Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno

  
1 5 5 59
2008-09-04
180 minut + kilkanaście godzin oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: 18-20
Kuchnia europejska

Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno

Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno to pomysł na pyszną domową wędlinę. A do tego zdrową, bo nie znajdziesz w niej konserwantów, ulepszaczy smaku ani czegokolwiek, co swoją nazwą przypomina pierwiastek z tablicy Mendelejewa. Bo do przygotowania tej smakowitej wolno pieczonej karkówki potrzeba tylko... trzech składników :) Przekonaj się sama i nie przestawaj czytać.

Wolno pieczona karkówka jest miękka i niebywale aromatyczna. Możesz wcinać ją samą lub z kromką świeżego chleba. Odrobina masełka i kanapka doskonała jest gotowa :) Kiedy Twoi bliscy spróbują kanapek z wolno pieczoną karkówką, bardzo szybko zapomną o sklepowych wyrobach wędliniarskich i będą prosić Cię o więcej :)

Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno sprawdzi się także jako pieczone mięso w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tak mało składników wystarczy do jej przygotowania, a tak wiele smaku i aromatu, który podbije świąteczny stół i kubki smakowe Twojej rodziny.

Do karkówki wolno pieczonej możesz podać zimny sos. Jogurtowy z czosnkiem lub musztardowy z całymi ziarnami gorczycy... Albo ćwikłę i chrzan... Ach, jakie to jest dobre :)

Wolno pieczona karkówka do podawania na zimno to przepis, który warto zapisać, bo jeżeli raz spróbujesz, będzie do niego wracać :)


Składniki na wolno pieczona karkówka do podawania na zimno

1 i 1/2 kg chudej karkówki
3 czubate łyżki soli
2 łyżki grubo zmielonego czarnego pieprzu

Przygotowanie dania wolno pieczona karkówka do podawania na zimno

  1. Karkówkę dokładnie umyj, osusz, ewentualnie odetnij kawałki tłuszczu.
  2. Zagotuj 2 litry wody, do wrzącej dodaj sól. Wymieszaj, odstaw do wystudzenia.
  3. Karkówkę zalej w naczyniu zimną solanką. Mięso musi być całe zanurzone (jeśli trzeba połóż na nie wyparzony talerzyk i obciąż czymś ciężkim). Wstaw do lodówki na dobę. W czasie leżakowania, mięso przewróć kilka razy.
  4. Karkówkę wyjmij z solanki i dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Wstaw na talerzu do lodówki na kilka godzin. Ponownie wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem.
  5. Pieprz rozsyp na desce, połóż na nim mięso i "wałkując" je wciśnij przyprawę w mięso. Obwiąż sznurkiem, nadając mięsu zwarty kształt.
  6. Piekarnik rozgrzej do 250 stopni. Mięso połóż na kratce (pod nią wstaw puste naczynie) i piecz w tej temperaturze 15 minut. Może się trochę wtedy dymić z piekarnika (zwłaszcza, jeśli mięso nie było zbyt dobrze osuszone).
  7. Następnie zmniejsz temperaturę do 140 stopni i trzymaj w niej mięso przez 2,5-3,5 godziny. Pieczeń będzie gotowa, jeśli po nakłuciu będzie wypływać z niej klaowny płyn, a szpikulec będzie łatwo w nią wchodzić.
  8. Mięso pozostaw do wystygnięcia w piekarniku.
  9. Tak przygotowaną karkówkę możesz przechowywać przez kilka dni w lodówce.

Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.