Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno
Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno to pomysł na pyszną domową wędlinę. A do tego zdrową, bo nie znajdziesz w niej konserwantów, ulepszaczy smaku ani czegokolwiek, co swoją nazwą przypomina pierwiastek z tablicy Mendelejewa. Bo do przygotowania tej smakowitej wolno pieczonej karkówki potrzeba tylko... trzech składników :) Przekonaj się sama i nie przestawaj czytać.
Wolno pieczona karkówka jest miękka i niebywale aromatyczna. Możesz wcinać ją samą lub z kromką świeżego chleba. Odrobina masełka i kanapka doskonała jest gotowa :) Kiedy Twoi bliscy spróbują kanapek z wolno pieczoną karkówką, bardzo szybko zapomną o sklepowych wyrobach wędliniarskich i będą prosić Cię o więcej :)
Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno sprawdzi się także jako pieczone mięso w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tak mało składników wystarczy do jej przygotowania, a tak wiele smaku i aromatu, który podbije świąteczny stół i kubki smakowe Twojej rodziny.
Do karkówki wolno pieczonej możesz podać zimny sos. Jogurtowy z czosnkiem lub musztardowy z całymi ziarnami gorczycy... Albo ćwikłę i chrzan... Ach, jakie to jest dobre :)
Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno to przepis, który warto zapisać, bo jeżeli raz spróbujesz, będzie do niego wracać :)
Składniki na wolno pieczona karkówka do podawania na zimno
3 czubate łyżki soli
2 łyżki grubo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie dania wolno pieczona karkówka do podawania na zimno
...
- Karkówkę dokładnie umyj, osusz, ewentualnie odetnij kawałki tłuszczu.
- Zagotuj 2 litry wody, do wrzącej dodaj sól. Wymieszaj, odstaw do wystudzenia.
- Karkówkę zalej w naczyniu zimną solanką. Mięso musi być całe zanurzone (jeśli trzeba połóż na nie wyparzony talerzyk i obciąż czymś ciężkim). Wstaw do lodówki na dobę. W czasie leżakowania, mięso przewróć kilka razy.
- Karkówkę wyjmij z solanki i dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Wstaw na talerzu do lodówki na kilka godzin. Ponownie wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem.
- Pieprz rozsyp na desce, połóż na nim mięso i "wałkując" je wciśnij przyprawę w mięso. Obwiąż sznurkiem, nadając mięsu zwarty kształt.
- Piekarnik rozgrzej do 250 stopni. Mięso połóż na kratce (pod nią wstaw puste naczynie) i piecz w tej temperaturze 15 minut. Może się trochę wtedy dymić z piekarnika (zwłaszcza, jeśli mięso nie było zbyt dobrze osuszone).
- Następnie zmniejsz temperaturę do 140 stopni i trzymaj w niej mięso przez 2,5-3,5 godziny. Pieczeń będzie gotowa, jeśli po nakłuciu będzie wypływać z niej klaowny płyn, a szpikulec będzie łatwo w nią wchodzić.
- Mięso pozostaw do wystygnięcia w piekarniku.
- Tak przygotowaną karkówkę możesz przechowywać przez kilka dni w lodówce.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl