Uroda stołu wigilijnego

Danka Cywińska   2003-08-29         5   like 5

Miłość i życzliwość na honorowym miejscu posadźcie przy stole.

Aby było świątecznie i uroczyście, wcale nie musi być drogo.
Ośmieliłam się mieć inne zdanie na ten temat niż Państwo Majewsy (Pani Zofia Nasierowska i Pan Janusz Majewscy) w swojej wydanej niedawno książce. Twierdzą w niej, że należy podawać jedzenie na najdroższej porcelanie i mieć srebrne sztućce.

Stół wigilijny, to przede wszystkim nieskazitelnie czysty obrus, odrobina siana pod nim i staranne ustawienie nakryć.

Warto też postawić stroik zrobiony ze świeżego świerku z nieduża świecą, albo świecznik ozdobiony gałązką świerku lub gałązką sosny. Można też, jeśli jest duży stół, przy każdym nakryciu położyć udekorowaną gałązkę świerku.

Na centralnym miejscu stołu musi się znaleźć miejsce na opłatek. W moim domu jest taki stary talerz, który już ponoć od 200 lat służy mojej rodzinie tylko raz w roku, to znaczy tylko i wyłącznie do kładzenia opłatka wigilijnego.

Ponieważ zawsze na wigilię podajemy jakieś danie w formie zupy (barszcz czerwony, barszcz grzybowy itp.), która jest spożywana jako pierwsza, a więc na dużym talerzu stawiamy mniejszy jako podstawę do czarki lub filiżanki na zupę., następnie kładziemy maleńką serwetkę i na to filiżankę na barszcz.

Z prawej strony nakrycia kładziemy łyżkę, nóż i ewentualnie nóż do ryb. Z lewej strony kładziemy widelce. Poziomo do nakrycia kładziemy łyżeczkę lub widelczyk do deseru. Filiżankę do herbaty i szklankę do kompotu stawiamy z prawej strony nad nakryciem.
Talerzyki do deseru podamy już po sprzątnięciu nakryć.

Rzeczą oczywistą jest, że zawsze stawiamy jedno nakrycie więcej niż liczba gości, jest ono przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca. Tak każe odwieczna tradycja.
Każde podane danie powinno być jak najstaranniej udekorowane.
Takim tradycyjnym "dekoratorem" na wigilię jest pięknie pokrojony por i gałązki pietruszki, ponadto różnie powycinane marchewki i buraczki.

Ale po co ja Wam Mili Moi podpowiadam, przecież Wy to wszystko doskonale wiecie, ale tak ku przypomnieniu napisałam.

A przy stole na honorowym miejscu posadźcie życzliwość i miłość, a wigilia rodzinna zawsze pozostanie w Waszej pamięci.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.