zalać zmielony mak gorącym mlekiem i gotować kilka minut, wsypać cukier i gotować aż całość zgęstnieje. Zdjąć garnek z makiem z ognia, dodać prażone jabłka, bułkę tartą i doprawić aromatem migdałowym, dokładnie wymieszać. Na koniec dodać do masy pianę ubitą z białek ze szczyptą soli.
Schłodzone ciasto rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy. Na każdy placek wyłożyć masę makową, rozsmarować równomiernie i zawinąć w roladę, końce skleić do środka. Zawinięte rolady zawinąć w papier do pieczenia i przełożyć do blachy tak aby sklejeniem były do dołu. Papier nie może być ściśle owinięty wokół ciasta - gdyż w czasie pieczenia ciasto znacznie urośnie.
Blachę z dwoma zawiniętymi w papier roladami włożyć do nagrzanego do 180*C piekarnika i piec ok. 70 minut.
Po dokładnym ostudzeniu udekorować zawijaki polewą czekoladową i perełkami.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl