W piekarni pięciu przemian - Anna Czelej - recenzja książki

Kasia Marks   2015-06-08         10  

Witajcie w niezwykłej piekarni. Panuje tutaj drzewo, woda, ziemia, ogień, metal. A wszystko to za sprawą kuchni pięciu przemian, która dba o to by jeść zgodnie z porami roku i naszym geograficznym położeniem. Choć to chiński system to ściśle powiązany z polskimi produktami i aurą :)

W piekarni pięciu przemian


Do naszych rąk trafia piękna książka z 80 przepisami na doskonałe domowe pieczywo. Każdy przepis zilustrowany zdjęciem, które pobudza kulinarną wyobraźnię i wprawia w ślinotok. Autorka - Anna Czelej - specjalizuje się w gotowaniu dań zgodnie z system pięciu przemian. Jej książka "W kuchni pięciu przemian" spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród osób lubiących publikacje kulinarne.

System pięciu przemian, wywodzący się z tradycyjnej chińskiej medycyny, opiera się na założeniach religii taoistycznej. Według niej każdy człowiek należy do natury i dlatego powinien dostosować się do jej reguł. Dotyczy to również odżywiania.

Ale nie jest to jedynie książka dla tych, którzy żyją wedle tych reguł. To zbiór przepisów dla wszystkich, którzy kochają domowe pieczywo i dbają o siebie. Zresztą znajdziecie tu nie tylko chleby i bułeczki, ale również tarty i inne słone wypieki.

Niemal 3/4 przepisów to pomysły na doskonałe pieczywo bezglutenowe. Co powiecie na przykład na pyszne jaglane bułeczki z sezamem albo chleb dyniowy? Już na samą myśl człowiek głodnieje :) 60 przepisów dla osób, które zmagają się z celiakią lub świadomie wybrały dietę bezglutenową, jako sposób na zdrowe życie. W książce znalazły się również ciekawe przepis na pieczywo glutenowe, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przepisy są proste i choć może niektóre wymagają czasu to łatwo je przygotować ze składników dostępnych w sklepach lub na ulubionych straganach. To sprawia, że książka sprawdzi się idealnie, jako przewodnik dla adeptów sztuki domowego wypieku pieczywa. Z czasem chleb na zakwasie gryczanym stanie się Waszym chlebem powszednim, a tarta z bakłażanami hitem spotkań z przyjaciółmi.

Wiadomo, że z domem najbardziej kojarzy się aromat ciasta drożdżowego i zapach świeżo upieczonego chleba. Sięgnijcie więc po książkę "W piekarni pięciu przemian" i zacznijcie urzekającą przygodę z domowy pieczywem. Poznajcie uroki zdrowego pieczenia i spełnijcie marzenie o aromatycznych śniadaniach z chrupiącymi bułeczkami :)

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.