Wegański żurek ze smażonymi ziemniakami

Żurek to wspaniała zupa. Najczęściej kojarzy się z Wielkanocą, ale przecież można jeść ją cały rok, a już szczególnie dobrze smakuje w chłodne dni.
Ale żurek bez wędzonki, bez jajek, bez białej kiełbasy??? No jak to - zapytasz zapewne. No tak to - odpowiem z przymróżeniem oka ;) Wiem, że to klasyka, ale zapewniam, że klasyczny smak pozostaje. Zmienia się tylko sposób przygotowania.
Zupa jest lżejsza, bez mięsa, ale za to smaku dodają jej podsmażone cebula i por. Koniecznie spróbuj żurku w takim wydaniu :)
Składniki na wegański żurek ze smażonymi ziemniakami
3 korzenie pietruszki
1 seler
1 por
1 cebula
2 listki laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu
kilka suszonych grzybów
1 łyżka soli
2 łyżeczki tartego chrzanu chrzanu
300-400 ml zakwasu żytniego na żurek (sklepowy lub domowy)
1 łyżka majeranku
1 łyżka oleju kokosowego lub 2 łyżki oleju roślinnego
1/2 szklanki śmietany sojowej (opcjonalnie)
do podania:
1/2 kg ziemniaków ugotowanych w mundurkach
2 łyżki oleju kokosowego lub 3 łyżki oleju roślinnego
koperek
Przygotowanie dania wegański żurek ze smażonymi ziemniakami
- Cebulę pokrój w piórka, por przekrój na pół dokładnie umyj i pokrój w półtalarki. W garnku podgrzej olej kokosowy i podsmaż cebulę i pora aż będą lekko brązowe.
- Marchewkę, korzeń pietruszki i seler obierz, dorzuć do cebuli i pora. Zalej 2 litrami zimnej wody. Dołóż suszone grzyby, liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu, posól. Wstaw na małym ogniu i gotuj ok. 1,5 godziny aż warzywa będą miękkie.
- Wywar przecedź. Możesz zostawić warzywa, żeby dołożyć do zupy.
- Wywar dopraw 2 łyżeczkami tartego chrzanu, majerankiem, posól i popieprz. Wymieszaj całość.
- Dodaj zakwas. Dodawaj go stopniowo próbując, bo może wolisz mniej kwaśną zupę.
- Zupę możesz zabielić śmietanką sojową.
- Ziemniaki obierz i pokrój w grubą kostkę. Na patelni rozgrzej olej, podsmażaj ziemniaki aż będą złote.
- Ziemniaki włóż do miski. Zalej zupą, posyp posiekanym koperkiem.
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
![]() Pyszny żur już na stole :) ![]() Wegański wcale nie znaczy bez smaku - ten jest pełen najlepszego smaku :) ![]() A do tego kromka chleba i można jeść :) |
Zdjęcia do przepisu wykonała Patrycja Poterała - fotograf, wizażystka, charakteryzatorka i wielbicielka kuchni wegetariańskiej.
Pieczone szaszłyki z rzodkiewek
Smak rzodkiewek docenili już ponad 2 tys. lat temu Egipcjanie. Zajadali się nią faraonowie i były stałym elementem ich menu. Rzodkiewka trafiła do innych krajów Europejskich za sprawą Rzymian i bardzo szybko stała się prawdziwym przysmakiem. Dziś rzodkiewka uprawiana jest prawie we wszystkich krajach na świecie.
Odmian rzodkiewek nie sposób zliczyć. Białe, różowe, mocno czerwone czy nawet...
Kremowa FIT zupa z botwinki
Botwinka to młode liście, łodygi i korzenie znanego i lubianego buraka ćwikłowego. A botwinka to samo zdrowie. Dlatego warto korzystać, kiedy pięknie prezentuje się na straganach :)
Po pierwsze i najważniejsze, botwinka jest bardzo niskokaloryczna. 100 g to tylko 22 kalorie. Po drugie, jest bogata w błonnik, który daje uczucie sytości. Po trzecie, znajdziesz w niej witaminy jak A, sporo C,...
Zupa z cukinii z chipsami z kiełbasy i fetą
Ach, ta cukinia! Co za super warzywo! A właściwie patrząc z biologicznego punktu widzenia, cukinia jest owocem :) A do tego jest bliską kuzynką dyni. Taka jedna cukinia to mnóstwo zdrowia - witamin, mikroelementów, soli mineralnych i wszystkiego, czego potrzeba, aby organizm prawidłowo funkcjonował.
Jeżeli nie przepadasz za cukinią, najwyższy czas to zmienić. Ta informacja na pewno Cię do...