Tradycyjny piernik z orzechami
Aromatyczny, silnie korzenny.
Składniki na tradycyjny piernik z orzechami
3 szklanki cukru
1,5 szklanki miodu
szklanka wyłuskanych orzechów włoskich
5 jajek
2 łyżki cukru na karmel
4 łyżeczki przyprawy do pierników
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
około pół szklanki mleka
spora szczypta soli
20 dag masła
masło do wysmarowania formy
Przygotowanie dania tradycyjny piernik z orzechami
Orzechy przebieram i siekam niezbyt drobno.Przyrządzam karmel: w zupełnie suchej patelni (nie teflonowej) rozpuszczam 2 łyżki cukru, aż się silnie zrumieni, wlewam 1/4 szklankę wody (ostrożnie! bo może pryskać), mieszam i zagotowuję, zdejmuję z ognia.
Miód, jeśli jest bardzo gęsty lub scukrzony wstawiam do garnka z gorącą wodą i ogrzewam, aż stanie się całkiem płynny.
Masło rozpuszczam i odrobinę studzę.
Do miski przesiewam mąkę, dodaję cukier, karmel, miód, przyprawy, sodę, jajka, mleko, sól i mieszam na jednolita masę. Następnie dodaję rozpuszczone masło, mieszam ponownie.
Ciasto powinno być dość zwarte, jeśli jest bardzo twarde, należy dodać trochę więcej mleka.
Na koniec do masy wrzucam orzechy i mieszam, by równomiernie rozłożyły się w masie.
Ciasto wkładam do ceramicznego lub emaliowanego naczynia, przykrywam ściereczką i wstawiam do lodówki na kilka lub kilkanaście dni.
Dojrzałe ciasto dzielę na 2 części, każdą porcję rozwałkowuję na grubość 3 cm i wkładam do natłuszczonej formy, piekę około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Z tego ciasta można również - po rozwałkowaniu na placek o grubości 1 cm - wykrawać pierniczki. Małe pierniczki piecze się około 10 minut w piekarniku o takiej samej temperaturze.
Należy je upiec na kilka dni (4-5) przed pałaszowaniem, po od razu po upieczeniu są twarde i trzeba trochę czasu by skruszały.
Dodatkowe informacje
To jest wersja z orzechami, ale oczywście do ciasta można dodać inne bakalie: rodzynki, migdały, kandyzowaną skórkę pomarańczową lub cytrynową, figi.
Ciasto po upieczeniu i wystudzeniu można przełożyć marmoladą lub powidłami - najlepiej komponują się przetwory ze śliwek i moreli (oczywiście domowe). Słodyczy i elegancji ciastu dodadzą lukier lub polewa czekoladowa.
Małe pierniczki po upieczeniu można polukrować i udekorować bakaliami lub posypkami.
❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Pieniędzy zaoszczędzisz! Bo to, co zdrowe, naturalne sprawia, że jesteśmy w lepszej formie.
A domowe jedzenie BEZ chemii to najlepszy sposób, by się dobrze trzymać 🙂
❤️ Przygotowanie wielu rzeczy w domowej kuchni jest dużo tańsze, niż ich sklepowe odpowiedniki.
❤️ Fakt, spędzisz nieco więcej czasu w kuchni niż zwykle (ale w kuchni jest faaajnie(, ale smak, aromat i PRZEDE WSZYSTKIM ich wartościowy skład jest wart. Jedząc zdrowo, będziesz oczywiście w lepszej formie, czyli rzadziej będziesz korzystać z usług lekarzy i aptek.
❤️ Podsumowując: to, co domowe, jest najlepsze. A przed Tobą 100 starannie dobranych przepisów, z których będziesz często korzystać.
No jasne, że jest promocja! Noworoczna.
Nie skorzystasz, Twój wybór. Więcej się taka okazja nie powtórzy.
Kliknij ❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Crumiri - ciasteczka włoskie ze szprycy
Noooo, ależ mi się przepis trafił! Jestem w siódmym niebie! Wreszcie mam dobry przepis na ciasteczka ze szprycy!
Ile ja się uszarpałam z ciastem, które nie chciało się przecisnąć przez tarcze szprycy! Podejrzewałam, że kolejne szpryce, które prawie że kolekcjonowałam, są do niczego. A tu proszę! Kłopoty jak ręką odjął. Zero trudności.Ile to jednak zależy od dobrego przepisu! Ten pochodzi z...
Ciastko czekoladowe z kubka z mikrofali
Po prostu znalazłam ten przepis w internecie, jak " buszowałam " po blogach kuchennych . Jest on m.in. w blogu " Lubię gotować " czy " Cukiernicze wariacje Charlotte " i w wielu, wielu innych . Ja swój przepis przeliczyłam - dość dowolnie :-) -na 3 osoby i wyszło :-)
Przepis bardzo awaryjny , np. w przypadku niespodziewanych gości lub po prostu chętki na coś słodkiego i...
Monastyrska izba
pod taką właśnie nazwą, najczęściej spotykam to ciasto (tam mówią tort) na rosyjskich forach i blogach. Przepisów na nie jest całe zatrzęsienie. Tak samo jak i nazw : "Шалаш", "Вишня в сотах", "Поленница", "Вишнёвый сад", "Соты", "Крыша", "Вишневая горка", "Девичий монастырь", "Дрова под снегом". Podstawa to: ciasto kruche (choć i z krucho-miodowym też się spotkałam), wiśnie (z soku, świeże...