Tradycyjny dżem agrestowy z ananasami (o niskiej zawartości cukru)

1 5 5
2011-07-20
60 minut + kilka godzin oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: ok.8-10 słoików 0,3 litra
Kuchnia europejska

Tradycyjny dżem agrestowy z ananasami (o niskiej zawartości cukru), jest naprawdę pyszny. Lekko kwaskowaty, ale przy tym słodki. Takie połączenie gwarantuje duet agrest-ananas. Smakuje idealnie na tostach, świeżych bułeczkach, także na cieście drożdżowym.


Składniki na tradycyjny dżem agrestowy z ananasami (o niskiej zawartości cukru)

2 kg agrestu
3 świeże ananasy (o łącznej wadze ok. 2 i 1/2 kg)
1 kg cukru
20 gram pektyny
sok z jednej cytryny

Przygotowanie dania tradycyjny dżem agrestowy z ananasami (o niskiej zawartości cukru)

  1. Z ananasów skrój skórę, usuwając wszystkie "oczka, przekrój na ćwiartki, odkrój twardy środek, następnie pokrój na kostkę o boku około 1 cm. Zasyp połową cukru, dodaj przekrojone wzdłuż laski wanilii, wymieszaj i odstaw na 3 godziny.
  2. Agrest przebierz, usuwając nieładne sztuki. Nożyczkami odetnij końcówki.
  3. Pozostały cukier wymieszaj dokładnie z pektyną.
  4. Ananasy przełóż do szerokiego garnka, dodaj agrest delikatnie wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i gotuj na średnim ogniu cały czas mieszając przez 5 minut.
  5. Do garnka dodawaj cukier z pektyną cały czas mieszając - nie pozwól by z pektyny i cukru zrobiły się grudki. Po dokładnym wymieszaniu gotuj, nie przerywając mieszania, przez 5 minut. Dodaj sok cytrynowy, jeszcze raz bardzo dokładnie wymieszaj.
  6. Gorący dżem przekładaj do wyparzonych słoików i od razu zakręcaj. Pamiętaj, by podczas nakładania co jakiś czas zamieszać zawartość w garnku i nie pozwól jej zbyt ostygnąć (jeśli napełnianie słoików będzie trwało dłużej, dżem podgrzej przez chwilę). Zamknięte słoiki przykryj ściereczką i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.

Dodatkowe informacje
Jeśli chcesz przedłużyć trwałość dżemu, możesz go poddać pasteryzacji przez 15-20 minut, ale moim zdaniem, jeśli słoiki oraz nakrętki i wszystkie naczynia oraz łyżki będą super czyste, pasteryzacja nie jest potrzebna.
Należy też pamiętać, by pektynę z cukrem dodawać do owoców stopniowo, by nie zrobiły się z niej grudki, których potem już nie da się raczej rozpuścić.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.