To jest jej czas - wołowina kulinarna Hereford z Warmii

Kasia Marks   2015-07-09         0  

Za górami, za lasami, morzami, itp. itd. w Kobe, w Japonii, żyją sobie krowy. Masowane sake, pojone piwem i karmione najlepszymi paszami. W wolnych chwilach mogą wsłuchiwać się w utwory muzyki klasycznej. A tymczasem...

To jest jej czas. Wołowina kulinarna Hereford z Warmii


...tymczasem na Warmii, gdzie łąki są tak zielone, że mogłyby zawstydzić Irlandię. Gdzie przyroda nieskażona, gdzie piękne jeziora i błękit nieba nad nimi. Tak, to właśnie w tym uroczym zakątku Polski pasą się czerwone krowy rasy Hereford. Nie są to dobrze znane polskie mućki w łaciatych kubraczkach. Herefordy są rudo-brązowe, a biały pas ciągnie się od głowy aż po podbrzusze i eleganckie białe skarpety :) Idealnie wpisują się w warmiński krajobraz.

A czym różnią się Herefordy od tych właśnie dobrze znanych Ci krów? Przede wszystkim jest to bydło mięsne, dzięki temu na Twój stół trafi wspaniała wołowina. Od razu możesz wyrzucić z pamięci te złe wspomnienia, kiedy pogryzienie sztuki mięsa to był wyczyn dla młodych wilczków, a jedyną metodą na wołowinę było jej wielogodzinne duszenie lub pieczenie.

Pojawienie się bydła mięsnego w Polsce zaowocowało modą na wołowinę kulinarną. A może było odwrotnie? Nie jest to ważne. Grunt, że teraz Ty też możesz zjeść dobry stek albo burgera.

To jest jej czas. Wołowina kulinarna Hereford z Warmii


Jakie są tajemnice dobrej wołowiny kulinarnej? Przede wszystkim czy pochodzi ona z ras mięsnych, m.in. takiej jak Hereford. Po drugie jak karmione jest bydło. Najwyższą jakość ma mięso zwierząt karmionych trawą (ang. grass fed beef). Herefordy z Warmii są wypasane na tamtejszych łąkach na obszarze Natura 2000. To daje gwarancję, że są to tereny czyste ekologicznie, a zwierzęta mają optymalne warunki. Kolejną ważną rzeczą, która decyduje o jakości mięsa jest sezonowanie. To długi proces złożony z kilku etapów. Zajmuje on około 3 tygodni i to on decyduje ostatecznie, jak będzie smakowała wołowina kulinarna.

Taka wołowina to prawdziwy rarytas. Ale nie tylko o względy smakowe tu chodzi. Dobra wołowina kulinarna, taka jak Hereford, to nieskończone źródło białka. Kto dba o dietę i dużo ćwiczy ten wie, że to kluczowy czynnik. Dla tych osób ma również znaczenie L-karnityna, która przyspiesza przemianę materii i pozwala zregenerować organizm po intensywnym wysiłku. Witaminy z grupy B - B1, B6 i B12 - są ważne dla mięśni, układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Z tego też względu oraz przez zawartość tauryny wołowina kulinarna jest zalecana osobom z anemią i niedokrwistością, a także kobietom w czasie miesiączki i w trakcie ciąży. Za to zawartość argininy wpływa korzystnie na potencję panów. Wniosek z tego prosty: dziewczynki i chłopcy jedzcie wołowinę, a będziecie piękni, silni, mądrzy i... :)

To jest jej czas. Wołowina kulinarna Hereford z Warmii


Co zrobić z wołowiny kulinarnej Hereford? Można wszystko, ale kwintesencją są steki i burgery. To w tych daniach najlepiej można poczuć różnicę pomiędzy wołowiną z masowej hodowli, a wyrafinowanym smakiem mięsa z hodowli ekologicznej. Moda na dobrą wołowinę sprawiła, że nareszcie pojawiły się w Polsce takie steki jak: portehouse, T-bone steak, ribeye, New York strip steak. Ten nazwy oznaczają części mięsa oraz sposób rozbioru. Najwyżej ceniony jest portehouse i T-bone, które są wycinane w dosyć podobny sposób, czyli na środku znajduje się kość rozdzielająca polędwicę od rostbefu. Burgery to hit od 2-3 lat. Powstaje coraz więcej dobrych "hamburgerowni", gdzie nie spotkasz sklejonego z wiórów i trocin kotleta. To takie lokale - mniejsze i większe - pokazują, że wołowina rządzi :) To na niej opiera się smak dania. Nie kolorowe opakowania ani nawet najlepsze dodatki decydują o tym, że taki burger to jest coś. O jakości decyduje najlepszej jakości wołowina kulinarna, która jest mielona lub siekana. Prawdziwy burger jest soczysty, różowy w środku i powala smakiem. Bo taki właśnie ma być ten kotlet!

To jest jej czas. Wołowina kulinarna Hereford z Warmii


Chyba już nie masz żadnych wątpliwości, że warto jeść wołowinę Hereford. Oczywiście nie jest to tanie mięso i dlatego jest polecane na szczególne okazje. Ale pamiętaj, że za tą ceną stoi wysoka jakość, ekologia i niezrównany smak. Dlatego warto zaszaleć od czasu do czasu i zjeść wspaniały stek lub zaprosić znajomych na grilla i podać im pyszne hamburgery.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.