szczupak z kurkami w sosie maślano- rakowym

1 5 5
2010-12-25
2
bardzo łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

szczupak z kurkami w sosie maślano- rakowym

do sporządzenia tej potrawy zainspirował mnie artykuł w gazecie, w którym opisywano potrawy podawane na jakimś balu u Pana Prezydenta. Wprawdzie zamiast szczupaka był sandacz, ale to chyba nie ma znaczenia. Niestety nie było teżprzepisu - więć musiałam poradzić sobie sama i wziąść przepis z głowy, czyli z niczego.Muszęsię pochwalić, że teściową zwaliło z nóg, a ją niełatwo zaskoczyć


Składniki na szczupak z kurkami w sosie maślano- rakowym

szczupak okoo 1-1,5 kg
grzyby kurki miałam zamrożone zebrane latem
2 opakowania raków w zalewie
w sezonie letnim - raki normalne i kurki świeże
1/2 paczki masła- nie margaryny
sól, pieprz

Przygotowanie dania szczupak z kurkami w sosie maślano- rakowym

szczupaka sprawiamy, ale zostawiamy głowę. Jednak musimy z niej usunąć oczy i skrzela. Uwaga! skrzela szczupak ma bardzo ostre iłatwo się skaleczyć, a po tej rybie zakłucie ością lub skrzelami goi się bardzo długo.
PO sprawieniu ryby dokładnie ją myjemy i solimy. Odstawiamy na jakiś czas w chłodne miejsce. W tym czasie klaujemy masło. Rozpuszczamy maso w rondelku, jak sięrozpuści dodajemy raki osączone z zalewy. Podduszamy. Zestawiamy z ognia , wyławiamy raki i zostawiamy masło do całkowitego wystygnięcia i nabrania stałej konsystencji.Trwa to około 1 godziny, może trochę więcej. Jak masło już stężało, wracamy do naszej rybki.
Kurki wkładamy do środka ryby i brzegi łączymy szpikulcami, wykałaczmami lub zszywamy. Układamy rybę w żaroodpornym naczyniu, obkładamy częścią masła i rakami. Piekarnik nastawiam na 180 stopni. Pieczemy około 30 min. Od czasu do czasu polewamy wytopionym masłem , a jak się wytopi dodajemy resztkę masła.
Po wystygnięciu raki wybieram- siekam bardzo drobno i ponownie układam na rybie. podgrzewam chwilę. Smakujez białym wytrawnym winem.


Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.